«Чотири кити» гарантованого успішного розвитку перспективної Батівської ОТГ

Опубліковано:

Незважаючи на штучні бюрократичні перепони, спричинені спротивом чиновників реформуванню суспільства, прогресивна сутність децентралізаційних процесів стає очевидною і зрозумілою чимраз більшій кількості органів місцевого самоврядування Закарпаття.

Цими днями у с. Косонь Берегівського району відбулася зустріч консультантів Закарпатського РВ Асоціації міст України з сільськими головами сіл Батрадь, Велика Бігань, Запсонь, Косонь, Попово, Рафайлово, Свобода, Шом, Серне та селищним головою Батєва, які, згідно проекту Перспективного плану, можуть скласти Батівську селищну об'єднану територіальну громаду.

Потенційні можливості такої ОТГ під час обговорення напрочуд влучно і повно охарактеризував Батівський селищний голова Дмитро Тараненко. На його думку об'єднана територіальна громада у такому складі матиме чотири потужні компоненти, які гарантовано забезпечать їй економічний і соціальний розвиток на тривалу перспективу. Це – промислово-транспортний потенціал селища Батєво і села Свобода, сільськогосподарський потенціал чи не найкращих земель області села Попово, рекреаційні можливості унікальних термальних мінеральних вод села Косонь та прикордонна інфраструктура для поглиблення міжнародного та транскордонного співробітництва сіл Косонь і Горонглаб. З цією думкою погодилися та розвинули її у своїх роздумах виконавчий директор ЗРВ АМУ Іван Ревтій, сільські голови Косоні Олександр Товт, Попова Пал Кіш, Великої Бийгані Дезідер Ганко, Батраді Іван Марков та інші учасники зустрічі.

Згідно розрахунків, проведених консультом з бюджетних питань Закарпатського РВ АМУ Юлією Траньович, потенційна Батівська ОТГ у форматі, запропонованому представниками місцевих рад, об'єднає 19 населених пунктів трьох нинішніх районів, у яких проживає 24,5 тис. осіб, а її площа складе 26,794 га. Завдяки своєму територіальному розміщенню та наявним природнім ресурсам така громада має весь необхідний потенціал для гармонійного розвитку. Дохідна частина бюджету громади, включаючи такі нові надходження, як ПДФО та міжбюджетні трансферти (базова дотація, освітня субвенція), складе близько 130 млн грн. Врахувавши обсяги видатків, які наразі витрачаються з бюджетів селищної, сільських рад та районного бюджету на фінансування установ бюджетної сфери, що розміщені на їхній території, видно, що у громади буде значний фінансовий ресурс для розвитку їх інфраструктури, підвищення рівня життя жителів громади та залучення інвестицій.

До цього слід додати, шо минулого року році Батівська селищна рада втратила суттєву частину бюджету у зв'язку з прийняттям ВРУ пільгової ставки плати за землю для земельних ділянок Укрзалізниці. При активній участі Асоціації міст України у підготовці змін до Податкового кодексу зазначену податкову пільгу з 2019 року скасовано.

Консультант з правових питань Закарпатського РВ АМУ Олег Лукша розповів присутнім про якісно нові можливості об'єднаних громад, які надає їм цей статус. Мова йде не тільки про нову формулу бюджетних розрахунків, пряме отримання 60% від ПДФО, освітньої та медичної субвенцій! ОТГ мають можливість самостійно заробляти, надаючи через власний ЦНАП широке коло якісних адміністративних послуг мешканцям своїх населених пунктів. Об'єднана громада  отримає нову інфраструктурну спроможність: самостійно планувати і розвивати мережі доріг, водогонів і водовідведення, структуру соціальних об'єктів, здійснювати територіально-просторове планування, розпоряджатися землями за межами населених пунктів, дбати про екологічну безпеку, здійснювати кадрову політику в освітніх і медичних закладах громади, розвивати її людський потенціал, безпосередньо залучати інвесторів для розвитку бізнесу та територій.

Учасники зустрічі погодилися з тим, що часу для добровільного створення ОТГ залишилося дуже мало, тому слід невідкладно розпочати інтенсивні консультації, приймати відповідні рішення сесій рад та проводити громадські обговорення по погодженню конфігурації потенційної Батівської селищної ОТГ.

Закарпатське РВ АМУ

Про Захід