Нові лікарні, більші зарплати та доступні ліки: основні зміни у медицині за уряду В. Гройсмана

Опубліковано:

Медицину стали краще фінансувати, лікарі – більше отримувати. Тепер питання – за якістю  та оперативністю надання медичною допомоги. Все це стало можливим завдяки основним пріоритетам урядових змін.

Спеціалісти та пересічні громадяни чимало критикують зміни в системі охорони здоров'я. Але позитив від них не приховаєш і закарпатці це відчувають.

 “Система охорони здоров'я в Україні десятиліттями недофінансовувалася та не змінювалася. Нам ще працювати й працювати, щоб відродити українську медицину. Ми вже зробили перші кроки. Попереду ще багато роботи”, – зазначив Прем'єр-міністр Володимир Гройсман.

Вже зараз багато хто активно відзначає 5 докорінних змін, які відбулися та відбуваються за час роботи Кабміну на чолі із В. Гройсманом і які дозволили вітчизняній медицині вийти на інший рівень.

Нові амбулаторії та зарплати

35-річний мешканець Мукачева Юрій Фазекаш зізнається, що ще у вересні підписав декларацію із сімейним лікарем. Тішить його той факт, що уклав угоду саме з тим лікарем, з яким хотів і тепер не доведеться витрачати час та енергію на дільничного, який був “приписаний” йому та його родині раніше. “Мій нинішній сімейний лікар –  професіонал, якому раніше завжди телефонували в разі чого, – говорить він. – Дільничному не довіряли, а ось нинішній знав про мою родину майже все. І потреби йти ще кудись та до когось – нема”.

Переваги медичної реформи – коли пацієнти підписують із лікарем декларацію на обслуговування, а держава платить за них гроші медзакладу –  в цьому місті відчувають вже із жовтня. Нині Мукачево є одним із лідерів на Закарпатті за кількістю підписаних пацієнтами декларацій – їх підписало близько 70% населення. В місті діє 10 амбулаторій. Останню відкрили напередодні – 24 січня.

І вони вже отримали збільшене фінансування від держави. Зокрема, в Мукачеві за рахунок міського бюджету проведені ремонти у всіх міських амбулаторіях, закуплене обладнання тощо. Медичний персонал регулярно проходить підготовку до нових умов роботи. Як повідомив головний лікар Мукачівської ЦПМСД Євген Мешко, покращилася також ситуація із оплатою роботи працівників. Головний лікар каже, що зараз вона виросла мінімум вдвічі, ніж було до змін. А найкращим результатом медичної реформи він вважає те, що люди знову почали довіряти медикам і замість того, щоб займатися самолікуванням, все більше звертаються по допомогу до своїх сімейних лікарів. 

Нові лікарні, безкоштовна діагностика, доступні ліки

Сприяє відновленню довіри до медицини і доступні ліки, і дешева діагностика. Вже третій рік успішно діє урядова програма “Доступні ліки”, завдяки якій люди з хронічними захворюваннями можуть їх отримати в аптеці безкоштовно або із невеликою доплатою. Це не мало, не багато, а більш, ніж 260 препаратів від серцево-судинних захворювань, бронхіальної астми та діабету, 59 з них – безкоштовні. Ця програма успішно діє і на Закарпатті. Нею скористалися в 2018-му році майже 315 тисяч мешканців краю.     

Найближчим часом перелік ліків збільшать та ще більше спростять процес їх отримання. З квітня 2019 року їх виписуватимуть за електронним рецептом, що дозволить отримати ліки навіть в аптеці іншої області.

Простіше буде закарпатцям отримати й якісну діагностику та медичне обстеженням. З 1-го липня мешканці краю отримають можливість безкоштовно проходити діагностику за направленням свого сімейного лікаря. Це стосується понад 80% усіх досліджень.

У наступному році медицина ще й має стати більш… “швидшою”. Ще одна докорінна зміна в рамках урядової реформи – модернізація диспетчерських служб. У деяких регіонах будуть придбані нові “швидкі” з сучасним обладнанням, а бригади екстреної допомоги пройдуть додаткове навчання та отримуватимуть вищі зарплати. На це у 2019 році вже виділено 1 млрд грн. Фахівці обіцяють, що найближчим часом ця реформа дістанеться й Закарпаття.

Вкладатимуть кошти в цьому році і в самі лікарні. Зокрема, у нові. З 2017 року Уряд розпочав  розбудову мережі центрів кардіо-судинної хірургії.  Також за 3 роки буде відкрито 39 нових кардіоцентрів по всій країні. Також добудовуються нові перинатальні центри (Львів, Луцьк), а ще дитяча лікарня “Охматдит” у Києві. До кінця цього року буде добудовано другу чергу лікарні. Вдвічі більше дітей зможуть отримати високоспеціалізовану допомогу.

До слова, про витрати. Зведений бюджет на охорону здоров'я у 2019-му році становить майже 132 млрд грн. І це на 15 млрд грн більше, ніж у 2018 р. Збільшене фінансування галузі охорони здоров'я – це одна з відповідей на питання як саме уряд планує виконати два ключових завдання на цей рік. Вони наступні: кожен українець має отримувати кваліфіковану медичну допомогу вчасно, а медики – гідні зарплати.

“Я не обіцяю дива всім та одразу. Так не буває. Але я впевнений, поступово ми зможемо зробити життя у нашій країні кращим”, – зазначив Прем'єр-міністр України Володимир Гройсман.

І оновлення та вдосконалення нашої медичної системи – одна з відповідей на заяву керівника Уряду.

Про Захід