Скільки коштує Новий рік?

Опубліковано:





Новий рік уже менш ніж за тиждень, а на ринках Ужгорода зовсім не помітно передсвяткового ажіотажу. Продавці кажуть: цьогоріч люди економлять на всьому. По закупи ж, скоріше за все, ринуть 28-31 грудня, коли зрозуміють, що свято вже зовсім скоро, а на стіл поставити нема чого. “Про Захід” вирішив походити торгівельними “точками”, аби дізнатися про ціни на продукти, ялинки та інший святковий крам.

Ялинки

Першим ділом порівняємо ціни на двох ринках Ужгорода: так званому “п'яному” по вул. Бородіна та “зеленому” на вул. Корятовича. І там, і там на підходах до торгівельних рядів працюють ялинкові базари. Той, що на Бородіна – значно більший. Хлопці з Великоберезнянщини кажуть, що привезли новорічні деревця на всі смаки й гаманці. Поки що, скаржаться, покупців дуже мало. Люди цікавляться цінами, але не купують. “Найкраще поки розходяться маленькі ялинки, зроблені з гілочок. Вони коштують від 15-ти до 120 гривень. Справжні деревця продаємо від 40 гривень. Найбільша наша ялинка коштує 700 гривень. Можемо привезти й ще більшу, наприклад, для дитячого садка, але це за спеціальною домовленістю”, – кажуть великоберезнянці. До слова, на жодному з дерев ми не помітили спеціальної бирки, яка дозволяє продавати ялинки легально.

Поруч продають деревця з гілочок жителі Львівщини. Вони розповіли, що у них вдома ялинки починають розкуповувати за кілька днів до Нового року, тому вони спеціально приїхали на Закарпаття, аби торгувати на католицьке Різдво. Ноу-хау від львів'ян – патріотичні ялиночки. Вони кажуть: зробити новорічне деревце з гілочок можуть за 3 години.

Для краси прилаштовують на гілочки шишки, які цьогоріч вирішили розфарбувати у жовто-блакитні кольори. Виглядає цікаво, але захмарним попитом, за словами торговців, все ж така ялинка не користується.

Майже такий же асортимент і ціни можна побачити на ялинковому базарі біля “зеленого” ринку. Як ми вже казали, вибір тут значно скромніший, ніж на “п'яному”, однак деревця є на всі смаки. Ціни все ті ж: від 40 гривень за невеличку до 500 – за майже двометрову.

Новорічні декорації

У цій категорії ми порівняли ціни на все тому ж “п'яному” базарі та новорічному ярмарку на площі Петефі перед входом на пішохідний міст. На ринку продавці новорічного краму теж скаржаться на брак покупців. Кажуть: люди цьогоріч намагаються всіляко зекономити на ялинкових прикрасах, а якщо й купують, то продукцію з найдешевшого сегменту. При нас одна клієнтка поцікавилася вартістю вуличної гірлянди, якою хотіла прикрасити двір. Коли почула ціну в 350 гривень, одразу ж пішла. “От бачите, у людей грошей нема. Ніхто не хоче витрачатися на те, без чого можна обійтися. Якщо купують гірлянди, то дешеві – за 20 або максимум 50 гривень. Беруть хлопавки за 2 гривні, бенгальські вогники за 2-3 гривні, дощики за 4-6 гривні, шапочки Санта-Клауса за 7 гривень та іншу дрібноту”, – зізнаються продавці.

На підході до пішохідного мосту торгівля, здається, йде краще. Можливо, прогулюючись центром, ужгородці більше проймаються новорічним настроєм, ніж у штовханині ринку. Розуміючи це, торговці там підняли ціни на ту ж таки продукцію. Бенгальські вогники на Петефі коштують вже від 5-ти гривень, хлопавки – від 3-х. Кажуть, ці товари користуються найбільшим попитом. Різноманітні маски, перуки, штучні бороди, магніти, прикраси для вікон та дверей розходяться гірше, бо це речі, які люди купують не на один рік.

Продукти

Святковий стіл для багатьох українців, мабуть, є найголовнішим елементом новорічно-різдвяного столу. Так, вважається, що у новорічну ніч на столі має бути все найкраще, аби так було й протягом усього прийдешнього року. Однак цьогоріч, у зв'язку зі складною ситуацією в країні, і в цьому люди намагаються зекономити. Якщо раніше закарпатцям було вигідніше скуповуватися на ринках, то останнім часом багато хто почав слідкувати за акціями в супермаркетах. Ми вирішили порівняти ціни на деяких ринках та супермаркетах Ужгорода, аби знати, де вигідніше купувати традиційні продукти новорічно-різдвяного столу.
Загалом, продукти харчування протягом року здорожчали в середньому на 20-40%. Деякі імпортні товари услід за курсом євро-долара й взагалі підскочили на 60%. Єдине, що навіть упало в ціні в порівнянні з 2013-м – це овочі українського виробництва. Картопля уродила добре, ринки збуту в Росії закрилися, тож нині відбірну картоплю можна купити в середньому за 3,50 грн. Моркву – за 4 грн. Такі ціни тримаються однаково і на ринках, і в супермаркетах. Несезонні ж овочі піднялися в ціні суттєво. Так, імпортні помідори до святкового столу обійдуться вам в середньому 45 гривень за кілограм (минулого року вони коштували 20 грн), приблизно стільки ж на прилавках коштують огірки.

М'ясо за цей рік теж зросло в ціні, а найбільше – курятина. На м'ясних рядах “зеленого” ринку продавці божаться, що ціну на свинину й телятину тримають, як можуть. “За рік відбірна свинина здорожчала у нас десь на 10 грн, телятина – на 20. Так, кілограм свинячої шиї віддаємо за 50-55 гривень. Люди беруть, зменшення попиту не відчуваємо”, – розповіли вони. Натомість продавці домашньої ковбаски на Корятовича дуже відчули спад платоспроможності населення. Ще не так давно їхня запашна копчена ковбаска коштувала 80 гривень за кілограм, нині за неї просять вже 110. “Сьогодні католицьке Різдво, зазвичай угорці дуже добре розкуповували до святкового столу ці ковбаски і гурку (вона коштує 35 гривень), але нині, подивіться, майже нікого нема”, – каже одна з продавчинь. Може, вся справа у тому, що на “п'яному” базарі такі ж домашні ковбаски-пікниці жіночки продають за 90 гривень.

Там же квашену капусту продають за 10 грн/ кг, суху квасолю – за 28 грн/кг (15 гривень коштує півлітрова баночка), за оселедець просять 40 гривень, за консервований горошок – 10-15, за баночку ікри в залежності від грамажу – 45-110 грн. У супермаркетах міста, якщо слідкувати за акціями, ікру можна купити вигідніше, однак ціни приблизно такі ж.

Яйця поки дешевше купувати в супермаркетах. Там тримають ціну в 1,34-1,44 грн. за штуку, тоді як на ринках частіше за все пропонують по 1,50-1,60 грн.
Домашніх курей на ринках продають за 50-55 гривень за тушку, ціна копчених ковбас серійного виробництва стартує від 45 грн. за кілограм, сирокопчених – від 80-ти грн. Сири на ринках в середньому коштують 70 грн. за кілограм. У супермаркетах, якщо потрапити на дні маркетингових акцій, можна знайти сирну й ковбасну продукцію хорошої якості дешевше, але це залежить від випадку.

Фрукти до новорічного столу теж зросли у ціні. Якщо банани ще кілька місяців тому можна було купити за 18 гривень, то тепер за таку ціну продають лише фрукти другого сорту. На “п'яному” базарі за кілограм бананів просять в середньому 24 гривні за кілограм, на “зеленому” – 23. Апельсини всюди коштують приблизно 25 гривень за кілограм, лимони – 28, мандарини можна купити за 18-20 грн.

Алкоголь

Ну і який же Новий рік без шампанського? Його вартість за рік майже не змінилася. В супермаркетах міста шампанське можна придбати за досить помірною ціною – від 32 гривень за класичну пляшку. Звісно, є й дорожчі варіанти. Вино ще дешевше – від 20 гривень за літр напою у “соковій” тарі. Більш якісний продукт у скляній пляшці коштуватиме більше. Середня ціна вин (вона охоплює і грузинські, і чилійські) –50-60 грн. Горілка у супермаркетах міста коштує від 42 гривень.

Про Захід


Про Захід