Що холодніша пора, то гарячіша музика

Опубліковано:





Так вирішив для себе один з найстаріших колективів Закарпатської обласної філармонії – Ансамбль солістів “Гармонія”. І взявся за підготовку нової програми, зітканої з мелодій і ритмів різних народів та континентів.

Отже, 10 грудня о 18.30 АНСАМБЛЬ СОЛІСТІВ “ГАРМОНІЯ” Закарпатської обласної філармонії запрошує на нову програму “У РИТМІ ТАНЦЮ”. Художній керівник колективу – Заслужена артистка України Оксана ІЛЬНИЦЬКА –ХАРХАЛІС. У концерті також беруть участь ансамбль народних інструментів (керівник Анастасія ЖУЖГОВА) та Лауреат міжнародних конкурсів Діана ГАВАТА (віолончель). Хореографічні номери виконають учасники ансамблю сучасного танцю “АКЦЕНТ” Ужгородського коледжу культури і мистецтв (керівник – заслужений працівник культури Ірина ШЕВЦОВА). Ведучі – Наталія ПІЦУР та Юрій КУЗЬМА.

Заслужена артистка України Оксана Ільницька -Хархаліс в цьому колективі пройшла шлях від учасниці ансамблю до художнього керівника. Вірніше, вона продовжує виступати разом з колегами на сцені, при цьому їй доводиться ще бути і педагогом з вокалу, і генератором ідей, і вимогливою наставницею. Втім, командирський тон Оксані Петрівні не притаманний. Тож у своїй роботі покладається більше на свідомість підопічних, колегіальність і власну професійну інтуїцію:

– Вважаю, що у нас гарний колектив. Ми зараз маємо, так би мовити, повний “комплект” – сопрано, мецо-сопрано, тенор, баритон і бас. Тобто в нашому ансамблі зосереджені всі існуючі в природі сольні голоси. Із досвідчених співаків залишилися народний артист України Петро Матій та я. Всі решта – це наша молодь. Олександр Товт (тенор) працює з нами вже восьмий рік. А недавно колектив поповнився Мирославою Пекар (сопрано) та Михайлом Подкопаєвим (бас). Це молоді, перспективні артисти, цікаві кожен по-своєму, з оригінальними тембрами й індивідуальними творчими почерками. Справжньою знахідкою для нас став ансамбль народних інструментів, що нам акомпонує. Всі музиканти – яскраві виконавці, так само солісти (одна домра, один баян, контрабас і т.д). Анастасія Жужгова, керівник ансамблю, робить такі аранжування, щоб максимально розкрити можливості кожного музиканта. У концертах вони не лише грають супровід, а й виконують власні номери – оригінальні, ефектні твори, тож слухачі завжди сприймають їхню гру “на ура”. Тут варто додати, що публіка у нас дуже різна. Якщо говорити, скажімо, про концерти в санаторіях, то там присутні люди з усієї України.

Основу нашого репертуару складає українська музика, авторські твори, романсова лірика. А програма, яку ми зараз готуємо, буде трохи попсовою у доброму сенсі. Це танцювальна музика різних років і з різних континентів, гарна, ритмічна і вишукана. Крім того, ми запросили до співучасті студентів хореографічного відділення Ужгородського коледжу культури і мистецтв. Вони радо погодилися, отже наша програма ще буде розбавлена танцювальними номерами. Сподіваємося, це буде цікаво для глядача. Щодо творів, то багато з них добре відомі широкому загалу: це кілька популярних танго, італійські пісні, музика в стилі рег-тайм (“Персиковий регтайм” С.Джопліна), відома хабанера “La Paloma” С.Ірадьєра, Колискова Клари із опери “Поргі і Бес” Дж.Гершвіна, знамените “Besame Mucho” К.Веласкеса. Буде музика у стилі босанова (“The Girl from Ipanema” Антоніо Карлоса Жобіма), а також кілька творів дуже популярного зараз аргентинського композитора Астора П'яццоли. Зокрема, я готую номер із його Танго-опери “María de Buenos Aires”. До слова, всі пісні виконуватимуться мовою оригіналу – італійською, іспанською, англійською, французькою. Наш ансамбль народних інструментів зіграє кілька сольних творів. У концерті також візьме участь відома закарпатська віолончелістка Діана Гавата. Разом із Михайлом Бровді вони виконають “Grand tango” А.П'яццоли – твір, написаний для віолончелі та фортепіано. Вони ж замінили фортепіано баяном. Поєднання цих двох інструментів зустрічається рідко, але в цьому випадку обіцяє бути дуже цікавим. Ну і не обійдеться без української музики. Ми знайшли дуже оригінальний, невідомий для закарпатського слухача твір зі львівського ретро – “Ти моя найкраща пісня” на слова Олександра Олеся. А на додачу виконаємо “Карпатське танго” А.Кос-Анатольського, “Квіти Ромена” В.Толмачова та “Гуцулку Ксеню” Я.Барнича.

Зрозуміло, що в країні зараз війна, всі ми важко це переживаємо. І потерпаємо від економічних негараздів. Але це не дає права опускати руки. От, що нам, музикантам, робити? Воювати не вміємо. Але можемо допомогти мистецтвом. Адже людина не може перебувати у постійній напрузі. Має бути відпочинок її серцю, її душі. Звісно, у нас є серйозні, патріотичні програми. Плануємо також концерт пам'яті наших героїв. Але не можемо обмежуватися лише такою музикою, тиснути нею на глядача, коли і так всім важко. Треба знаходити хвилинки розради, можливість відволіктися від тяжких думок. Гадаю, це нікому не зашкодить і не повинно викликати осуд. На війні завжди так було: артисти приїжджали просто на передову, співали і патріотичних, і ліричних, і веселих пісень, щоб підняти воїнам бойовий дух.

Хочу всім нам побажати, в першу чергу, надії. Щоб ми не впадали у депресію, відчай, бо це найнебезпечніше. Переконана, що наші захисники не піддаються песимізму – їм просто ніколи. І тут слід дякувати волонтерам, церкві, простим громадянам, які допомагають нашому війську, хто чим може: їжею, одягом, коштами, молитвою. Всі не можемо воювати. Треба ж комусь і навчати, лікувати, будувати, вести господарство. І воїнам, і цивільним побажання одне – не зневірюватися. Життя продовжується. Допомагаймо війську морально, і, по можливості, матеріально. І дивімося в майбутнє з оптимізмом!

Підготувала Таїсія Грись


Про Захід