Закарпатські депутати ініціюють звернення до влади щодо спрощеного порядку ввезення в Україну спеціального медичного транспорту

Опубліковано:

Комісія з питань охорони здоров'я ініціює звернення до вищих органів державної влади щодо спрощеного порядку  ввезення на митну територію України спеціального медичного транспорт, інформує прес-служба ОДА.

Сьогодні, 15 лютого, готуючись до 10 сесії облради, своє засідання провела комісії з питань охорони здоров'я, яку очолює Роман Шніцер.

У роботі засідання взяв участь заступник голови облради Петро Грицик.

Традиційно депутати найперше уважно обговорили профільні питання, з яких грунтовно і фахово інформувала в.о.директора департаменту охорони здоров'я  ОДА Тетяна Міцьо.  

Першим розглянули питання “Про стан надання стоматологічної допомоги населенню області”. Зазначалось, що рівень стоматологічної захворюваності в Закарпатській області є високим. Комунальні та державні медичні стоматологічні заклади області надають допомогу переважно соціально незахищеним верствам населення та дітям. Є цілий ряд населених пунктів, особливо в сільській місцевості, де мало розвинута приватна стоматологія, або взагалі немає приватних лікарів. Обсяг стоматологічної допомоги пільговим верствам населення (діти, пенсіонери, ветерани, інваліди війни та бойових дій, учасники ліквідації аварії на ЧАЕС тощо) у комунальних і державних закладах становить більше 70 відс. Забезпечення доступності у повному обсязі до всіх видів стоматдопомоги для всіх верств населення є можливим при наявності сучасної матеріально-технічної бази, яка потребує оновлення на 40%. 

Серед пропозицій озвучено збереження максимальної доступності безкоштовної та розширення високотехнологічної, профілактичної стоматдопомоги в установах державних форм власності; забезпечення безоплатною стоматдопомогою та зубопротезуванням пільгових верств населення області за рахунок бюджетних коштів в обсягах. Зокрема, невідкладна стоматдопомога до виведення з гострого стану (гострий біль, гостре запалення, травма) – всьому населенню; профілактика стоматзахворювань у рамках проведення щорічної планової санації – дітям до 18 років, вагітним жінкам, матерям дітей віком до 3-х років; стаціонарна допомога хворим із щелепно-лицевою патологією (крім косметології) – всьому населенню; зубне протезування маловитратними технологіями (крім протезування з використанням дорогоцінних металів та прирівняних до них за вартістю технологій) верствам населення, які мають відповідно до законів України право на безкоштовне зубне протезування.

Депутати поставили низку запитань по суті присутньому на засіданні головному лікарю обласної стоматологічної  поліклініки Ростиславу Лесіву. Він дав вичерпні відповіді на кожне.

    Уважно розглянула комісія і проект рішення “Про стан виконання в області у 2017 році вимог Закону України від 5 липня 2012 року №5081-УІ “Про екстрену медичну допомогу”.

      Так, в області функціонує Закарпатський територіальний центр екстреної медичної допомоги(далі ЗТЦЕМД) ,у підпорядкуванні якого знаходиться 11 станцій, 3 підстанції  та 62 пункти постійного базування бригад ЕМД , де працює 102 фахові бригади, з яких – 33 лікарські та 69 – фельдшерські.

Для забезпечення якісної та безперебійної роботи цієї служби з 2015 року відтворено цілодобовий режим роботи всіх бригад  ЗТЦЕМД.

Щодо фінансів. Кошторис ЗТЦЕМД на 2017 рік затверджено із змінами та доповненнями по загальному фонду: забезпечення надання ЕМД населенню у сумі 151 181,45 тис грн, придбання лікарських засобів і виробів медпризначення у сумі 4 458,00 тис грн, які профінансовано в повному обсязі. Це на 48,5% більше у порівнянні з 2016 роком. Заробітна плата працівникам за торік нарахована та виплачена у повному обсязі з урахуванням всіх видів надбавок та доплат, передбачених чинним законодавством.

         Йшлося  і про те, що важливим напрямком у подальшому функціонуванні екстреної меддопомоги в краю є створення у структурі ЗТЦЕМД навчально-тренувального відділу. Для цієї потреби у будівлі складу Ужгородської станції екстреної меддопомоги (м.Ужгород, вул.Собранецька 154) виділено приміщення, в якому торік розпочато ремонт.

-Серед найболючішого у плані надання екстреної меддопомоги  в області є те, що радіус обслуговування викликів, особливо у сільській місцевості, становить 25 – 35 км, що не дає можливості виконувати нормативи доїзду бригади до місця події. У зв'язку з географічними особливостями області та слаборозвинутою інфраструктурою значна кількість сіл є важкодоступними. Недостатня і кількість бригад екстреної меддопомоги та пунктів постійного їх базування, що веде до несвоєчасного надання такої допомоги краянам. Забезпеченість бригадами екстреної меддопомоги в області на 10 тис. населення не відповідає нормативу, визначеному директивами МОЗ України. Зокрема, при нормативній потребі 126 бригад ЕМД, в області є 102.  Щодо  автопарку служби , то на нині  62% експлуатується понад п'ять років, тобто їх ресурс фактично вичерпаний, 20 санітарних автомобілів підлягають списанню, 14(орендованих) – поверненню медичним закладам-власникам. Недостатня укомплектованість  бригад  медичним обладнанням, – так відверто  з уболіванням за справу мовила Тетяна Міцьо. На її переконання, для покращення своєчасності та безперебійності, якості та ефективності надання екстреної меддопомоги, є потреба у додатковому введенні 27 бригад і відкритті 20 пунктів постійного їх базування, а саме: м.Ужгород, м.Хуст, с.Данилово, с.Копашнево, с.Нанково, с.Сокирниця, с.Кошельово Хустського району, с.Ділове Рахівського району та м.Рахів , с. Ганьковиці Свалявського району, м.Тячів та с.Лази Тячівського району, с.Кострино Великоберезнянського району, м.Виноградів, с.Петрово, с.Королево, с.Пушкіново Виноградівського району, м.Чоп та с.Середнє Ужгородського району,  с.Чомонин, с.Лалово, с.Зняцево Мукачівського району, м.Берегово, с.Береги, с.Мужієво Берегівського району, с.Ільниця, с.Доробратово Іршавського району. Це дасть можливість виконати нормативи прибуття бригад на місце події до 10-ти хвилин у місті та до 20-ти хвилин у сільській місцевості.  

      Необхідно поновити автопарк ЗТЦЕМД, закупивши 44 санітарних автомобілів типу В (орієнтовна вартість одного – 2 000 тис грн) та 10  санітарних автомобілів типу С (орієнтовна вартість одного – 2400 тис грн). Та забезпечити всі бригади медобладнанням, а працівників виїзних бригад – спецодягом єдиного зразка (орієнтовна вартість одного комплекту одягу -6 тис грн).

Директор Закарпатського територіального центру екстреної медичної допомоги Томаш Білинець охоче відповів на всі запитання, які ставили депутати. Було видно, що він переживає за структуру та її колектив.

–  У територіальному центрі екстреної медичної допомоги працюють  досвідчені фахівці, однак сьогодення вимагає ще й  сучасного обладнання, оновлення автопарку. Бо головне завдання  – наблизити екстрену допомогу до пацієнта, як то є у сусідніх європейських країнах, – підкреслив Роман Шніцер.

То ж після жвавого обговорення питання, члени комісії зініціювали новий проект рішення як невідкладний: повторно направити звернення  до вищих ешелонів державної влади щодо спрощеного порядку  ввезення на митну територію України спеціального медичного транспорту.

 Обговорили депутати і питання , рекомендоване профільною  комісією  під час роботи 9 сесії облради  “Про Програму забезпечення дітей  області кохлеарними апаратами на 2017-2022 роки”. Оскільки за дорученням голови ОДА йдеться про оптимізацію обласних галузевих програм шляхом їх об”єднання у комплексні програми,  то  є логічним  внести зміни до “Програми  забезпечення медикаментами, виробами медпризначення та проведення безкоштовного зубопротезування  ветеранів війни  та пільгової категорії населення області на 2017-2021 р.” та в частині “Пріоритетні завдання” означити: Забезпечення дітей-інвалідів кохлеарними імплантантами та Забезпечення ремонтом систем кохлеарної імплантації( мовного процесора) дітей-інвалідів. Комісія підтримала ініціативу, а отже, потреби таких діток.

        Відтак  зважено підійшли депутати  до внесення змін до низки раніше ухвалених рішень та розглянули ряд  питань  про майно і надра.

 
 
Про Захід