У Львові археологи будуть шукати замок князів-засновників і давню церкву

Опубліковано:

Наступного тижня у Львові на території львівського Низького замку розпочнуться археологічні дослідження на замовлення управління охорони історичного середовища Львівської міської ради. Про це йшлося сьогодні, 19 жовтня, під час брифінгу.

Як розповіла начальник управління охорони історичного середовища ЛМР Лілія Онищенко,  замовником робіт на проведення археологічних досліджень на території львівського Низького замку (між вул. Низький замок, вул. Театральною, вул. Лесі Українки та пр. Свободи у Львові) є управління охорони історичного середовища Львівської міської ради, повідомляє “Гал інфо”.

Вона зазначила, що у тендері на виконання робіт переміг Науково-дослідний центр “Рятівна археологічна служба”. Вартість робіт становить 130 тис. грн.

“Це дуже цікава ділянка. Місто давно чекало на те, щоб розпочати там археологічні дослідження. Ми хотіли б знайти на цій ділянці залишки церкви св. Катерини про яку усі говорять, але ніхто не знає точно, де вона була  розташована. Ймовірно нам вдасться її локалізувати та відкрити чергову сторінку давньої історії Львова”, – сказала Лілія Онищенко.

Як зазначив директор НДЦ “Рятівна археологічна служба” ІА НАН України Олег Осаульчук, ця територія давно цікавила науковців.

“Ми усі знаємо, що Низький замок пов'язаний із резиденцією руських князів-засновників Львова. Однак не все так просто. Ніби й знаємо локалізацію Низького замку, але не знаємо, де він конкретно розташовувався, є якісь архівні згадки та картографічні матеріали, але вони не точні. Археологічні дослідження, які розпочнуться цього року, дадуть можливість нам зачепитися за перші рештки мурованого Низького замку, що дозволить нам прив'язати детальніше його до сучасної забудови Львова. Хочу застерегти, що це не буде все так легко. Цілком можливо, що ми й не натрапимо у першому розкопі на рештки Низького замку і наступного року доведеться шукати далі”, – сказав Олег Осаульчук.

Він висловив сподівання, що цьогорічні дослідження стануть першою ластівкою на цій ділянці.

“Повне дослідження цієї території триватиме кілька років і вартуватиме дуже дорого. Це лише початок, бо станом на сьогодні ми навіть не знаємо, яка товщина культурного шару на цій території. Вона може бути від 1,5 м до 5 м.”, – сказав Олег Осаульчук.

Археологічні дослідження планують розпочати з наступного тижня. Орієнтовна тривалість робіт – один місяць.

Історична довідка:

Перша згадка про Низький замок датується 1292 роком. Замок був побудований князем Левом, сином Данила Галицького, в 1270-х роках, і згодом саме сюди перенесли княжий двір з Високого замку.

З історичних джерел відомо, що Низький замок спершу був дерев'яний, а потім його збудували з каменя і цегли. Він мав власні мури і вежі, рови і вали. Всередині був палац, каплиця Святої Катерини з дерев'яною дзвіницею і житлом пароха, судові та архівні приміщення, в'язниця тощо.

Спершу пожежа 1565 року, а пізніше і постійна волога від ріки, суттєво знищили замок. 1802 року австрійська влада продала руїни фортеці, і з замкового каменю збудували частину кам'яниць на вулиці Краківській.

Про Захід