Ужгородська громада ризикує втратити гектари землі

Опубліковано:

 Цієї п'ятниці, 7 листопада, депутати Ужгородської міської ради зберуться на засідання, на якому, поміж іншого, розглянуть й земельні питання. Планується продати землю на території колишнього хлібокомбінату; виділити ділянку для будівництва серед зеленої зони; здати в оренду шмат землі у Боздоському парку; виділити землю у центрі Ужгорода нібито для будівництва гаражів. Спробуємо розглянути “найцікавіші” проекти земельних рішень ужгородських обранців.

 

Встановити фактичне розташування ділянок сторонньому неможливо

Проект рішення №1479 – “Про надання дозволів на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок” – у документі згадується більше ста прізвищ чи назв фірм, що претендують на отримання ділянки в оренду чи передачу у приватну власність у найближчому майбутньому.

На частині цих ділянок уже давно зведена нерухомість, тож мова йде лише про “легалізацію” по документах. Однак, як стверджують поінформовані коментатори, є в документі й вільні землі.

Що кидається одразу в око, у проекті рішення трапляються однакові імена й однакові адреси потенційних ділянок для виділення. Інколи ділянки згадуються без адреси, тож непричетному визначити, про який саме земельний наділ йде мова, неможливо.

Наприклад, у пункті 2.6 проекту рішення згадується площа ділянки, яка знаходиться просто “у мкр. Червениця“. У пункті 2.4 та 2.5 згадується ділянка, яка має позначку 31 та 32 – це означає, що ділянка наразі вільна. Як відомо, в Ужгороді на безкоштовне виділення вільних ділянок діяв, мораторій але з 1 липня він закінчився..

У пунктах 2.12-2.14 одразу три людини претендують на ділянки за адресою пл. Лаборця, 13.

У пунктах 2.27-2.46 йдеться про виділення різним людям по 18 і більше квадратних метрів у провулку Університетському для будівництва індивідуальних гаражів.

На сторінці “Моє місто Ужгород” наголошується про ділянки, які нібито мають відійти одному з депутатів міськради. При цьому посилаються на дані видання “Закарпаття онлайн“.

Видання вказує на пункти 2.143-2.145 три ділянки за адресою вул.Митрака б/н та вул.Мукачівська, б/н. За інформацією видання, дані ділянки знаходяться не де-небудь, а в районі Будинку побуту на пл. Ш.Петефі.

Цільове призначення – для будівництва індивідуальних гаражів – викликає сумнів у справжній меті, адже навряд чи комусь захочеться землю у центрі міста для гаражу. Фактичне місце розташування трьох згаданих земельних наділів з інформації у проекті рішення встановити неможливо.

До слова, “земельна” комісія рекомендує відмовити у виділенні цих ділянок через невідповідність нормам містобудівної документації.

Також на сторінці “Моє місто Ужгород” згадується ім'я ще одного депутата, в інтересах якого нібито виділяються 4 ділянки по 10 соток, згадані у пунктах 2.70-2.73 – усі для зведення житлового будинку по вул. Єньковській (номер вулиці не згадується).

У сфері інтересів ще одного депутата, за даними “Моє місто Ужгородпункти 2.18 та 2.120, де йдеться про ділянки для будівництва будинку по вул. Сріблястій поз.12 та будівництва гаражів на вул. Грибоєдова.

В усіх випадках, зазначених у проекті рішення №1479, фізичним та юридичним особам дозволяється розробляти проекти землеустрою – це перший крок на шляху отримання ділянок.

Водночас “земельна” комісія рекомендує 70 претендентам відмовити у дозволі розробляти проект землеустрою.

 

Зелена зона між будинком і подвір'ям школи стане приватною власністю?

В іншому проекті рішення – №1480 “Про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок” – мова йде про наділи, щодо яких уже розроблені проекти землеустрою. Якщо депутати підтримають цей проект рішення, то конкретні фізичні чи юридичні особи отримають у власність чи в оренду конкретні земельні наділи. На щастя, вони уже мають присвоєний кадастровий номер, то ж у цьому випадку будь-хто може дізнатися не лише кому виділяється земля, а й де саме вона знаходиться.

У пункті 1.25 проекту рішення ТОВ “Лісова пісня” пропонується передати в оренду шматок земельної ділянки у Боздоському парку. Мова йде про нині вільну місцину, де за часів СРСР розташовувалося кафе “Лісова пісня”. Про те, що у Боздоському парку окремим фізичним та юридичним особам пощастило отримати землю – тема окремої публікації.

А у даному випадку виникає питання до депутатів та керівництва міськради – чому вільна земля серед зеленої природоохоронної зони виділяється конкретній юридичній особі без відкритого конкурсу?

У висновку земельної комісії депутатам рекомендується відмовити у виділенні ділянки, а самому ТОВ – звернутися із заявою щодо “оформлення земельної ділянки під п'ятном забудови”. Пропозиції –оголосити публічний конкурс на цей шматок простору між деревами – “земельна” комісія не озвучила.

У пункті 1.34 зазначається, що гр. Плавайко Оксані передається у власність земельна ділянка на 900 кв. м. для будівництва на вул. Баб'яка. Згідно з кадастровим номером – 2110100000:24:001:0461 – шмат землі розташований на залишках поля в мікрорайоні “Боздош” вздовж дороги навпроти магазину “Епіцентр”. Незрозуміло, чого ця вільна ділянка не продається, наприклад, на аукціоні?

У пункті 1.55 ТОВ “Грін Білдінг Консалтінг” пропонується віддати в оренду ділянку на 622 кв. метри “для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови по вул. Грушевського, 35 “а”.

Ця ділянка має давню історію. Згідно з кадастровим номером – 2110100000:18:001:0128 – вона знаходиться у дворику між п'ятиповерхівкою та територією навчального закладу. Сама ділянка свого часу була виділена нібито для потреб ЖРЕР №5, який очолює депутат Ужгородської міської ради Анатолій Ковальський. Потім жек нібито відмовився від ділянки, бо не мав грошей на зведення диспетчерської. А от огороджений земельний наділ, де встигли поставити кілька бетонних плит і вважати це “нерухомістю”, залишився.

За каденції Віктора Погорєлова депутати Віктор Щадей та Василь Гнатків публічно наголошували, що тут земельна афера, мета якої звести новий будинок фактично на зеленій зоні під вікнами давньої багатоповерхівки.

Втім, проект рішення і пункт 1.55 станом на зараз розроблений і його мають розглянути депутати. За висновком земельної комісії пропонується відмовити ТОВ “Грін Білдінг Консалтінг” у виділенні ділянки саме через чисельні скарги громадян. Чи дослухаються до цього обранці і чи проявить послідовність у своїх діях керівник міськради Віктор Щадей – побачимо на засіданні.

 

Район “Чорних озер” – земля роздана

Район так званих “Чорних озер” – між вул. Загорською та територією аеропорту – нині ще не забудований, проте земля там уже давно розділена. Згідно Кадастрової карти, у межі земельного наділу потрапила навіть сама водойма.

За каденції Сергія Ратушняка та Віктора Погорелова ніхто не чув, щоб у цьому районі продавалися вільні земельні ділянки на аукціоні. Натомість їх “безкоштовно” виділили “бажаючим”.

На одній із таких ділянок, згідно з проектом рішення №1481 пропонується встановити межі ділянки в натурі на вул. Озерній. У пункті 1.8 проекту рішення знаходиться й кадастровий номер ділянки, де всяк охочий може побачити, де саме на “Чорних озерах” роздані землі.

У проекті рішення №1482 25 фізичним та юридичним особам пропонується затвердити межі земельної ділянки в натурі з подальшою передачею землі у власність, оренду або ж постійне користування.

На відміну від попереднього проекту рішення, в цьому документі уже не вказані кадастрові номери ділянок, то ж визначити де саме виділена конкретна ділянка – сторонньому неможливо.

Найцікавішим є пункт 2.1 проекту рішення, згідно з яким “десь там” на Слов'янській набережній буде виділено в оренду ТОВ “Дукат-Ужгород” майже півтори гектари землі для будівництва спортивно-оздоровчого комплексу. Втім, “земельна” комісія міськради рекомендує відмовити у виділенні цієї ділянки до затвердження нового Генерального плану міста.

 

Клаптики землі під МАФом можуть продати, можуть здати в оренду

Також у порядку денному депутатів є 9 проектів рішення щодо продажу 9 земельних ділянок несільськогосподарського призначення. Ці ділянки мають конкретну ціну для конкретних покупців.

Із найцікавішого: проект рішення №1487 – пропонується гр. Ковальській Інні продати 58 кв. м за майже 11 тисяч гривень (187 грн. за метр). Згідно з інформацією з Кадастрової карти України, мова йде про клаптик землі на вул. Бородіна, на якому розташований МАФ, у якому магазин.

“Земельна” комісія рекомендує депутатам відмовити у затверджені звіту про експертну грошову оцінку (читайте – не продавати земельний наділ), а лишити його в оренді.

Проект рішення №1488 – пропонується гр. Куклишин Марині продати 100 кв.м за 28 з половиною тисяч гривень (285 грн. за метр). Згідно з інформацією з Кадастрової карти України, мова йде про клаптик землі у мкр. Радванка. Втім, у проекті рішенні адреса ділянки вказується як Грушевського 61. Очевидно, десь закралася технічна помилка.

Земельна комісія рекомендує депутатам відмовити у затверджені звіту про експертну грошову оцінку (читайте – не продавати земельний наділ), оскільки ділянка на прибудинковій території. Водночас пропонується й надалі залишити цю ділянку в оренді.

Із решти 7 ділянок “земельна” комісія у двох випадках також пропонує відмовити у затвердженні ціни.

Натомість у 5 випадках рекомендовано затвердити ціну продажу ділянок. Таким чином бюджет міста, у випадку погодження 5 проектів рішень, отримає 2 мільйони 198 тисяч 685 грн.

Найбільше – 1 мільйон 778 тисяч гривень – передбачається отримати за більше 2 гектарів землі на вул. Баб'яка,2. Це – територія колишнього хлібокомбінату. Тут землю оцінено у 82 грн. за квадрат. Територію купить ПП “Ресурс-Сервіс 2007”, яке зареєстроване за адресою вул. Льва Толстого, 33. Це приміщення, до слова, пов'язують із теперішнім головою облради Володимиром Чубірком (зведено на місці колишніх залізничних кас).

Які землі із озвучених у матеріалі буде виділено, а які – ні, побачимо уже цієї п'ятниці, 7 листопада. Водночас нагадаємо – в.о. міського голови Віктор Щадей має право накласти вето на будь-яке прийняте міськрадою рішення.

Ярослав Гулан,
Про Захід

P.S. Автор зібрав фактаж у цьому матеріалі, опрацювавши інформацію із оприлюднених проектів рішень, опублікованих на офіційному сайті Ужгородської міської ради, а також згідно з повідомленням сторінки “Моє місто Ужгород“. Редакція Про Захід готова оприлюднити альтернативну точку зору щодо будь-якої ділянки, згаданої у даному матеріалі. У разі виникнення питань чи зауважень зацікавлених осіб, для повідомлення іншої важливої інформації щодо виділення землі – звертатися за адресою видання – [email protected]


Про Захід