Завтра на Театральній “боротимуться” з інсультом

Опубліковано:

29 жовтня в Ужгороді на пл.Театральній з 11.00 до 13.00 у Всесвітній день боротьби з інсультом можна буде виміряти артеріальний тик, отримати консультації лікарів обласного Центру здоров'я та кардіологів обласного клінічного кардіологічного диспансеру щодо попередження інсульту та як уникати головних факторів ризику, що провокують це захворювання.

 

29 жовтня – Всесвітній день боротьби з інсультом
Завтра, 29 жовтня, – Всесвітній день боротьби з інсультом. Це – щорічнийзахід, який було започатковано в 2006 роціВсесвітньоюорганізацієюінсульту (WSO).
Українапосідаєодне з перших місць у Європі за показникамицереброваскулярноїзахворюваності та смертностівідінсульту, щостворюєвеликенавантаження на систему охорониздоров`я, соціальногозабезпечення, економіку та все суспільство.
В Україні, згідно з офіційною статистикою, цереброваскулярнізахворювання є причиною смертності № 2 (100–110 тис.смертей, близько 14 % відвсіхпомерлих), щорокустається 100–110 тис. інсультів (понадтретина з них — у людей працездатноговіку), 30-40 % хворих на інсультпомираютьвпродовж перших 30 днів і до 50 % — впродовж 1 року від початку захворювання, 20-40 % хворих, щовижили, стаютьзалежнимивідсторонньоїдопомоги (12,5 % первинноїінвалідності), і лишеблизько 10 % повертаються до повноцінногожиття.
При навітьмалійпідозрі на інсультнеобхіднонегайнозвернутись по екстренумедичнудопомогу.
Пацієнти з симптомами інсультуповинні бути без зволіканнядоставлені в найближчиймедичний центр з відділеннямгострихпорушеньмозковогокровообігу (інсульту), в якомувиконуєтьсяекстренатерапія. Пацієнти з давністюсимптомівінсульту в межах трьох годин повиннібутиоглянуті і транспортовані в першу чергу.

Ознаки, які свідчать про розвиток інсульту:
Зненацька розвинуті:
1. відчуття оніміння або м'язевої слабкості в ділянці обличчя, руки, ноги, що особливо важливо, якщо ураження одностороннє;
2. сплутаність свідомості, утруднена мова і розуміння;
3. порушення зору на одне або обидва ока;
4. порушення ходи, рівноваги або координації, головокружіння;
5. головний біль, який неможливо пояснити.

4 прості кроки до розпізнаванняінсульту

1. Потрібнопопроситилюдинупосміхнутися. Якщоце правда інсульт, він не зможецьогозробитиобомакуточками рота. Посмішкавийдекривій.
2. Попроси сказати “Сьогоднігарна погода”. Не зможесказативиразно.
3. Попроси піднятиодночаснообидві руки. Якщоцеінсульт — не зможе, абозможетількичастково.
4. Попроси висунутиязик. Якщовінвикривлений, повернений — цетежнесприятливаознака.

Якщопроблемивиникнутьнавіть з одним іззавдань, негайнодзвонити в “Швидкудопомогу” і по телефону описуватисимптоми.

В очікуванні швидкої допомоги:
• Покладіть хворого так, щоб голова та плечі знаходилися трохи вище горизонтальної площини, наприклад, підклавши під них подушку.
• Забезпечте надходження свіжого повітря. Зніміть з постраждалого одяг, що стискає.
• Розстібніть комір, пояс, манжети, за необхідності ввімкніть кондиціонер, якщо він є.
• Якщо людина має зубні протези – зніміть їх. При блюванні поверніть голову набік, обгорніть руку рушником, марлею, хусткою і очистіть порожнину рота від блювотиння (якщо воно було), щоб воно не потрапило до дихальних шляхів, бо тоді може розвинутися тяжка форма запалення легенів (пневмонія).
• Виміряйте хворому артеріальний тиск. Якщо він підвищений – не допустіть його надмірно різкого зниження. Це ще погіршить ситуацію. Намагайтеся у хворого уточнити його “робочий” тиск, тобто такий підвищений тиск, при якому він почуває себе добре. Якщо “робочий” тиск підвищився на 5 – 10 мм рт. ст., дайте йому гіпотензивний препарат, який він зазвичай приймає. Якщо ліків під рукою не має чи боїтесь не вгадати дозу, краще препарат не давати зовсім. пам'ятайте, що навіть 200 мм рт. ст. для гіпертоніка не занадто страшно, тому що допомога вже на шляху.
• Попросіть хворого вдихнути глибоко і максимально довго затримати дихання – це теж може допомогти.
• Виміряйте пульс постраждалого. Деякі види інсульту спричиняє так звана мерехтлива аритмія. Якщо пульс “зривається”, дайте людині препарат, який вона зазвичай приймає у таких випадках. Але не експериментуйте з ліками самостійно.
• Завжди пам'ятайте про “терапевтичне вікно” – тригодинний інтервал, протягом якого ви повинні доправити хворого до лікаря, не зважаючи на те, де стався інсульт (у приміщенні чи на вулиці). Якщо можливості викликати “швидку” не має, везіть людину на будь-якому транспорті. У такому випадку вкладіть хворого так, щоб верхня частина тулуба була піднята під кутом 30 градусів. Поверніть голову набік. Якщо є тонометр, періодично вимірюйте тиск. Ці дані допоможуть лікарям встановити діагноз і розпочати лікування.

Щоб врятувати пацієнта з гострим інсультом – негайно телефонуйте на “103” !!!


Про Захід