Закарпатська паска: з чистими думкам і у спокійній атмосфері

Опубліковано:

Щороку вибір пасок перед Великоднем вражає. Придбати можна як традиційну закарпатську паску, так і солодку глазуровану. Багато господинь продовжують пекти паски в домашніх умовах.

Цьогоріч “Про Захід” вирішив спекти свою паску, перевірити традиційний рецепт і поділитися з ним читачами. Аби допомогти бажаючим самостійно спекти хліб до свята, ми зайнялися пекарством за тиждень до Великодня, і одразу перевірили прикмету про грішників. В народі кажуть, що приступати до випікання паски можна після сповіді, мовляв у грішників паски можуть потріскати. Так було і в нашому випадку, одна з пасочок таки вкрилася тріщинками, однак є й інша прикмета  – тріснута паска до багатства, тому за рік прозвітуємо.

Особисто для мене дитячі спогади про випікання паски одні з найчудовіших. І я дуже шкоду, що досі не винайшли машини часу, яка б дозволила повернутися у минуле і відзняти на відео той магічний обряд, як бабка місить величезне корито тіста. Тоді я була дитиною, і мені воно здавалося просто велетенським. Далі кожному викладали у форму паску, прикрашали її і давали можливість дійти. Маючи 8 дітей, бабуся пасок з доньками пекла чимало. Випікали їх у печі, що була розміщена на дворі, а далі роздавали.

Тож і ми вирішили скористатися традиційним і давнім рецептом. Для 3-4 пасочок нам потрібно: 1 кілограм борошна, 0.5 літра молока, 30 грам дріжджів (або одна пачка сухих), 2 яйця, 100 грамів сметани, трохи солі, 100 грам цукру,  50 грамів масла.

Пекти паску слід у спокійній атмосфері і з чистими думками, не завадить перед цим процесом і щиро помолитися. Перше – підготувати опару. Для цього дріжджі треба розвести зі склянкою молока, додати одну столову ложку цукру, та одну столову ложку борошна. Добре розмішати і залишити у теплому місці на 15-20 хвилин. Будьте обачні, маса підніметься мінімум у два рази. Важливий момент! Якщо ви купили сухі дріжджі, уважно прочитайте рекомендації до застосування. У нашому випадку ми просто перемішали їх з борошном, не готуючи попередньо опару. До слова, одного пакету вистачило на кілограм борошна (ця інформація також міститься на звороті пакету)

Як тільки опара готова, можна братися за приготування тіста. Для зручності ми змішали сухі інгредієнти, далі поступово вводили молоко, сметану, яйця й масло. Перемішують паску традиційно руками, однак спочатку скористалися кухонною машиною, а руками вже домісили. Тут усе залежить від вміння і наявності вільного часу. Тісто вважається готовим тоді, коли стає шовковистим і перестає липнути до рук.

Готове тісто накриваємо рушником і ставимо в теплому місці “підходити”. Часто на рушник кладуть гілочку верби, освячену у Вербну неділю. Вважається, що так воно добре підросте. Як правило, тісто підіймається перший раз десь за 1.5 години, тоді нам треба пробити його ложкою, аби випустити повітря. Тісто має підійнятися три рази. Цей час в домі має панувати спокій. Не можна допускати протягів.

Форми для випікання можна взяти традиційні металеві, або ж придбати одноразові картонні. І ті й інші треба добре змастити олією, аби хліб можна було легко вийняти. Дуже важливо: тісто у форму треба ставити на третину висоти, адже воно буде рости.

На Закарпатті паску традиційно оздоблюють косичками і “закрутками”. Візерунок може відрізнятися залежно від району. Оздоблюючи паску дріжджовим тістом, майте на увазі. Що воно також підросте у печі. Якщо ви вирішили прикрасити дрібними елементами типу колосків і т.д. краще за все окремо замісити прісне тісто з борошна та води.

Паску у формі треба настояти, перед тим, як класти до печі. Вона має підрости десь у 1.5 – 2 рази. Для цього поставте її у теплому місці на 40-60 хвилин. Змастити паску треба яєчним жовтком, так вона вийде блискучою.

Духовку розігріваємо наперед. Температурний режим – 210 -220 градусів. Випікати паску слід 30-40 хвилин, однак якщо до духовки ви їх поставите декілька одночасно, то і час випікання треба збільшити. Аби пасочки пропеклися рівномірно, ставити до духовки потрібно однакову за розміром партію, старайтеся розмістити їх центрально. Поставивши паски до печі їх прийнято перехрестити. Відкривати дверцята не можна, інакше хліб впаде.

Готова паска має блискучу коричневу поверхню. Коли виймете її з печі – не забудьте покропити водою, так скоринка стане м’якшою. Зберігається паска до тижня, однак не ставте її у поліетиленовий пакет, може зіпсуватися, зберігають паски загорнутими у рушник.

Щодо дня, коли печуть паски, то тут думки розходяться. Одні печуть у суботу, інші у чистий четвер. Однак я щороку печу у Страсну п’ятницю до виносу Плащаниці. Досліджуючи це питання. колись наткнулася на прикмету про те, що у Страсну п’ятницю можна робити тільки дві речі: пекти паски і садити капусту.

Сподіваємося, ця стаття була для вас корисною. Ми не наполягаємо, що це ідеальний рецепт, в кожної господині завжди є свої секрети, але ми дуже хочемо, аби читач мав змогу зануритися разом з нам у цей магічний світ обрядів та звичаїв. Цінуйте традиції і передавайте їх, адже без знання свого минулого у нас ніколи не буде світлого майбутнього!

Вікторія Жуйко, Про Захід

Про Захід