Як визначити групу платника податку: нюанси

Опубліковано:

Фізична особа-підприємець планує надавати нерухоме майно в оренду. Яку групу платника єдиного податку слід обрати?

Відповідно до ст. 42 Господарського кодексу України підприємництво – це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.

Пунктом 291.4 ст. 291 Податкового кодексу визначено, що суб'єкти господарювання – фізичні особи, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, поділяються на такі групи платників єдиного податку:

– перша група – фізичні особи-підприємці, які не використовують працю найманих осіб, здійснюють виключно роздрібний продаж товарів з торгівельних місць на ринках та/або провадять господарську діяльність з надання побутових послуг населенню і обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує 300 000 грн;

– друга група – фізичні особи-підприємці, які здійснюють господарську діяльність з надання послуг, у тому числі побутових, платникам єдиного податку та/або населенню, виробництво та/або продаж товарів, діяльність у сфері ресторанного господарства за умови, що протягом календарного року відповідають сукупності таких критеріїв: не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, одночасно не перевищує 10 осіб; обсяг доходу не перевищує 1 500 000 грн. Дія цього підпункту не поширюється на фізичних осіб-підприємців, які надають посередницькі послуги з купівлі, продажу, оренди та оцінювання нерухомого майна (група 70.31 КВЕД ДК 009:2005), а також здійснюють діяльність з виробництва, постачання, продажу (реалізації) ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння. Такі фізичні особи-підприємці належать винятково до третьої групи платників єдиного податку, якщо відповідають вимогам, установленим для такої групи;

– третя група – фізичні особи-підприємці, які не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, не обмежена, та юридичні особи – суб'єкти господарювання будь-якої організаційно-правової форми, у яких протягом календарного року обсяг доходу не перевищує 5 000 000 грн.

Отже, фізична особа-підприємець, яка планує надавати в оренду нерухоме майно в межах своєї підприємницької діяльності, може обрати другу або третю групу платника єдиного податку. При цьому група платника залежить від податкового статусу орендаря (громадянин, фізична особа – підприємець  на спрощеній системі оподаткування, фізична особа – підприємець – платник інших податків і зборів, юридична особа – платник податку на прибуток,  юридична особа – платник єдиного податку.

ДФС у Закарпатській області

Про Захід