Смачний Ужгород: корисні солодощі від Мар’яни Сурми та Анни Васильєвої (Фото)

Опубліковано:

Ужгородська журналістка Мар'яна Сурма та викладач політології з Луганська Анна Васильєва своїм прикладом доводять, що не потрібно боятися щось змінювати в житті. Ці дівчата успішно працюють над розвитком інтернет-магазину прянощів та спецій “Пряно”, де пропонують також придбати корисні солодощі та цікаві соуси, виготовлені з натуральних складових. Як завоювати любов клієнтів, продати за день 10 кілограмів зефіру та привчити ужгородців до здорового харчування – Мар'яна та Анна розповіли “Про Заходу”.

Починала цей невеличкий бізнес колишня тележурналістка Мар'яна Сурма, вона ж із чоловіком і придумала інтернет-магазин з продажу спецій, прянощів і приправ смачну назву “Пряно”. Захоплення спеціями у Мар'яни почалося з того часу, як вона вийшла заміж, стала мамою і почала багато куховарити. Аби урізноманітнити страви і зробити їх здоровішими, почала експериментувати з продуктами та спеціями. Зрештою подумала: а чому би не зробити багатий світ спецій доступнішим для ужгородців? Так і народився інтернет-магазин, який одразу став доволі популярним.

Постачальниками спецій для “Пряно” є “оптовики” з Одеси та Львова. З часом асортимент збагатився на натуральні олії, корисні крупи та бобові продукти. Аби показати клієнтам скільки всього цікавого і корисного можна виготовити з цих незвичних для багатьох ужгородців складових, Мар'яна разом з подругою, талановитим кухарем-аматором Анною Васильєвою почали виготовляти для продажу різноманітні соуси та смаколики.

Анна з сім'єю приїхала до Ужгорода не так давно з Луганська, де понад 10 років викладала політологію в Східноукраїнському національному університеті ім. В. Даля та планувала отримати ступінь доктора наук. Цим планам завадила війна, тож Анна приїхала до Ужгорода, де перед цим оселилася її кума, і спробувала почати все спочатку. Давнє захоплення кулінарією несподівано почало приносити зиск: після кількох успішних спроб виготовити на замовлення натуральні домашні тортики, Анна Васильєва доєдналася до проекту “Пряно” і почала разом з новою знайомою Мар'яною Сурмою виготовляти корисні смаколики.

Першою спробою дівчат вийти за межі Інтернету став минулорічний осінній ярмарок. Окрім спецій і прянощів, вони розлили у баночки власноруч приготовлений соус сацебелі – хотіли, так би мовити, наочно продемонструвати, яку смакоту можна зробити за допомоги їхній спецій. Цей соус став сенсацією ярмарку, усі баночки, які дівчата приготували на два дні, розкупили ще до обіду першого ярмаркового дня. Довелося по завершенні ярмарку вдома півночі варити додаткові порції, аби було що продавати на другий день. Звісно, цікавилися ужгородці та туристи і спеціями, однак і перший, і подальші досвіди показали, що куди простіше людям придбати готовий смачний продукт, ніж мудрувати вдома з його приготуванням.

Такий успіх на ярмарку став для дівчат неабияким стимулом. По-перше, вони побачили, що громада “дозріла” до продукту, який вони пропонують. По-друге, зрозуміли, що цей напрямок роботи є перспективним, його можна розвивати. Так у переліку продуктів від “Пряно” з'явився натуральний зефір: ягідний, яблучний, лимонний та кавовий. Причому кавовий зефір – це ексклюзив від Анни Васильєвої, секрет якого вона тримає у таємниці, оскільки ніде більше не бачила, аби кондитери пробували робити натуральний зефір з агару і з додаванням еспресо. Також є домашня карамель – солодощі, які обожнюють діти дівчат. Цікаво, що карамель у них є не лише солодка і з горіхами, а й… солона. Анна каже, що сіль робить смак карамелі особливим, однак покупці не особливо довіряють цьому продукту, поки його не спробують. Саме після дегустацій солоної домашньої карамелі на ярмарках цей незвичний смаколик розходився дуже швидко. Тепер у нього в Ужгороді є свої постійні поціновувачі.

Роблять дівчата також варення, різноманітні соуси, нугу, а в майбутньому хочуть відкрити свій магазин, де продаватимуть також домашнє печиво, тістечка, тортики та іншу смакоту. Цікаво, що у цьому невеличкому бізнесі вже задіяні всі члени сімей обох дівчат, починаючи від батька Мар'яни Сурми, котрий на власній дачі вирощує овочі, фрукти та ягоди для всіх кулінарних експериментів дівчат, завершуючи їхніми чоловіками, котрі при авралах теж долучаються до роботи і допомагають дівчатам вчасно виконати замовлення. Так, наприклад, було до свята 8 Березня, коли “Пряно” отримало стільки замовлень, що провели на кухні майже добу, продавши всього за один день 10 кілограмів зефіру.

Нині інтернет-магазин “Пряно” має близько двохсот постійних клієнтів, сторінку магазину у соцмережі “Фейсбук” вподобали вже тисячу користувачів, а на ярмарках до будиночку дівчат завжди стоїть черга цікавих гурманів. І це доводить, що улюблену справу можна перетворити на прибутковий бізнес, варто лише цікаво її представити і добросовісно працювати.

 

Тетяна ЛІТЕРАТІ, “Про Захід”  

 

Про Захід