ЄС та ПРООН фінансово підтримають громади Закарпаття

Опубліковано:

 У п'ятницю,17 жовтня в обласному центрі відбувся регіональний семінар,яким стартував третій етап проекту “Місцевий розвиток, орієнтований на громаду” на Закарпатті. Під час заходу підписано угоду про партнерство між облрадою, облдержадміністрацією та програмою розвитку ООН. Участь в заході взяли голова облради Іван Балога, голова облдержадміністрації Василь Губаль, старший програмний менеджер ПРООН Оксана Реміга, менеджери проекту, представники місцевих громад, – повідомляє Прес-служба Закарпатської облради.

Голова обласної ради Іван Балога насамперед зазначив, що для громад саме такі проекти є стимулом для розвитку. “З початку реалізації проекту активно сприяв в його втіленні. Хочу вас запевнити – так буде і надалі. За сім років реалізації проекту можна констатувати – він сприяє розвитку громадянського суспільства, організує та активізує жителів на вирішення нагальних питань життєдіяльності територіальних громад. Впровадження двох фаз проекту на Закарпатті вважаю успішним та результативним.Це європейський підхід, коли люди самі визначають коло важливих питань, які потрібно вирішити, залучають необхідні фінансові ресурси та контролюють їхнє використання”, – констатував керівник ради.

Процес впровадження першої фази проекту в Закарпатській області розпочався в березні 2008 року, друга фаза – в липні 2011 року.
Голова обласної державної адміністрації Василь Губаль вважає, що співпраця з авторитетними міжнародними організаціями є вкрай вигідною для Закарпаття. “Як відомо, Європейський Союз та Програма розвитку ООН виділяють кошти місцевим громадам для підвищення рівня та якості життя їх громадян. А громада, спільно з органами місцевої влади, визначає пріоритетний напрямок їх використання задля добробуту мешканців населених пунктів. У свою чергу обласна влада підтримувала і надалі буде всебічно підтримувати, в тому числі фінансово, такі ініціативні громади сіл, селищ, міст. Впевнений, що взаємодія усіх гілок місцевої влади та активу громад сприятиме успішному і своєчасному виконанню цілей третього етапу проекту”, – вважає керівник краю.

Результати проекту “Місцевий розвиток орієнтований на громаду-II” презентував керуючий справами виконавчого апарату облради Михайло Попович.Протягом цього часу на Закарпатті було реалізовано 116 мікропроектів – оновлено 62 дитячих садків та шкіл, 24 медичних пунктів, реалізовано 23 проекти з встановлення енергозберігаючого вуличного освітлення. Місцеві ініціативи були успішно реалізовані завдяки об'єднанню зусиль мешканців сіл, місцевої, районної та обласної влади.

“Проект реалізовувався у більшості районів краю. Маємо відремонтовані школи, дитсадки, фельдшерсько-акушерські пункти. Наступним етапом передбачено інвестувати в сучасні енергозберігаючі технології, що дуже важливо для Закарпаття”, – зазначив Михайло Попович.

Як повідомила старший програмний менеджер ПРООН Оксана Реміга третя фаза впроваджуватиметься в Україні протягом 2014-2018 років із загальним бюджетом 23, 8 млн. євро. Більшу частину грошей надаватиме ЄС – 23 млн. євро та ПРООН – 800 тис. євро. Мета проекту – сприяння сталому соціально-економічному розвитку на місцевому рівні шляхом зміцнення спільного управління та заохочення громадських ініціатив по всій Україні.
На семінарі відбулося підписання угоди про партнерство між облдержадміністрацією, облрадою та ПРООН.

Учасники семінару – Оксана Реміга, Василь Губаль та Іван Балога взяли участь у брифінгу для представників закарпатських ЗМІ, в ході якого надали вичерпну інформацію про результати проекту на Закарпатті та перспективи його втілення в наступні роки.

Оксана Реміга зазначила, що третя фаза відрізняється від двох попередніх – мають можливість брати участь і містах. “Проект буде реалізовуватися в містах з населенням до 150 тисяч. В першу чергу тут допомагатимемо у створенні ОСББ. Також йдеться і про впровадження нових технологій – електронного врядування. Третя фаза проекту реалізовуватиметься на рівні національної політики з формування законодавчої бази для децентралізації в країні”, – зазначила старший програмний менеджер ПРООН.

Василь Губаль насамперед висловив вдячність за підтримку громади Закарпаття зі сторони інвесторів. “Дві фази проекту успішно виконані в нашому краї. Я приймав участь у цих проектах, коли працював на посаді голови райради. Я бачив, як громади долучаються до проекту, як в них змінюються підходи до вирішення проблем свого села. Енергозбереження, заміна водогонів, вуличне освітлення – це є реальна децентралізація влади, яке вдалося зробити в рамках проекту. Завдяки цьому громади мають більше можливостей впливати на процеси. Ми будемо в місцевих бюджетах передбачати співфінансування, сподіваюся, що до цього процесу буде долучатися і бізнес”, – констатував керівник краю.

Іван Балога як позитив відзначив, що проект буде втілюватися і в містах. “Тут буде можливість для створення ОСББ та втілювати проекти з енергозбереження. Громади разом можуть вирішувати свої проблеми. В області маємо угоди з чехами та угорцями, де проектиспівфінансуються інвесторами, владою та громадами. Хочу відзначити – ці проекти фінансово дисциплінують. Це не подачка, а індикатор як нам жити далі”, – резюмував керівник ради.

 


Про Захід