Крім 6 народних депутатів від 6 округів, Закарпаття у новому парламенті представлятимуть й ті обранці, які пройдуть туди за виборчими списками партій. Про Захід пропонує познайомитися із закарпатцями, які у списках партій – ймовірних переможців виборної гонки.
“Блок Петра Порошенка”: УДАР та угорська партія
Лідер виборчих симпатій – партія імені Президента веде до парламенту у списку двох закарпатців.
№38 займає чинний народний депутат України, представник УДАРу Валерій Пацкан. До ВРУ пройшов за списком УДАРу, є членом фракції цієї політичної сили. Очолює у парламенті Комітет з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин.
№62 у списку віддали першому заступнику голови Закарпатської обласної ради Василю Брензовичу – як представнику угорців на Закарпатті. Василь Брензович – давно у сфері крайової політики. До Закарпатської облради потрапив як представник партії КМКС, на яку орієнтуються угорськомовні виборці краю. Він – союзник голови облради Івана Балоги. На початку каденції очолював бюджетну комісію облради – це єдина депутатська посада, за яку нараховується зарплата. Після подій Революції гідності обраний на теперішню посаду замість регіонала Володимира Закуреного, який склав свої повноваження не лише як перший заступник, а й взагалі як депутат.
“Батьківщина” – Кеменяшу дали шанс повернутися
У виборчому списку ВО “Батьківщина” на найвищому “прохідному” місці – на позиції 8 – Іван Крулько. Саме ім'я цього кандидата прес-служба обласної партійної організації представила як закарпатця.
Іван Крулько дійсно родом із Хуста, втім до Закарпаття у роботі прямого відношення немає – живе і працює у Києві, має “прописку” у місті Бровари. Свого часу керував молодіжним крилом Народного Руху України. Зараз очолює Всеукраїнське молодіжне громадське об'єднання “Батьківщина молода”.
Голова обласного осередку “Батьківщини” Олександр Кеменяш у списках на 36 місці. Він – давній соратник Тимошенко, був нардепом у 2002-2006 роках, 2006-2007 роках, 2007-2012 роках.
У 2012 балотувався від “Батьківщини” на окрузі №71 з центром у м. Свалява, однак програв їх кандидату від Партії регіонів Михайлу Ланю. Цього разу, як бачимо, Олександр Кеменяш не випробовує долю знову, а йде до парламенту по партійному списку.
Раніше Кеменяшу, аби стати депутатом, вистачало і 67-го місця у списку партії. Але нині рейтинг партії вже не той, як у 2006 чи 2007 роках. Останні соцдослідження популярності “Батьківщини” показують, що 36-е місце може й не стати путівкою до парламенту. Втім, все залежить, як виборець проголосує за “Батьківщину”.
На 86-му, “ймовірно непрохідному”, місці у ВО “Батьківщина” – депутат Ужгородської міської ради від цієї політсили, екс-журналіст Іван Колодій. Решта 5 кандидатів-закарпатців – за сотим місцем, це, що називається, без шансів.
“Радикали” – майже без закарпатців
“Радикальна партія Олега Ляшка” має у списку одного “екс-закарпатця” –Юрія Чижмаря. Він на 25-му місці, яке може бути й “непрохідним” – в останні тижні виборець дещо “протверезів”, і уже не так симпатизує політиці клоунади.
Юрій Чижмарь був активістом подій Помаранчевої революції в Ужгороді, у 2006 році програв вибори мера Сергію Ратушняку і відтоді відійшов з політичного життя краю. За президентства Ющенка керував Тернопільською ОДА, зараз проживає у Києві.
“Громадянська позиція” – без закарпатців
У партії “Громадянська позиція”, котру веде Анатолій Гриценко, активних закарпатських політиків немає.
Є три кандидати із закарпатською пропискою, вони – на 71, 96 та 131 місцях. Їх імена широкому загалу нічого не говорять, ну і враховуючи теперішній рейтинг партії депутатські крісла у найближчій каденції їм навряд чи світять.
Екс-губернатор знову “фронтовик”
У “Народному фронті” Закарпаття, очевидно, буде представлене в особі Валерія Лунченка – він №19 у виборчому списку.
Валерій Лунченко – теперішній депутат парламенту, до якого потрапив за “об'єднаним” списком “Батьківщини” та “Фронту Змін”. Після революції Гідності призначений головою Закарпатської ОДА, відтак запам'ятався поєднанням одразу двох посад, що, до речі, заборонено законом.
Решта 7 закарпатців у списку “фронтовиків” за сотим місцем, відтак мандати їм навряд чи світять. Їх імена широкому загалу нічого не говорять, за винятком ректора Закарпатського художнього інституту Івана Небесника, який на “завідомо непрохідному” 117-му місці.
“Свобода” взяла у список Куцина
Із закарпатців у списку ВО “Свобода” на 30-му місці Олег Куцин – донедавна очолював обласний осередок партії.
У 2012-му Олег Куцин балотувався на мажоритарному окрузі №72 (Тячівський, Рахівський райони), однак там тоді виграв представник Єдиного Центру Василь Петьовка.
У 2012-му році “Свобода” набрала 10, 44 %, що забезпечило обрання 25 депутатів по списку партії. Зараз же, згідно з дослідженнями компанії “Gfk Ukraine”, рейтинг партії нижче прохідного 5-тивідсоткового бар'єру. Відтак про “прохідність” 30-го місця наразі дискутувати не доводиться.
Решта 4 закарпатців у списку “Свободи” – явно за межею прохідного місця.
“Сильна Україна” дала шанс Поповичу
Реінкарнована “Сильна Україна” виділила лідеру своєї обласної партійної організації Михайлу Поповичу 34-е місце. За останніми соцдослідженнями, “Сильна Україна” взагалі може й не потрапити до парламенту.
Михайло Попович був відомий в Ужгороді насамперед як бізнесмен, власник готелів “Дует”.
У місцевій політиці дебютував саме як голова обласного осередку “Сильної України”. У 2010-му році став депутатом Закарпатської облради за списком цієї політичної сили. Після злиття “Сильної України” та Партії регіонів працював заступником голови Закарпатської ОДА Олександра Ледиди.
Решта 5 закарпатців у списку Тігіпка – на явно непрохідних місцях.
Комуністи. Все ще йдуть на вибори
Поки Міністерство юстиції доводить у суді, що Комуністичну партію України треба заборонити як таку, самі комуністи повноцінно беруть участь у парламентській кампанії і таки мають хоч мінімальний, та все ж шанс подолати прохідний бар'єр.
Хоча, за версією рейтингу “Gfk Ukraine”, поки ця політична сила непрохідна.
Відповідно, ще у 2012-му році 29-е місце у списку КПУ можна було Симоненку і Ко вигідно продати, аби завести до парламенту зацікавлену людину (тоді за результатами виборів до парламенту зайшло 32 людини від КПУ).
Зараз же це місце віддали ужгороцю Володимиру Алексію. Він – багаторічний лідер обласного осередку КПУ, втім на публічних заходах ніколи не світився, відповідно і виборцеві мало відомий. Ну і навряд чи стане депутатом, зважаючи на теперішнє ставлення до КПУ у суспільстві.
Кого із згаданих діячів ми побачимо із депутатським мандатом – стане відомо уже за два тижні. Вибори до Верховної Ради – 26 жовтня.
Про Захід