В Ужгороді презентували підсумки моніторингу захисту прав військових

Опубліковано:

У четвер, 8 грудня, Українська Гельсінська спілки з прав людини за співпраці з Головним територіальним управлінням юстиції у Закарпатській області представили результати моніторингового дослідження захисту прав військових та їхніх сімей в Ужгороді. Серед учасників заходу – працівники соцзахисту, Регіонального центру з надання БВПД, місцевої влади, центру зайнятості, учасники АТО, представники громадських організацій.

Моніторинг проводився з 14 квітня 2014 року – від початку проведення АТО – по 27 вересня 2016 року. Як зазначив Борис Кондратюк, координатор Української Гельсінської спілки з прав людини в Ужгороді, "метою моніторингу є аналіз діяльності органів місцевого самоврядування та виконавчої влади в сфері захисту прав мобілізованих, військових, членів їхніх сімей та родин загиблих учасників АТО". Звіт зроблено за результатами аналізу діяльності Ужгородського об'єднаного військкомату, міськради, управлінь праці та соцзахисту, транспорту, охорони здоров'я, управління освіти, УжНУ, прокуратури, суду, ГУ Держгеокадастру в Закарпатській області, ЗМІ тощо.

Проведений аналіз засвідчує, що наразі є чимало різних порушень прав учасників АТО та бойових дій та членів їй родин: це й порушення під час призову до армії, і соціальної підтримки, і виплати матеріальної допомоги, й отримання житла та земельних ділянок, надання путівок для санаторно-курортного оздоровлення тощо.  

Учасник заходу Петро Маркевич, викладач УжНУ, який брав участь в АТО, каже, що нині в Ужгороді чи на Ужгородщині, отримати земельну ділянку учасникові АТО дуже проблематично. Доводиться оббивати пороги Держгеокадастру, сільських рад, але все марно.  

Заступник директора РЦ з надання безоплатної вторинної правової допомоги в Закарпатській області Лариса Фучко зазначила, що така категорія осіб, як ветерани війни, та особи, на яких поширюється дія закону "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соцзахисту", мають право на безоплатну вторинну правову допомогу. Звернення за вторинною правовою допомогою військовиків складає 10% від загальної кількості прийнятих звернень місцевими центрами з надання безоплатної вторинної правової допомоги. Серед питань, з якими вони звертаються: виділення земельних ділянок; списання процентів за користування кредитом, пені, штрафних санкцій за період перебування в зоні АТО; одноразова виплата матеріальної допомоги; допомога в отриманні статусу інваліда війни, допомога у виготовленні посвідчення учасника бойових дій. Прикладів позитивного вирішення таких питань чимало. Лариса Фучко запевнила, що фахівці системи безоплатної правової допомоги на Закарпатті завжди готові надати фахові юридичні та правові консультації чи роз'яснення учасникам АТО та бойових дій. Для цього їм варто звернутися у найближчий місцевий центр чи бюро правової допомоги в області, або ж зателефонувати за  єдиним телефонним номером системи безоплатної правової допомоги 0 800 213 103 (цілодобово та безкоштовно з мобільних і стаціонарних телефонів у межах України).

За результатами моніторингу УГСПЛ вироблено рекомендації для закладів, які піддавалися аналізу. Зокрема, Ужгородській міськраді рекомендовано розробити комплексну програму соціальної підтримки учасників АТО та збільшити обсяги фінансування для їхньої підтримки, оприлюднити публічну інформацію на сайті ради щодо гарантій соцзахисту, реалізації питань надання землі та житла, доступу до пільгових медпослуг, санаторно-курортного лікування, виплати матеріальної допомоги та інших пільг.

Учасники зустрічі обмінялися думками та висловили готовність до подальшої співпраці задля повної реалізації прав учасників АТО та їхніх родин. А Борис Кондратюк запевнив, що вони й надалі моніторитимуть державні інституції у частині забезпечення та реалізації прав учасників бойових дій.

Прес-служба РЦ з надання безоплатної вторинної правової допомоги в Закарпатській області.

Про Захід