Закарпатські перевізники просять підвищити тариф

Опубліковано:

Голова Закарпатської облдержадміністрації Василь Губаль у п'ятницю, 10 жовтня, провів зустріч із представниками громадської організації “Закарпатська обласна асоціація автомобільних перевізників”. Ішлося про проблеми галузі, а в першу чергу – про цінову політику у пасажирських перевезеннях.

Наразі на Закарпатті діє найнижчий тариф на транспортні пасажирські перевезення – поінформували відповідальні за цю сферу фахівці ОДА, повідомивши: передостаннє підняття тарифів на пасажирські перевезення в області відбулося у квітні 2013 року, а 4 червня 2014 року – підняли до 32 копійок з ПДВ (26,6 без ПДВ) за пасажирокілометр. Таким чином відбулося збільшення вартості проїзду на 20 %. Але потім знову трапилося збільшення вартості паливно-мастильних матеріалів і комплектуючих, відтак тариф, на їхню думку, не покриває витрат.

На тому, що підвищення тарифу економічно обґрунтоване, наголошує й директор Департаменту інфраструктури, будівництва і ЖКГ Віктор Лукеча, мовляв, комісія, яка вивчала проблему, є пропозиція підняти тариф до 34 копійок з ПДВ, і навіть після цього тариф на Закарпатті залишиться найнижчим в Україні поруч із тими, що діють у Чернігівській і Волинській областях. Чиновник вважає: якщо не підняти вартість, перевізники муситимуть піти “в тінь”, будуть перебої з транспортом на маршрутах. Також проблемним лишається оновлення рухомого складу – наявний тариф не покриває витрати на закупівлю автобусів.

Представник Асоціації Олександр Воронін нарікає, що комісія, яка визначає тарифи на приміські перевезення, враховує розрахунки чиновників, а не самих перевізників. Вони ж пропонували підняти тариф до 45 копійок за пасажирокілометр (з ПДВ). “У нас відбувається повільне відмирання галузі. Автобусний парк не оновлюється, нема за що це робити. Також у наші тарифи закладена найнижча зарплата. Таким чином, ми скоро можемо просто зупинитися” – каже перевізник. Не враховується інвестиційна складова, коефіцієнт завантаження автобусу, який закладається до тарифу, не відповідає реаліям, перевізники не отримують відшкодування за перевезення пільговиків на міжміських перевезеннях (а щонайменше 20% пасажирів – пільговики, які користуються послугами безкоштовно) – на це все нарікають транспортники. “Нам зауважують: рентабельність, закладена в тариф у межах 10-15% – то багато, але найдешевший кредит для придбання нового автобусу – під 25%” – кажуть перевізники.

Голова ОДА Василь Губаль вислухав перевізників, утім, не погодився із деякими наріканнями. По-перше, керівник області зауважив: не згодний з тим, що автобуси їздять напівпорожні – “Маєте завантаження, не лукавте”, – наголосив Василь Іванович. Водночас визнав: нелегальні перевізники дійсно активізувалися, а контролюючі служби не реагують. Акцентував і на тій проблемі, що міліція “звертає пильну увагу” саме на легальних перевізників, а “тіньовиків” на дорозі не зупиняє. “Певно, тут діє старий принцип: хто платить – той і правий” – сказав Василь Іванович. Він висловився, що у галузі потрібно змінювати чимало й акцентував: перевізників почув, але не вважає зараз за доцільне активізувати підняття тарифів. Питання вивчить детально, як з огляду на аргументи підприємців, так і – передовсім – потреби користувачів послуг.

Керівник області наголосив: дасть вказівку владі в районах і містах подбати про те, аби налагодити механізм, за яким транспортники усе ж отримуватимуть компенсацію за пільговиків – нині процедура ускладнена і часто перевізникам простіше відмовитися від субвенцій, ніж переживати перевірки.

Василь Губаль також вважає: слід терміново випрацьовувати стратегію роботи з нелегальними перевізниками – спільно з контролюючими службами. “Зробимо це, водночас враховуючи, що люди виходять на маршрути для того, аби заробити кошти в родини”.

Насамкінець обговорили і тему вокзалів. Голова ОДА наголосив на безгосподарності на цих об'єктах. “Я вас розумію, я прийшов із бізнесу. Але де б я не працював, я завжди звертав увагу на умови для людей. Це неприпустимо. Шукайте способи привести до ладу, можливо, здавайте частину приміщень в оренду. Облаштовуйтеся компактніше, але дбайте про порядок і створіть комфорт для людей” – сказав Василь Губаль.

Прес-служба Закарпатської ОДА


Про Захід