У Хусті людей рятуватимуть від інфарктів

Опубліковано:





 завдяки проекту Світового банку на понад 5 млн доларів

Протягом останніх року-півтора на Закарпатті активно працювали над грантовим проектом Світового банку стосовно надання допомоги хворим із гострим коронарним синдромом. Зараз уже підготовчі роботи добігають кінця, і з 2015-го в Хусті на базі центральної районної лікарні мають облаштувати катетеризаційну лабораторію (вона стане філією крайового кардіодиспансеру) загальною вартістю понад 5 із половиною мільйонів доларів, яка дозволить рятувати закарпатців від інфаркту.

Про це під час прес-кон­ференції в Центрі здоров'я повідомив головний лікар Закарпатського обласного кардіологічного диспансеру Роман Соскида. Чому філія буде саме в Хусті? Фахівець пояснив: при гострому коронарному синдромі є так зване терапевтичне вікно протяжністю 3 години. Якщо за цей час хворого доставити до лабораторії – його можна врятувати від інфаркту. Ну, в крайньому разі обійдеться без ускладнень і летальних випадків. В Ужгороді таку допомогу вже успішно надають, але ж із деяких гірських районів до обласного центру пацієнта за ті 3 години ніяк не довезеш. І саме в Хуст оптимально транспортувати хворих із населених пунктів Рахівщини, Тячівщини та самої Хустщини – він розташований у межах 100 км від них.
Роман Соскида розповів, що в катетеризаційній лабораторії планують обладнати операційну, але втручання проводитимуть не місцеві фахівці, а бригади лікарів із Ужгорода – вони подобово чергуватимуть у Хусті. Ну а по ходу підготують і нових спеціалістів. Щоправда, сказати, коли конкретно філія запрацює, Роман Ілліч не зміг – у Світового банку є низка питань до нашого Мінохорони здоров'я стосовно реалізації проекту. Приміром, вони ніяк не второпають, як це виділені кошти казначейство може не пропускати, заморожуючи на рахунках.
Варто зауважити, що загалом хвороби кровообігу – на першому місці за поширеністю в краї (668 865 закарпатців мають серцево-судинні недуги!), і саме вони зумовлюють дві третини смертей та третину випадків інвалідності. Основні проблеми – поширеність гіпертонії, атеросклерозу й ішемічної хвороби серця. Торік в області від серцево-судинних захворювань померли 7 601 чоловік, але це менше, ніж у 2012-му. І в цілому кардіологічна допомога для краян стала доступнішою, зокрема завдяки цілодобовій роботі рентген-хірургічного відділення кардіодиспансеру, де проводять майже весь спектр малоінвазивних втручань.

Мирослава Галас, Закарпатська правда


Про Захід