Усі ми – у постійному русі. Тож кожен може бути у день парламентських виборів не там, де зареєстрований офіційно. У відрядженні, в гостях у батьків, на відпочинку в санаторії – варіантів безліч.
Окрема тема – вимушені переселенці з окупованих терористами територій. Чи означає це, що такі виборці у неділю, 26 жовтня, не зможуть проголосувати? Зовсім ні. Головне – вчасно про це подбати.
В Ужгороді про це поговорили на круглому столі, де експерт Центру підтримки громадських ініціатив Андрій Карташов досить детально розповів про можливі проблеми і шляхи їх вирішення.
Їдете у відрядження – задокументуйте
Не секрет, що чимало людей фактично живе не там, де зареєстровані офіційно. На щастя, це не перешкода у голосуванні. Такі люди можуть звернутися до місцевого Відділу ведення державного реєстру виборців (ВВДРВ). Вони працюють у кожній міській раді (для жителів міст) та райдержадміністрації (для жителів сіл та селищ). Але незалежно де ви живете, ви маєте право звернутися у будь-який із відділів (!) ВВДРВ, аби подати заяву про тимчасову зміну місця голосування.
У відділ ведення реєстру треба пред'явити документ, який підтвердить ваше фактичне місце перебування там, де ви плануєте голосувати.
Якщо людина офіційно працевлаштована, то тут проблем немає взагалі. Ви можете подати довідку з місця роботи. Тобто, якщо “прописані” у Волівці, а працюєте в Ужгороді, візьміть довідку з роботи і проголосуєте в обласному центрі. Якщо живете в Ужгороді, а в день голосування будете у Волівці, візьміть з собою довідку про відрядження на період 26 жовтня.
Складніше, якщо ви працевлаштовані неофіційно. Втім вихід є. Підставою для зміни адреси місця голосування може бути договір оренди квартири. Якщо він, звичайно, завірений офіційно.
Решта громадян може діяти так, як рекомендують переселенцям зі Сходу, про що мова трохи далі.
Для переселенців з окупованого Криму бюрократії найменше
З доповіді експерта Андрія Карташова стало ясно, що найлегше проголосувати далеко від дому жителям окупованого Криму.
Верховна Рада України спромоглася прийнятий Закон “Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України”. Згідно з ним, переселенцю з Криму у відділі ведення реєстру достатньо показати свій паспорт із відповідною реєстрацією проживання. Відтак йому більше ніяких додаткових документів, аби довести фактичну присутність на новому місці, не треба.
Андрій Карташов зазначив, що не погано було б, аби такі правила розповсюджувалися і на переселенців із зони проведення АТО. Втім, за його прогнозами, навряд чи депутати встигнуть прийняти зміни у законодавстві.
Як довести свою присутність на новому місці жителям Сходу?
Відтак жителям територій, які мігрували із зони проведення АТО, при зверненні до відділу ведення реєстру, треба документально засвідчити доказ свого перебування не там, де зареєстровані офіційно. Так само, як і решті громадян України, що в день голосування будуть не там, де “прописані”.
Зі слів Андрія Карташова, це не так уже й складно. Доказом може навіть бути… залізничний квиток з вашим іменем.
Якщо родина на новому місці проживання влаштувала свою дитину до школи (садка), довідка про це з навчального закладу також уже є доказом вашого фактичного місця проживання.
Можна взяти довідку про місце перебування із готелю, якщо у ньому живете.
За словами Андрія Карташова, довідку-доказ перебування на території місця голосування може надати навіть жек.
Правда, знаючи реалії роботи ужгородських жеків, деякі учасники круглого столу одразу засумнівалися, що комунальні підприємства відразу погодяться сприяти переселенцям, видавати якісь довіки.
Втім Андрій Карташов запевнив: у деяких містах України така практика уже застосовується. Система така: людина, яка поселила у себе переселенців, засвідчує цей факт у жеку. Ну а жек ставить печатку у довідці, що це – правда. З такою довідкою переселенець йде до відділу ведення реєстру.
Встигнути до… 15 жовтня
Згідно із Законом, останній день, коли дозволяється вносити зміни до реєстру виборців, — 20 жовтня. Втім експерти радять не відкладати все на останній день: по-перше, 20 числа можуть бути черги, по-друге – система ведення реєстру може бути перезавантажена. Тож якщо живете не там, де “прописані”, заплануйте собі візит до відділу ведення реєстру найближчими днями. Тим більше, що цього місяця усі органи ведення реєстру працюватимуть без вихідних.
Якщо ви нікуди у день виборів їхати не збираєтеся, однаково варто перевірити, чи є ви у списку виборців за своєю адресою.
Із 16 жовтня це можна зробити особисто на вашій виборчій дільниці. Можна зробити це і зараз, завітавши безпосередньо до відділу ведення реєстру, що у міськраді чи райдержадміністрації.
Ну а якщо йти нікуди не хочете, треба зареєструватися на сайті www.drv.gov.ua в “особистому кабінеті виборця”. Повідомлення про те, чи є ви у списках, надійде на вашу електронну скриньку за кілька днів.
За мажоритарника голосувати не дадуть
Суттєвий нюанс: якщо ми голосуватимемо не там, де офіційно зареєстровані, то отримаємо лише один бюлетень.
Тобто, якщо житель Ужгорода голосуватиме у Мукачеві, він отримає тільки бюлетень із переліком партій. Бюлетень із кандидатами по мажоритарного округу виборцеві не дадуть.
Дехто у цьому бачить порушення прав виборців. Втім, за великим рахунком, логіка у такому правилі є: адже якщо ви житель Ужгорода, як ви можете знати, який кандидат краще для Мукачева?
Крім того, виключається маніпуляція. Наприклад, у 2012 році власниця будівельних магазинів Герега багатьом працівникам оформила відрядження до Києва – саме у той округ і на ті дільниці, де висунула свою кандидатуру! Власне, аби не було подібних маніпуляцій, переселенці за “мажоритарників” наразі не голосують.
Ярослав Гулан,
Про Захід