Для закарпатських меломанів гратиме “богиня фортепіано” – Етелла Чуприк

Опубліковано:

 Не встигли відлунати у Закарпатській обласній філармонії звуки VI Міжнародного молодіжного фестивалю органної музики, як на меломанів вже чекає наступний подарунок. 8 жовтня на головній сцені краю гратиме визнана “богиня фортепіано”, солістка Закарпатської обласної філармонії, заслужена артистка України ЕТЕЛЛА ЧУПРИК.

Нагадаємо, ця яскрава і самобутня виконавиця не так давно відзначила свій золотий ювілей. Тоді вона порадувала своїх шанувальників бенефіс-концертом, до якого увійшли улюблені твори піаністки, деякі – у власній транскрипції. З останніх резонансних програм пані Етелли варто також згадати концерт камерної музики спільно з солістом Львівської обласної філармонії, лауреатом міжнародних конкурсів Марком Комоньком (скрипка) та камерним оркестром Закарпатської обласної філармонії (керівник – заслужений артист України В.Юрош); “Романтичні Тріо” (разом зі флейтистом Андрієм Карпяком та віолончелістом Ярославом Мигальом зі Львова) та “Добре темперований клавір” (48 прелюдій та фуг) Й.С.Баха, зіграний напам'ять впродовж двох вечорів.

Етелла Чуприк – це той музикант, який звик підкоряти все нові й нові вершини. Не задля змагання чи якоїсь самоцілі. Просто сенс свого життя вона визначила ще в дитинстві: той Дар, що ти отримав згори, слід до останку роздавати людям. Етелла так і живе: шукає ту музику і ті засоби, які максимально скорочують шлях до людських сердець. Вона щира у своїх поривах, нестримна у пошуках і переконлива у діях. Не кожному до снаги відійти від звичних штампів, зруйнувати стереотипи і розширити межі можливого. А їй це вдається. То чим зараз порадує своїх шанувальників незрівнянна Етелла Чуприк?

8 жовтня о 18.30 у Закарпатській обласній філармонії відбудеться концерт заслуженої артистки України Етелли ЧУПРИК (фортепіано) та симфонічного оркестру філармонії. У програмі твори Л.ван Бетховена: Симфонія № 5 до мінор, ор.67 та Концерт для фортепіано з оркестром № 5 мі-бемоль мажор. Диригент – Вікторія СВАЛЯВЧИК – ЦАНЬКО. Ведуча – музикознавець Наталія ПІЦУР.
Симфонія № 5 до мінор, op. 67, написана Людвігом ван Бетховеном у 1804-1808 рр, – один із найвідоміших творів світової класики та найчастіше виконуваних симфоній. Одразу після прем'єри у Відні у 1808 симфонія розпочала свою тріумфальну ходу. Е.Т.А.Гофман її “одним з найзначніших творів епохи”. У світі нема людини, яка б не впізнала елемент першої частини симфонії, відомий також як “тема долі”. Цей лейтмотив проник у безліч творів, від класичних до популярної культури різних жанрів, у кіно, телебачення і став одним із символів класичної музики.

Концерт для фортепіано з оркестром № 5, мі-бемоль мажор, був написаний Бетховеном між 1809 і 1811 роками у Відні. Присвячений Ерцгерцогу Рудольфу Австрійському, покровителеві й учневі Бетховена. Через це Концерт також називають “Королівським”.

Етелла Чуприк – Лауреат конкурсів ім. М.Лисенка (Київ, 1988 р.), ім. С. Рахманінова (Москва, 1990 р.) та Міжнародного конкурсу ім.Ф.Ліста (Будапешт, 1991 р.), стипендіат Асоціації Ріхарда Вагнера в Байройті, віце-президент Асоціації українських піаністів, доцент Львівської музичної академії ім. М.Лисенка.

“Заслужена артистка України Етелла Чуприк – це окраса нашої філармонії. Для мене вона завжди була і залишається неперевершеною. І скажу з особистих відчуттів: наш “Steinway” ні в кого не звучить так, як в Етелли. Я завжди із задоволенням слухаю цю виконавицю і насолоджуюся незрівнянним звучанням нашого роялю, коли його клавішів торкається саме вона!” (Іван МИКИТА, директор Закарпатської обласної філармонії).

 

Таїсія Грись


Про Захід