Виборчі округи 69 та 70 – безальтернативні вибори?

Опубліковано:

6 народних депутатів від 6 округів представлятимуть Закарпаття у новому парламенті. Крім цього, наші земляки ще й у списках політичних партій на так званих “прохідних” місцях.

“Про Захід” пропонує ознайомитися із кандидатами, що змагатимуться за місце у залі під куполом від округів 69 та 70.

Балога на відпочинок все ще не збирається

Округ 69, в основному, включає у себе Мукачево та навколишній район, а також кілька сіл Іршавщини та Берегівщини.

На окрузі інтриги не сталося – одним з перших в нардепи вирядився чинний обранець Віктор Балога. У 2012-му році він без особливих труднощів здобув тут перемогу. Тоді напівдиктаторська “Партія регіонів” виставила відверто слабкого кандидата, котрому заради статусу надали посаду районного очільника партійної організації.

У парламентській роботі Віктор Балога запам'ятався, серед іншого, тим, що не голосував за принципово нову виборчу систему за відкритими партійними спискам. Можливо тому, що партія цього політика має нульовий рейтинг?

Віктор Балога йде до парламенту як самовисуванець, хоча про його підтримку було заявлено від “Блоку Петра Порошенка” на всеукраїнському партійному з'їзді.

Певним сюрпризом на окрузі стала поява в якості кандидата Ігоря Кріля. Про колись впливового закарпатського політика, який із 2007 по 2012 рік буд нардепом ВРУ за списком блоку “Наша Україна-Народна Самооборона”, останніми роками було не так вже багато й чути. І ось тепер він – кандидат. За активного політичного життя Ігор Кріль був соратником Віктора Балоги, зокрема входив до керівництва Єдиного Центру.

Нині одне із двох – або він технічний кандидат пана Балоги (що виглядає досить дивно), або проявив власні амбіції і цілком свідомо вирішив відтягнути від останнього трохи голосів – в обох політиків, по суті, одне електоральне поле.
ВО “Батьківщина” запропонувала мукачівцям місцевого громадського активіста Олександра Гокса. Раніше у свої висловлюваннях, зокрема у соціальних мережах, пан Гокс був досить різкий і критичний щодо діяльності Віктора Балоги.

“Народний фронт” підтримав на окрузі кандидатуру Олександра Хайнаса. Він працює начальником відділу статистики сільського господарства та навколишнього середовища у Головному управлінні статистики у Закарпатській області. Згідно з інформацією ЦВК, проживає в Ужгороді (хоча це може бути лише місцем реєстрації).

Партія Сергія Тігіпка “Сильна Україна” на окрузі висунула В'ячеслава Романа, який працює керівником з розвитку дистрибуції ПАТ “Галичина”.

Висуванцем від “Радикальної партії Олега Ляшка” став підприємець Ярослав Фриндак, який раніше очолював регіональне відділення Комітету виборців України.

ВО “Свобода” на окрузі 69 представлене кандидатом Михайло Мочаном, котрий формально йде як самовисуванець. У повсякденному житті – приватний підприємець.

Як самовисуванець зареєстрований Іван Данацко – людина із специфічною репутацією, відомий тим, що на площі Народній встановив намет протесту проти “клану Балог”.

Головний спеціаліст юридичного відділу Мукачівської міської ради Іван Ільтьо – ще один претендент на парламентське крісло як самовисуванець.

Відтак жителі міста над Латорицею та навколишнього району обиратимуть собі представника в парламенті із 9 кандидатів.

З кого вибиратимуть гірські райони?

70 округ із центром у місті Свалява є найбільшим за географією: включає у себе Свалявщину, Великоберезнянщину, Перечинщину, Міжгірщину, Воловеччину і захоплює кілька сіл Мукачівщини.

Подейкують, мукачівські села за режиму Януковича навмисне включили у цей округ конкретно під нинішнього депутата ВРУ від округу Михайла Ланьо. Він, нібито, в цих селах мав хороший рейтинг, який потім перетворився у конкретні голоси.

Михайло Ланьо знову балотується від округу – цього разу як самовисуванець. У парламенті запам'ятався тим, що був досить часто відсутнім на засіданнях. Ну і як член Партії регіонів – 16 січня голосував, як і ужгородець Василь Ковач, за диктаторські закони Януковича, котрі обмежують людські права й свободи.

За Михайлом Ланьо серед закарпатців тягнуться чутки про сумнівне минуле, пов'язане із мукачівським криміналітетом лихих 90-х. Ланьо давно уже в місцевій політиці, до 2012-го року був близьким соратником Віктора Балоги. До обрання у парламент був депутатом Закарпатської обласної ради як представник “Єдиного Центру”.

“Блок Петра Порошенка” офіційно підтримує на окрузі кандидатуру Маріанни Чундак. Формально вона йде як самовисуванець. Є молодою активісткою місцевого УДАРу і місцевою жителькою. За фахом – практикуючий юрист.

“Батьківщина” виставила кандидатом головного лікаря Ужгородської міської лікарні Івана Кураха. Очевидно, тут робиться ставка на ім'я кандидата, який давно уже є ужгородцем, але родом – з Воловеччини. Подейкують, пацієнти із гірських районів, якщо щось, йдуть на прийом саме до Івана Кураха.

Щодо політичного життя, то пан Курах уже кілька разів, у тому числі й на даний час, депутат Закарпатської обласної ради від ВО “Батьківщина”. За керівництва Ужгородом Віктора Погорелова був членом Ужгородського міськвиконкому, де опозиційності не проявляв і, по суті, підтримував більшість проектів рішень від одіозного екс-мера. Навіть ті, що викликали обурення громадськості. Наприклад, подорожчання проїзду у міському транспорті.

“Партія Сергія Тігіпка “Сильна Україна” висунула кандидатом Василя Чурея, котрий трудиться в обласному центрі. Посада – начальник Ужгородської державної об'єднаної фінансової інспекції.

“Радикальну партію Олега Ляшка” на 70-му окрузі представляє Василь Гуцал, інженер відеомонтажу.

Від “Свободи” (хоча по документах як самовисуванець) у гірських районах йде Ірина Гармасій – журналістка державної обласної ТРК “Тиса-1”. Вона фактично виконує функції прес-секретаря організації на Закарпатті.

“Народний фронт” в окрузі кандидата не виставив. На прес-конференції цієї партійної сили зізналися – серед активу не знайшлося бажаючих, а шукати ще когось не вистачило часу. Кандидатів від інших політичних сил “фронтовики” не підтримали.

Як само висуванець, на “свалявському” окрузі йде Юрій Грига – директор ТОВ “Голден Фрутс”.

Член партії “Батьківщина”, котрий тимчасово не працює, Василь Канюк – також кандидат округу як самовисуванець.

Ще один кандидат-самовисуванець – перший заступник голови Державного агентства України з управління зоною відчуження Орест Туркевич.

Кого жителі гірських районів виберуть із дев'яти кандидатів – побачимо після 26 жовтня.

Про Захід


Про Захід