6 народних депутатів від 6 округів представлятимуть Закарпаття у новому парламенті. Крім цього, наші земляки ще й у списках політичних партій на так званих “прохідних” місцях.
“Про Захід” пропонує ознайомитися із кандидатами, що змагатимуться за місце у залі під куполом. Цього разу під нашим прицілом – 68-й округ, в межі якого входить Ужгород та район.
25 вересня минув останній день, коли українці могли подати документи для реєстрації кандидатами до парламенту. А 30 числа – останній строк, коли ЦВК реєструє або ж відмовляє у реєстрації. Крім купи документів, для участі у виборах треба ще й заплатити 12 тисяч гривень, які після 26 жовтня повернуться лише переможцям. Решта грошей піде у бюджет країни.
Вибори на 68-му окрузі, по суті, найцікавіші – очевидного і беззаперечного переможця тут наразі немає. Відповідно, точиться боротьба, і вона уже супроводжується брудом. Наприклад, округом ходять чутки про підкуп виборців з боку одного з кандидатів, є й технологія використання двійників.
Викликає підозру і одночасна участь кількох кандидатів, які за часів правління Януковича асоціювалися із демократичним табором. Зараз виходить, що такі кандидати-“демократи”, перебуваючи в одному електоральному полі, по суті розпорошують голоси.
Загалом, на окрузі станом на 1 жовтня зареєстровано 25 кандидатів.
Кожна із раніше опозиційних партій має свого кандидата
Кожна із партій, які ще нещодавно були в опозиції до режиму Януковича, висунула від Ужгорода та району свого кандидата.
Від “Блоку Петра Порошенка” за виборця змагатиметься підприємець, директор торгового комплексу “Дастор” Роберт Горват. Він відомий у місті як успішний бізнесмен. Кілька разів виступав як співорганізатор благодійних акцій та акцій по генеральному прибиранню міста.
ВО “Батьківщина” зробила ставку на Сергія Кисиличина. Він – партійний активіст, зараз, згідно із інформацією від ЦВК, тимчасово не працює.
“Народний фронт” підтримав на окрузі Олександра Довгоша. Він, згідно з інформацією ЦВК, начальник відділу ТОВ “Ворскла Сталь”. Свого часу працював радником голови ЦВК.
Від ВО “Свобода” на ужгородському окрузі балотуватиметься Ігор Ващенко. Суто формально він йде як самовисуванець, втім є кандидатом саме від “Свободи”. Пан Ващенко відомий в Ужгороді як власник закладу “Деліція”, що на проспекті Свободи.
Уже наприкінці періоду реєстрації стало відомо, що кандидатами в народні депутати зареєструвалися секретар Ужгородської міської ради Віктор Щадей та депутат міської ради Павло Чучка. Власне, міськими депутатами вони обоє стали за списком партії “Батьківщина”, а нині, як бачимо, не підтримали офіційного кандидата від цієї політичної сили.
Відомо, що і в позаробочому житті Віктор Щадей та Павло Чучка у добрих товариських стосунках. Тож або один із них зніме свою кандидатуру на користь іншого, або ж… За одночасним їх балотуванням проглядається знову ж таки передвиборна технологія.
Наприклад, дехто у такій події бачить руку Віктора Балоги. Цей діяч, за однією з версій, таким чином хоче відібрати голоси від певних кандидатів на користь екс-регіонала Василя Ковача. Втім це – лише припущення.
Від Ужгорода йдуть “колишні”
Чинний народний депутат України від 68-го округу Василь Ковач повторно вирішив йти до парламенту. Найбільше запам'ятався тим, що 16 січня голосував за диктаторські закони Януковича, котрі обмежували людські права й свободи. Василь Ковач пройшов до парламенту як представник Партії регіонів і перебував там аж до розпаду її фракції. Нині балотується як самовисуванець.
В ужгородському окрузі зареєстровано ще 4 кандидати із прізвищем Ковач . Це Олександр Ковач (депутат Ужгородської міськради), Антон Ковач (викладач Закарпатського художнього інституту), Василь Ковач (директор підприємства), Ласло Ковач (оператор АЗС). Технологія реєстрації кандидатів-двійників тут проглядається доволі чітко.
Загалом, на ужгородському окрузі – плеяда “колишніх”. Крім уже згаданого Ковача (того що депутат), знову участь у виборах вирішив брати й екс-мер Ужгорода Сергій Ратушняк , котрий нині відомий своїми неоднозначними судженнями про події в країні, які інколи на межі здорового глузду.
Ще один із “колишніх”, хто йде на вибори як самовисуванець, – екс-очільник Партії регіонів в області, екс-голова Закарпатської ОДА Олександр Ледида. В краї він відомий, зокрема, “недоремонтом” площі Народної, ще донедавна перебував у лавах Партії регіонів і навіть увійшов до політбюро вже після втечі Януковича та розвалу фракції в парламенті. Встиг Сан Санич під час революції Гідності взяти участь й в ужгородському “Антимайдані” під приводом “захисту адмінбудівлі від вандалізму майданівців”.
На перегони зголосився й син екс-мера Ужгорода Андрій Погорєлов. Він – чинний депутат міськради, з 2010 до початку 2014-го року входив до колись стабільної депутатської більшості Віктора Погорелова та Партії регіонів. Встиг Погоєлов-молодший також взяти участь в ужгородському “Антимайдані”.
Сергій Слободанюк, начальник Управління Укртрансінспекції у Закарпатській області балотується до парламенту від партії “Справедливість”.
Від Комуністичної партії України від Ужгородщини балотується Роберт Кукрі – хірург районної лікарні у місті Чоп.
Від “Партії Сергія Тігіпка “Сильна Україна” потрапити до парламенту намагатиметься Микола Цап. Згідно з інформацією ЦВК, він – перший заступник голови правління Ужгородського міського споживчого товариства.
Нові обличчя 68 округу
На окрузі 68 одночасно із “старими” кадрами з'явилися і нові обличчя. При цьому вони – не технічні кандидати, а люди, для яких ці вибори успішна нагода заявити про себе на найближче майбутнє.
Так, зголосився на вибори як самовисуванець Юрій Світлик. Він – активіст ужгородського Євромайдану, був одним із тих, хто на самому початку та під час революції Гідності разом з однодумцями мобілізовували ужгородців на акції протесту. Тепер неформальна команда Євромайдану випробовує себе у виборній гонці.
“Правий Сектор” виставив в окрузі Руслана Каганця, котрий є одним із лідерів організації в області, брав участь як доброволець в АТО. Формально пан Каганець йде як самовисуванець.
Партія “Демократичний Альянс” висунула кандидатом Олександра Пересоляка, котрий очолює Громадську Раду при Ужгородській міській раді. Останнім часом відгуки про діяльність цієї Ради серед журналістів та громадських активістів доволі неоднозначні. Втім, сам Пересоляк ще до створення Громадської Ради був активістом “ДемАльянсу”, відтак може розраховувати на підтримку прихильників цієї молодої політичної сили.
До слова, в окрузі 68 зареєстровано ще одного однофамільця – це Анатолій Пересоляк, який, згідно з інформацією ЦВК, живе у селі Тур'я Пасіка Перечинського району, він директор ТОВ “Мінеральні води”.
А також балотуються…
Також балотуються, як виглядає, кандидати без особливих претензій на перемогу. Маловідомі, без опори на якусь впливову (чи взагалі будь-яку) політичну силу, без шансів встигнути “розкрутитися” в ході короткої передвиборчої кампанії. Для чого вони реєструвалися – хай кожен вирішує для себе. Припустимо, що це суто спортивний інтерес.
На окрузі №68 заявила про себе як самовисуванець Ніколетта Сабов. Згідно інформації ЦВК, вона – продюсер міжнародного відділу на телеканалі “Інтер”. Родом із міста Берегово. В Ужгороді є кілька сіті-лайтів із її зображенням, надписи на яких, до речі, російською мовою. А на буклетах – угорською. Тож, можемо припустити, тут ставка робиться саме на голоси російськомовного населення Ужгорода та угорців.
Кандидатом по 68-му окрузі буде й Валерій Туряниця – менеджер ТОВ “Дастор-Ужгород”.
Від політичної партії “Воля” на ужгородському окрузі зареєстрований Віталій Штефуца. Він – працівник сектору інформації та зв'язків з громадськістю Управління ДСНС України у Закарпатській області.
Зареєстрована як кандидат Світлана Ульянець – комерційний директор ТОВ “Дастор-Ужгород”.
Один із наймолодших кандидатів – 1991 року народження, – Євген Агоста, котрий працює адміністратором у підприємця Ю.Чундака.
На окрузі є ще один його одноліток – висуванець від “Радикальної партії Олега Ляшка”. Це – Андрій Коцур, який тимчасово не працює.
Хто із згаданих людей представлятиме 68 округ у парламенті – тепер залежить від виборця. Лишається надіятись, що виборець буде мудрий і не вестиметься на популістські обіцянки чи одноразову подачку у 200-500 грн.
Про Захід