Чому 5 Ковачів ідуть на вибори?

Опубліковано:





На ужгородському 68 окрузі зареєстровано одразу 5 (!) кандидатів до Верховної Ради України із прізвищем Ковач. Закарпатські експерти у цьому одразу побачили стару як світ технологію – висунення кандидатів-однофамільців, аби заплутати виборця і відібрати голоси від певного кандидата.

Так, до прикладу, у 2002 році на піку популярності партії “Наша Україна” був створений блок “За Ющенка”, який до екс-прем'єра Віктора Ющенко не мав жодного стосунку.

У тому ж 2002 році пам'ятається спроба зареєструвати на виборах одразу трьох чи чотирьох кандидатів із прізвищем Ратушняк.

Дехто, до речі, підозрює, що саме екс-мер Ужгорода Сергій Ратушняк ініціював нинішню “атаку клонів”. Підозри викликало те, що три Ковачі зареєструвалися кандидатами в один день з Ратушняком – 17 вересня.

Втім така схема, в принципі, вигідна і ще одному кандидату, екс-голові Закарпатської ОДА, екс-регіоналу Олександру Ледиді, який змагатиметься за виборців на одному електоральному полі із теперішнім нардепом Василем Ковачем. Останній, як відомо, у 2012 році переміг на парламентських виборах – також як представник Партії регіонів.

Про Захід поцікавився у інших Ковачів – чого вони беруть участь у виборах.

Ковач-підприємець

Ковач Василь Васильович – є директором підприємства, що займається обробкою деревини. “Ви бачите, яка жахлива ситуація в країні. І в той же час у Верховну Раду балотуються ті самі люди, хто продав цю країну, які так нахабно її пограбували, набули собі статків, – зазначив Василь Ковач. – Аби змінити цю ситуацію, йду в депутати. Не красти, не збагачуватися – мій принцип”.
Версію про те, що він може бути технічним кандидатом, пан Ковач обурливо спростовує. Каже, що він самодостатня людина, нікого з інших Ковачів не знає, хіба що заочно – теперішнього нардепа.

Ковач-митець

Ковач Антон Михайлович – знана у краї особистість, художник, лауреат премії Бокшая та Ерделі, викладач Закарпатського художнього інституту. На питання – чого вирішив балотуватися, відповідає коротко та іронічно: “Хотів побачити, наскільки в цій країні можна змінити щось на краще. От, взяв лопату, і буду рити”.

Про те, що балотується ще кілька однофамільців (крім нардепа), запевняє Антон Ковач, він дізнався від журналіста. Й знову іронічно додав: “Тепер найпопулярніші на Закарпатті Балоги. Балоги очолюють популярні прізвища, а Ковачі тепер їм будуть конкуренти. Насправді кожна людина може балотуватися, прізвище тут до нічого. До слова, нардепа Ковача Василя знаю заочно. Він іде на ці вибори не дивлячись на свою зіпсовану до нуля репутацію. Якщо він уже Ковач, то його теж варто запитати, чи не гнітить його прізвище Ковач”.

Ковач-заправщик

Третій претендент Ковач – Ласло Гейзович – оператор паливної заправки. Про те, що він кандидат у депутати Верховної Ради, у сільраді села Соломонова дізналися від “Про Заходу”. Нам дали домашній телефон Ласла Ковача, втім додзвонитися до нього, на жаль, не вдалося.

Ковач-міський депутат

П'ятий кандидат – Ковач Олександр Михайлович. Він – депутат Ужгородської міської ради (туди пройшов як представник Партії регіонів), екс-заступник міського головиУжгорода (при керівництві міськрадою Віктора Погорелова).

“Я – депутат 5 та 6 скликань міськради, і бачу, що нардепи, які були у Раді, не достатньо вирішували проблем, що стосуються міста та й області, – прокоментував свій намір балотуватися Олександр Ковач. – Їх робота не достатня. У мене є досвід, щоб займатися цим краще. Із кандидатів знаю Антона Ковача – потужний художник. Із Василем Ковачем я також особисто знайомий. Це – потужна, грамотна людина. Я можу про них сказати – вони усі фахівці, але у своїй справі.

Той же Василь Ілліч. Якщо людина працювала на державному підприємстві, то такі люди мали б там і працювати. А депутатом повинна бути людина із новим баченням. Я орієнтуюсь в економіці, маю досвід роботи, вважаю, що його можна застосувати не лише для міста, а й для області, вирішувати проблеми країни”.

Ми спитали Олександра Ковача, чи Василь Ковач, бува, не висловлював йому свої претензії. Адже, як дізнався кореспондент “Про Заходу”, сам нардеп реєстрацію однофамільців вважає саме брудною політтехнологією.

На це Олександр Ковач відповів:

“Особисто мені він не казав. Я вважаю, що людина перебільшує. Я йому можу задати питання – звідки людина, яка працює на державному підприємстві, стала, скажімо так, олігархом? Як можливо заробити на державному підприємстві десятки мільйонів доларів, які він зараз буде розкидувати? На тих виборах з його боку були задіяні брудні технології. Ми створюємо, до речі, групи, які будуть слідкувати, аби виборцям не роздавали гроші. Якщо таке буде, повідомлятимемо правоохоронців”.

Олександр Ковач запевняє, що він самодостатній кандидат, а громадською діяльністю займається ще з 2002 року. Факт однофамільців прокоментував так: “Якщо відкриємо телефонний довідник, то на Закарпатті Ковачів найбільше. Кожна людина, не дивлячись на прізвище, має право скористатися правом взяти участь у виборах. І якщо це дозволяє закон, буде 10 чи 20 Ковачів, мені все одно. Люди мають знати, за кого вони голосують, кого вибирають. Я вважаю, що депутати, які були у ВРУ, взагалі не мають права балотуватися”.

Ковач-депутат

Помічник народного депутата Василя Ковача Алла Кохан повідомила кореспонденту Про Захід, що у штабі кандидата реєстрацію однофамільців розцінюють як брудну передвиборчу технологію.

“Клонують”, як правило, найбільш рейтингових кандидатів – щоби дезорієнтувати виборців, відібрати у справжнього кандидата частину голосів на користь когось іншого, – каже Алла Кохан. – Варто зазначити, що журналісти закарпатських Інтернет-видань одразу дали оцінку одночасній реєстрації кількох осіб у кандидати у народні депутати по виборчому округу №68 як брудній виборчій технології. Вони проаналізували передвиборчі програми “клонів” через пошук на сайті ЦВК. З'ясувалося, що ці програми скопійовані (а правильніше буде сказати – вкрадені), зокрема – у кандидатів у народні депутати України на парламентських виборах 2012 року.

На жаль, якщо документи оформлені належним чином, відмовити у реєстрації таким особам не можна. Однак хотілося б, щоб правоохоронні органи звертали увагу на такі факти і розслідували їх як такі, що перешкоджають вільному волевиявленню виборців”.

Алла Кохан додала: “Крім того, хотілося б звернути увагу на моральний аспект питання: викладач Закарпатського художнього інституту Ковач Антон Михайлович, що також зареєструвався кандидатом по 68-ому округу, повністю скопіював передвиборчу програму у кандидата в нардепи по округу № 27 Володимира Плюти, який балотувався у 2012 році. Хай би громадськість дала оцінку такій поведінці педагога і висловилася з приводу того, чи має право така людина працювати з підростаючим поколінням”.

За кого з Ковачів голосувати і чи варто голосувати бодай за одного – усе вирішуватиме виборець через місяць. Хочеться сподіватися, що за цей час бруду буде менше. Хоча, судячи із описаних тенденцій, сподіватися на це марно.

Ілюстрація – korzonews.info

Про Захід


Про Захід