Екс-очільник краю розміщує у газетах інтерв’ю з ознаками агітації (ФОТО)

Опубліковано:

 Два майже ідентичні інтерв'ю із кандидатом №19 у виборчому списку Народного Фронту – Валерієм Лунченком, – з'явилися у різних закарпатських газетах. Валерій Лунченко також є координатором обласного виборчого штабу Народного Фронту, – пише ОПОРА.
В обох газетах назви матеріалів та речення – фактично однакові, автор вказаний також один – Василь Головня.
Суть інтерв'ю – суто позитивні повідомлення щодо діяльності Валерія Лунченка, матеріал має явні ознаки передвиборної агітації, оскільки у ньому повідомляється, що Валерій Лунченко балотуватиметься до парламенту і озвучені деякі тези його передвиборної програми.
Втім у жодній газеті відповідної позначки щодо передвиборної агітації не зроблено.

Спочатку матеріал вийшов на стор. 4 газети “Срібна Земля-ФЕСТ” № 27 від 19 вересня (наклад – 5 350 примірників), потім – на стор. 4 газети РІО № 38 від 20 вересня (наклад – 15 100 примірників).
Станом на 19 та 20 вересня – коли з'явилася перша публікація, Валерій Лунченко ще не був зареєстрованим кандидатом. Документи на реєстрацію подані 18 вересня, а зареєстрований кандидати Народного Фронту по списку – 23 вересня.
ОПОРА нагадує: згідно із Законом України “Про вибори народних депутатів України”, передвиборну агітацію партія чи кандидат повинні розпочинати із наступного дня після реєстрації.

Тобто, у випадку із Валерієм Лунченком, агітаційне інтерв'ю мало з'явитися лише 24 вересня і позначене у газеті як передвиборна агітація. Цих вимог законодавства не дотримано.
На питання спостерігача ОПОРИ – яким чином два однакові матеріали опинилися у різних газетах і чи надруковані вони на правах реклами, Валерій Лунченко відповів коротко: “Я не відслідковую за тим хто і що розміщає чи передруковує один в одного”.
Ще один випадок завчасно розпочатої агітації зафіксовано з боку кандидата по одномандатному виборчому округ №68 Олександра Ледиди. Так, у місті Чоп Ужгородського району у поштові скриньки вкинуто спецвипуск газети “Закарпатська Правда”, котрий датується 22 вересня. Згідно з інформацією ЦВК, Олександр Ледида 22 вересня був зареєстрований як кандидат, отже агітувати мав, згідно із Законом, із 23 вересня.

Згідно з частиною 1 статті 68 Закону України “Про вибори народних депутатів України”, “передвиборна агітація – це здійснення будь-якої діяльності з метою спонукання виборців голосувати за або не голосувати за певного кандидата у депутати або партію – суб'єкта виборчого процесу. Передвиборна агітація може здійснюватися в будь-яких формах і будь-якими засобами, що не суперечать Конституції України та законам України”.

У частина 1 статті 70 цього ж Закону йдеться: “Партія, кандидати у депутати від якої зареєстровані у загальнодержавному окрузі, кандидати у депутати мають право розпочати свою передвиборну агітацію з дня, наступного за днем прийняття виборчою комісією рішення про реєстрацію кандидатів у депутати”.
У частині 17 статті 74 Закону наголошується: “Усі матеріали передвиборної агітації повинні бути відокремленими від інших матеріалів і означені як такі”.


Про Захід