У поштових скриньках ужгородських багатоповерхівок днями з'явився випуск газети “Неділя” №37 від 19.09.2014 року. Як зафіксували спостерігачі ОПОРИ, газету, яка коштує 2.50 грн, мешканцям роздали безкоштовно.
На сторінці 3 видання ціла шпальта – інтерв'ю із кандидатом у депутати від округу №68, чинним народним депутатом від цього ж округу – Василем Ковачем. Матеріал із трьома фото кандидата має явні ознаки іміджевого. Водночас відповідна позначка щодо політичної агітації відсутня.
Головний редактор газети, вона ж – і автор інтерв'ю, Оксана Островерх відмовилася надати коментар ОПОРІ, яким чином газети, що мали йти на продаж, могли опинитися у поштових скриньках.
У виборчому штабі кандидата Василя Ковача наголосили, що свою агітаційну продукцію розповсюджуватимуть згідно з чинним законодавством.
Щодо факту появи публікації у газеті, помічник народного депутата Алла Кохан зазначила: “У цьому номері газети “Неділя” опубліковано інтерв'ю з діючим народним депутатом України Василем Ковачем. Жодних ознак передвиборчої агітації публікація не містить. Це не перше інтерв'ю у зазначеній газеті, і взагалі не перша публікація про роботу Василя Ілліча як народного депутата. Це підтверджується простим аналізом випусків газети за останні два роки. І не тільки цієї газети: матеріали про діяльність В.Ковача систематично публікувалися у ряді закарпатських ЗМІ: газетах “Закарпатська правда”, “Неділя”, “Вісті Ужгородщини”, “Європа Центр”, “РІО “, “Ужгород”.
Уся передвиборча агітація кандидата у народні депутати України Ковача Василя оприлюднюватиметься у ЗМІ відповідно до чинного законодавства: договори про розміщення політичної реклами вже укладені із засобами масової інформації. Серед виборців буде розповсюджуватися агітаційна продукція, виготовлена суто в рамках виборчої кампанії та відповідно до законодавства України”.
Як уже згадано, матеріал із ознаками агітації поданий у газеті “Неділя” як звичайна публікація.
Згідно із частиною 1 статті 68 Закону України “Про вибори народних депутатів України”, передвиборна агітація – це здійснення будь-якої діяльності з метою спонукання виборців голосувати за або не голосувати за певного кандидата у депутати або партію – суб'єкта виборчого процесу. Передвиборна агітація може здійснюватися в будь-яких формах і будь-якими засобами, що не суперечать Конституції України та законам України. Згідно з частиною 17 статті 74 цього ж закону, усі матеріали передвиборної агітації повинні бути відокремленими від інших матеріалів і означені як такі.
За коментарями звертайтеся:
Феськов Володимир
Координатор ОПОРИ у Закарпатській області
+38 066 317 36 13
Довідково:
Громадське спостереження ОПОРИ – це сфера діяльності мережі, спрямована на об'єктивну оцінку процесу підготовки та проведення виборів, а також на запобігання порушенням виборчого законодавства через ефективно організований громадський контроль.
Починаючи з вересня 2014 року, Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за позачерговими виборами народних депутатів України. Мережа залучить до моніторингової кампанії 213 довготермінових спостерігачів, які працюватимуть у всіх регіонах України від офіційного старту виборчої кампанії до оголошення остаточних результатів виборів. У день голосування, 26 жовтня, до них долучаться більше 2 000 активістів для здійснення швидкого статистичного підрахунку голосів.