Закарпатські диво-гриби вдосконалюють акустику деревини

Опубліковано:

  Знайшли дивину в околицях села Сіль в Закарпатті. Називаються гриби мудро – ксіларія довгонога (Xylaria longipes) і ростуть на деревині, що вже роклалася.

– Мене вони зацікавили і незвичайною формою, схожою на козацьку булаву, і дивним темно-синім кольором, – каже керівник наукового відділу Ужанського національного парку, кандидат біологічних наук Інна Кваковська, яка була в складі експедиції, що виявила рослину.

– Я почала шукати в інтернеті інформацію про них. Гриби на дотик мають досить щільну консистенцію, а ніжки – такі ж, як і у білих грибів. Вони досить великі, 4-10 см, так що помітити їх на землі нескладно. Європейці називають їх пальцями небіжчика.

Ще одна дивна властивість цих грибів – вони позитивно впливають на якість деревини, покращуючи її акустичні властивості. Більш того, їм “по зубам” навіть ялина і платан – дві основних породи, які використовують у виробництві скрипок.

– Зазвичай гриби знижують щільність деревини і негативно впливають на швидкість проходження звукових хвиль, – продовжує біолог. – А ось довгонога ксіларія здатна стоншувати клітинні стінки матеріалу. При цьому тверда структура дерева зберігається і дерево не деформується. В цьому і полягає унікальність гриба.

Так що цілком можливо, що скоро із закарпатських ялин і кленів почнуть виробляти скрипки, які затьмарять славу виробів знаменитого італійського майстра XVII століття.

kp.ua


Про Захід