Політолог: ми вперше в історії України отримаємо Верховну Раду з повністю проєвропейською орієнтацією

Опубліковано:





В кінці минулого тижня офіційно стартувала передвиборча кампанія до Верховної Ради. Що нам чекати від кампанії та нового парламенту, сайту Про Захід прокоментував політолог, директор Закарпатського інституту політичних досліджень Віктор ПАЩЕНКО:

Головна відмінність майбутньої передвиборчої кампанії від всіх попередніх очевидна – ці вибори відбудуться під час війни в Україні. Але крім цього на нас чекає ще ряд відмінностей.
Щоб спробувати спрогнозувати результати майбутніх виборів, слід насамперед згадати події минулої зими – революцію та втечу Януковича.

Ті події якщо й не знищили остаточно Партію регіонів та КПУ, то завдали цим політичним силам дуже дошкульного удару. Зрозуміло, що нині ці політсили вже й близько не мають такої підтримки, як раніше.

Крім того, їхні базові регіони не зможуть активно брати участь у виборах. З Кримом все зрозуміло, а в Донецькій й Луганській областях не голосуватимуть території, захоплені терористами. А значить віддати свої голоси за ПР і КПУ не зможуть навіть ті симпатики, які в них ще залишилися.

Це призведе до того, що, по-перше, парламент оновиться мінімум на 50%, а можливо навіть на 23. Крім того, ми вперше в історії України отримаємо Верховну Раду з повністю проєвропейською орієнтацією. У всіх попередніх парламентах депутати ділилися приблизно порівну на прихильників євроінтеграції та тих, хто бачив майбутнє країни разом з Росією.
Така ситуація ніяк не дозволяла визначитися з вектором. Тепер же таких розбіжностей не буде. Думаю, принаймні 90% нардепів декларуватимуть європейську орієнтацію.
Напевно, слід очікувати й деяких нових партійних проектів. Ті ж Турчинов та Яценюк швидше за все підуть з новою політичною силою.

Нині також обговорюється ідея створення одного мегапроекту “під Порошенка”, в який би увійшли “Батьківщина”, УДАР, “Солідарність”, Яценюк з Турчиновим. Чи буде він створений, нині сказати неможливо, однак, на мій погляд, це було б помилкою.
Надто вже такий проект нагадує структуру на кшталт радянської КПРС. Якщо подібна структура буде створена, вона стане просто громіздкою неповороткою машиною.

Тому демократичним силам краще йти різними колонами у Верховну раду. А вже там вести дискусії. Такого протистояння між різними фракціями, як було раніше, все одно не буде. Радше ВР нагадуватиме європейські парламенти, коли різні політичні сили матимуть єдиний погляд на розвиток країни, а дискутувати будуть лише навколо шляхів втілення. Поділ відбудеться, умовно кажучи, на лібералів та соціал-демократів.

Що стосується виборів на Закарпатті, то наразі можна сказати одне: вони будуть проходити значно емоційніше, ніж вибори 2012-го року. Тому що в країні війна і загалом ситуація набагато напруженіша.

Недоречно, по-моєму говорити про голосування по партійних списках в області – в цьому питанні виборці орієнтуватимуться на прізвища лідерів списків і не має дуже великого значення, хто представлятиме партії в області.

З великою ймовірністю можна сказати, що найпотужніша в нашій області партійна організація – “Єдиний Центр” – не буде брати участь у виборах за партійними списками і висуне своїх представників винятково в мажоритарних округах.
Швидше за все члени “ЄЦ” будуть брати участь у виборах на всіх шести округах. Вони мають найбільш розвинені первинні організації, ресурс, ЗМІ. На мій погляд, інші партійні організації їм поступаються. З “Партією регіонів”, як з політичним проектом, все більш менш зрозуміло (втім, колишні члени цієї організації зберегли за собою значні медійні, фінансові, організаційні ресурси, тож намагатимуться продовжити своє політичне майбутнє або в іншій партії, або як мажоритарники). Слабі позиції також у “Батьківщини”. Бо наразі незрозуміло, Кеменяш та Сербайло ще з “Батьківщиною чи ні, колишні “фронтзмінівці” з ними чи ні, хто взагалі представлятиме партію в області?

Взагалі незрозуміло, хто представлятиме в області “Солідарність” П. Порошенка. Кращі позиції в партії УДАР. Та все ж вона значно поступається “Єдиному Центру”.

Крім того, намагатимуться знайти собі новий політичний притулок і представники колишньої влади. Зокрема, в “Батьківщині” Андрій Погорєлов, ходять чутки, що намагається приєднатися до цієї ж сили Михайло Ланьо. Невідомо, від кого будуть Василь Ковач, Іван Бушко.

Можна з упевненістю сказати, що в даній передвиборчій кампанії всі політичні сили працюватимуть проти “Єдиного Центру”, тобто клану Балог. На цьому протистоянні й будуватимуться кампанії.

Крім того, на жаль чи на щастя, велику роль у майбутніх виборах знову відіграватимуть гроші. Я маю на увазі як оплату реклами, матеріалів у ЗМІ, роботу членів комісій, так і підкуп. На жаль, довести підкуп практично неможливо. Якщо правоохоронці перевірятимуть факти прямого грошового стимулу виборців, то завжди можна набирати агітаторів і платити їм вже без порушення законодавства.

Гроші завжди визначальні в будь-якій кампанії і нічого особливого тут немає.

Про Захід


Про Захід