Фонтан на Народній: купатися чи лише споглядати?

Опубліковано:

Щойно 22 серпня на площі Народній запрацював новий фонтан, навколо нього піднялася нова хвиля обговорень. Цього разу громадськість поділилася на два табори не через вартість фонтану і навіть не через його вигляд. Виною всьому стала… вода. 

Якщо ви ще не бачили новий фонтан, то ми пояснимо, що побудували його без чаші. Такі фонтани, коли вода виривається просто з-під землі, називають сухими. Вони в останні роки стали дуже популярними в Європі, де використовуються в якості своєрідного атракціону. Річ у тім, що сухі фонтани – єдині, в яких не лише не заборонено, а  навіть заохочується купання. В Європі їх монтують в людних місцях, аби у спеку туристи і мешканці міст могли охолодитися, розважитися, просто відпочити поруч з приємною вологою. 

У нас новинку теж оцінили. Вже з першого дня роботи нового фонтану під його струменями бігали десятки дітей, що, власне, й підняло скандал у соцмережах. Люди писали, що вночі у цьому фонтані миються безхатьки, люди приводять туди купати собак, тож дозволяти дітям бігати під струменями тієї ж зацикленої води, мовляв, небезпечно і безвідповідально. 

Аби розібратися, чи справді купання у новому ужгородському фонтані може становити небезпеку для здоров'я, “Про Захід” почав шукати людей, відповідальних за монтаж системи на Народній. Виявилося, що проектувала і монтувала цей “сухий” фонтан українська компанія “Імперія води Україна”. Готові проекти цієї фірми реалізовані вже у 20-ти містах України, на ринку її знають досить добре. Ми написали електронного листа заступнику директора фірми Любові Сторожицькій з єдиним питанням: чи безпечно дітям купатися під струменями ужгородського фонтану.

У відповіді представник компанії зауважила, що так звані сухі або пішохідні фонтани являються найбезпечнішими з усіх видів, оскільки все обладнання заховане під землею (люди не пораняться та не зламають систему), а вода не застоюється в чаші, бо її (чаші) просто немає. Використана вода, за словами заступниці директора фірми, затікає у спеціальний прийомник під землею, а далі подається на фільтрацію та знезараження. Тож люди, котрі торкаються струменів, що подаються з форсунок, мають справу вже з очищеною водою.  Далі коментар подаємо мовою оригіналу та без виправлень: “В пешеходном фонтане г.Ужгород предусмотрена система фильтрации и обеззараживания. То есть вода фонтана не несет опасности. Единственное, что может привести к некачественной очистке воды – это человеческий фактор или не соответствие  плановому обслуживанию фонтана (плановая проверка качества воды, добавление специальных компонентов для обеззараживания, чистка стен или облицовки фонтана от налета, слизи и др.) Информация по обслуживанию и эксплуатации фонтана находится в паспорте фонтана.

На качество воды влияет так же охрана фонтана, а именно контроль за бездомными, которые могут использовать фонтан для гигиенических процедур или владельцами животных. Охрану, осмотр, сервис и прочее несут или владельцы фонтана или службы и лица согласно договора владения или обслуживания.

Рекомендуется устанавливать таблички с запрещающими надписями или разъяснительными надписями о возможных последствиях для здоровья людей, а так же административной или уголовной ответственности за нанесенный ущерб фонтану (поломка, кража оборудования, отделки или загрязнение, такие как: окурки, обертки, испражнения, осколки битых бутылок другой мусор)”.

З цього виходить, що при правильному обслуговуванні фонтану бризкатися у ньому безпечно, однак, якщо з часом у нього задля економії “забуватимуть” додавати знезаражувальні компоненти, такі розваги можуть таки нести небезпеку для здоров'я дітей. Також нам незрозуміло, хто має проводити планову перевірку якості води. Звернувшись за коментарем до начальника Ужгородського міськрайонного управління головного управління Держсанепідслужби у Закарпатській області Сергія Шуберта, ми поцікавилися, чи проводить санепідслужба відбори та аналіз води з фонтанів міста. Виявилося, що СЕС не перевіряє воду у фонтанах, не планує цього робити і у випадку того, що на площі Народній. “Ми контролюємо лише якість водопровідної води, тож якщо у цей фонтан подається вода із загальної водопровідної системи, то це звичайна хлорована вода, така сама, як у кранах вдома”, – зазначив Сергій Шуберт. 

Словом, однозначний висновок зробити складно. Зрозуміло лише одне: поки фонтан новий, а система знезараження працює справно – бризкатися у ньому можна без побоювань і зайвих істерик. Наступного ж літа варто буде ще раз поцікавитися, чи проводяться там повною мірою планові обслуговування та яка служба за них відповідає.

Тетяна ЛІТЕРАТІ, “Про Захід”

Про Захід