На Закарпатті є більше 30 фестивалів, на яких пропагують різноманітні страви

Опубліковано:

Закарпатська кухня настільки багата ідеями, що задовольнити може найвибагливіший апетит найвимогливіших гурманів. Місцеві скромно підкреслюють: їм для цього нічого спеціально робити не довелося. До 1945 року край, який сьогодні зветься Закарпаттям, перебував під владою різних європейських держав: Австро-Угорщини, Чехословаччини, Угорщини; потім Закарпаття у складі України входило до колишнього Радянського Союзу. Населення тут завжди було багатонаціональним, то ж закономірно, що закарпатська кухня успадкувала інтернаціональний характер.

    Мандруючи різними районами краю, легко можна скласти враження, що, не перетинаючи кордонів, здійснюєш мандрівку різними країнами. Берегівщина зустрічає гостей традиційною угорською кухнею. Тут можна скуштувати перкельт, попрікаш, бограч-гуляш, керезет, лечо, рокот-крумплі, торгоню, лоці-печенє, чірке-попрікаш та ще багато інших страв. Румунська їжа популярна на Тячівщині: токан ку бринза, зама ку фасоле, інгрошала ку хрибе, гівеч… Словацькі смаколики чекають гурманів на Ужгородщині. Тут вам приготують страпачки, карбонатки, джадки, бухти, поливку часникову та ще багато всього. А гуцульській кухні дуже комфортно на Рахівщині. Вона тут прославилася домашніми копченостями, грибною юшкою, голубцями, а також бринзою — овечим сиром, котрий готують пастухи на літніх високогірних пасовищах. Є національні кухонні особливості q у місцевих євреїв, ромів, поляків, німців. Та усіх страв не перерахуєш. Краще за все їх одразу куштувати.Бринза

   Ґаздині готують страви з того, що є…

   До традиційних рецептів, які стікалися у Закарпаття з різних куточків світу, тутешні господині умудрилися додати місцевого колориту. Тому деякі страви стали настільки оригінальними, що їх ви не скуштуєте більше ніде.
   Характерною рисою закарпатської кухні є доступність у наборі продуктів і простота технології приготування. Так повелося з давніх часів, що ґаздині готували страви із того, що росло і вироблялося у їхньому регіоні, тому в різних місцинах краю кухня має свої пріоритети. У гірських районах готують переважно з картоплі, квасолі, кукурудзяного борошна, грибів, молочних продуктів, бо тут саме їх удосталь. У низині переважають страви з м'яса, пшеничного борошна, різних овочів.

   Страви для будь-якого гурманаПампушки

   Закарпатці люблять гострувату і запашну їжу, тому при приготуванні використовують багато прянощів  – чорний і червоний перець, кмин, часник. Майже всі страви ароматизуються свіжою зеленню петрушки, кропу або селери. Полюбляють тут різноманітні соуси. Найбільш популярні грибні, томатні та сметанні. 
   Смакують закарпатцям і солодощі. Десерти, як правило, готують з вершків, меду, сиру, яєць, горіхів та фруктів. До кави, чаю чи узвару тут обов'язково запропонують кіфлики, фанки, баники, десерти, рулети чи соленики. До речі, щодо кави, то на Закарпатті це один із найпопулярніших напоїв, а самі закарпатці свято вірять у те, що саме вони вміють варити справжню каву.
   Закарпатська кухня стала настільки популярною, що в області створили навіть “Гастрономічний туристичний шлях”, а фестивалів, на яких пропагують ті чи інші страви, можна нарахувати більше тридцяти. І якщо вірити у вислів про те, що шлях до серця лежить через шлунок, то можна зробити висновок: у Закарпаття закохуються усі, хто хоч раз сидів за щедрим столом цього дивовижного краю.

Тетяна Довганинець, УНІКУМ

Про Захід