Петро Порошенко на Закарпатті: «Два клани ділять контрабандні шляхи» (Фото)

Опубліковано:

Екстрена ситуація, яка склалася в Мукачеві минулої суботи, змусила Президента України Петра Порошенка відкласти всі справи в Києві та прилетіти до Закарпаття, щоб оголосити про серйозні кадрові зміни в області. У візиті до Ужгорода Президента супроводжували голова СБУ Василь Грицак, керівник МВС Арсен Аваков та закарпатські нардепи Роберт Горват і Валерій Пацкан.

Конфлікт з Правим Сектором не минув безкарно ні для кого з обласної верхівки. Виняток – обласний прокурор Володимир Янко. Натомість поплатилися посадами голова Закарпатської ОДА Василь Губаль, начальник міліції Михайло Шаранич, в.о. начальника СБУ в Закарпатській області Володимир Гелетей. А також керівництво прикордонних загонів та Чопської митниці.

Натомість керівництво області доручили вже екс-очільнику Луганщини Геннадію Москалю. Закарпатську міліцію очолив полковник Сергій Князєв, який до цього займав посаду т.в.о. начальника Головного управління МВС України в Донецькій області, начальника кримінальної міліції.  Керувати обласним СБУ призначили Олега Воєводина, який до цього займав аналогічну посаду в Кіровоградській області. Нове керівництво митниці та прикордонників на зустрічі в Закарпатській облдержадміністрації оголошено не було.

Представляючи Геннадія Москаля, Президент висловлювався жорстко і пообіцяв, що не залишить Закарпаття сам на сам із злочинними угрупуваннями. 

Свою промову Петро Порошенко розпочав з трагічних новин, які надійшли зранку із зони проведення АТО. “15 липня я зустрів ранок із дуже сумними новинами зі Сходу. За вчорашню добу країна втратила 8 своїх героїв. Терористи здійснили один з найпотужніших обстрілів з початку Мінських угод. 16 військовослужбовців були поранені. Четверо з них знаходяться у дуже важкому стані”. Я прошу вшанувати пам'ять героїв хвилиною мовчання”, − звернувся до присутніх президент.

Після цього всі встали та вшанували пам'ять загиблих.

“Мені абсолютно зрозуміло, за що українські герої зі зброєю в руках воюють на Сході, – продовжив після хвилини мовчання Президент. – Вони захищають Батьківщину, воюють за незалежність, за територіальну цілісність країни. Це дуже добре зрозуміло Геннадію Геннадійовичу Москалю.

Під час щоденних доповідей Генндаій Геннадійович продемонстрував, що під кулями, артилерійськими обстрілами можна наводити порядок. Боротися з контрабандою і демонструвати, що є справжня українська влада – патріотична, не корумпована. Він користується величезною повагою та шаною не лише в Луганські області, не лише серед солдат, які бачили, що він не ховається за їхніми спинами.

Ризикуючи власним життям, забезпечити регіон енергопостачанням, постачати вугілля, занести бабці щось поїсти.

Це має бути функцією влади. На тлі цих подій, коли гинуть українці, коли ми захищаємо і не даємо російській армії розгорнути наступ, коли завтра український парламент голосуватиме одну з найважливіших реформ – децентралізацію влади, яка дає реальні права територіальним громадам, мені, як Президенту, довелося все кинути і вживати екстрених засобів, щоб ліквідувати пожежу на Закарпатті. Довелося забрати одного з найкращих службовців з фронту і відправляти його туди, де він вже працював, – на Закарпаття”.

Президент повідомив, що вважає інцидент у Мукачеві спланованим сценарієм.  

“Не існує в Україні області більш віддаленої точку від лінії фронту. В цьому глибокому тилу намагалися запалити пожежу. Для мене цей сценарій очевидний. Свідомо чи всліпу в ньому беруть участь деякі наші патріоти так звані. Я повинен розпеченим залізом випалити таке явище, як незаконні збройні формування”.

Президент пообіцяв. Що не допустить “махновщини”, адже на початку 20 століття подібне вже призвело до втрати державності. Більше такого допустити не можна. Ті ж, хто називає себе патріотом і має бажання воювати, мають можливість це робити на Сході України.

“Хто патріот, хоче захищати батьківщину, прошу дуже – до лав збройних сил, до лав Нацгвардії. Хочеш на власному джипі? Прошу – у нас є спецзагони.

А що в області? Найгірші показники по мобілізації. Це інформація для тих, хто гасає по горах зі зброєю.

Я бачу закарпатців, якими пишаюся – це 128 бригада, з якою я зустрічався і в Дебальцеві, в Артемівську після запланованого виходу із Дебальцева. Це справжні герої і справжні закарпатці. Ними пишається все Закарпаття і вся Україна. А ця перестрілка завдала колосальної шкоди репутації України. Я не дозволю платити таку ціну. Мабуть з часів Карпатської України та Августина Волошина світова преса ще ніколи не приділяла Закарпаттю такої уваги”.

Проблему Петро Порошенко бачить в місцевих кланах. “Що відбувається? Два клани ділять контрабандні шляхи. А де народ, міліція, прикордонники, обласна, районна влада, громада? Немає. Бандити і правоохоронні органи на Закарпатті зрослися ще на початку 90-х. Так залишилося досі”.

Крім того, Президент розказав, як бачить найперші кроки для змін у Закарпатській області.  

“Стартувати треба негайно. З дуже серйозної кадрової чистки. Без цього, так само як і без законодавчо закріплених надзвичайних прав силовиків. Я сьогодні дуже детально вивчаю досвід країн Балкан. В той час, коли після війни було дуже багато зброї, якщо ти виходиш на вулицю зі зброєю і не є правоохоронцем, тебе однозначно вважали терористом та діяли як з терористом”.

Представляючи Геннадія Москаля, Президент не шкодував епітетів.

“З важким серцем віддаю найбільш цінне, що маю. Розуміючи ризики, які є по Луганській області, де Геннадій Геннадійович проявив себе найкраще, завоювавши величезний авторитет. Я роблю все можливе, щоб не залишити закарпатців на поталу бандитам.

Я впевнений в ньому”.

На завершення промови Петро Порошенко застеріг: “Хочу розчарувати. Не думайте, що на Закарпатті буде легше, ніж в Луганську. Тут теж є фронт. Фронт з корупцією, фронт з контрабандою. Тут в горах інколи важче, ніж у степовій Луганщині. Призначення генерала Москаля має супроводжуватися очищенням всіх правоохоронних органів – всіх без виключення. Це пріоритетне і спільне завдання. Я вас не залишу сам на сам з цими проблемами”.

Після цього Президент дав слово керівнику СБУ, який оголосив про призначення нового керівника структури в області − Олега Воєводіна, та міністру МВС Арсену Авакову, який повідомив про звільнення Сергія Шаранича та призначення Сергія Князєва.

Після завершення зустрічі в будівлі ОДА Петро Порошенко поїхав до Мукачева.

 

Про Захід

 

Про Захід