Підробку знаменитої картини закарпатці хотіли продати за 80 тисяч доларів

Опубліковано:

 Після зимового захоплення Закарпатської ОДА в Ужгороді, частину експонованих тут картин передали на зберігання в музей. Можливо, тоді полотно Йосипа Бокшая і зникло якимось чином… Ужгород, Закарпаття.

Картина одного з найдорожчих закарпатських художників стала об'єктом кримінального розслідування. Журналісти знайшли в Інтернеті полотно Йосипа Бокшая, яке продають за 80 тисяч доларів. Але, офіційно, ця картина має прикрашати зал однієї з держустанов Ужгорода. У ситуації спробували розібратися наші кореспонденти. Ірина в Інтернеті шукала інформацію про те, що купують і продають ужгородці, – готувала статтю. Натрапила на оголошення, яке її шокувало.

Ірина Бреза, журналіст: – У мистецьких творах продається в розділі, продається картина Бокшая “Бокораші”, яка в принципі висить в Закарпатській облдержадміністрації вже були прецеденти, знаходили картини митців десь там на дачах відомих політиків. Після зимового захоплення облдержадмінстрації в Ужгороді, частину картин передали на зберігання в музей. Можливо, тоді полотно Бокшая якимось чином зникло, допускає журналістка.

Ми поїхали в облдержадміністрацію. Секретар показує “Бокорашів” Бокшая. Картина висить у камінному залі глави обладміністрації. – Ця картина, наскільки я знаю, її не знімали, вона булла і до того, кабінет був опечатаний, її не знімали, там деякі картини познімали, які були на коридорі, а ця картина, тут як висіла, так и висить.

Намагаємося дізнатися, чи полотно в адміністрації – не підробка. Онук Йосипа Бокшая – Франциск Ерфан – теж художник, директор галереї. Запевняє, в держустанові – оригінал. Щороку проходить перевірку. Його дід намалював кілька картин на тему життя бокорашів – людей, які сплавляли ліс по річці. Можливо в Інетернеті продають одну з них? Експерт подивився фото і заявив – продають підробку.

Франциск Ерфан, директор Закарпатського обласного художнього музею ім. Й.Бокшая: – Настільки слабий живопис, шо тут нема про шо, при чому видно, шо стара робота, навіть по цьому видно, шо покоцана така рама десь 60-70 років робота, хтось просто управжнявся, взям там фоткарточку, попробував намалювати, но не вийшло. У Бокшая майстерність і авторська манера досить впізнаваєма. Вісімдесят тисяч доларів – така ціна картини-оригіналу, але аж ніяк не підробки.

З продавцями зв'язуємося телефоном. – Чи проходила картина якусь експертизу, шо це Бокшай? – Слушайте, она очень старая, если честно я не очень понимаю, это муж, просто, шо я выставила ее в интернет. Это ихняя семейная картина, очень давно, так что картина чистая все.

Якщо продавці навмисне намагаються обдурити покупця – це кримінал, кажуть юристи.

Анастасія Бачинська, адвокат, медіа-юрист: – Якщо був намір виготовити копію, а потім її продавати як оригінал, то тут уже є умисел наведення в оману тих хто оглядає це полотно або тих, хто має намір придбати, і тому продавці, якщо їм достеменно відомо, що це не оригінал і вони намагаються продати цю картину вводячи в оману покупця, то звісно тут є ознаки злочину – шахрайство. Своє розслідування за даним фактом проводять і в міліції.

Відео можна подивитися тут

 Руденко, Марина Коваль. Юрій Ковальов. Телеканал “Інтер”. Ужгород 


Про Захід