Як закарпатцям стати енергетично незалежними та платити менше за енергоносії?

Опубліковано:

На опалення вітчизняних будинків витрачається майже вдвічі більше енергоресурсів, ніж на опалення осель у країнах Євросоюзу. Експерти радять, аби менше витрачати коштів для обігріву житла, необхідно підвищувати його енергоефективність. 

Тож, як закарпатцям це зробити і де шукати фінансову підтримку, розповіли фахівці. Щоб у будинку витрачалося менше енергії при збереженні рівня комфорту, експерти радять проводити енергетичний аудит. Енергоменеджер здійснює детальне і тривале (від тижня до місяця) обстеження та по завершенню видає енергетичний паспорт, у якому зазначає, де і з якої причини в будівлі неефективно витрачається енергія, як це виправити і скільки це коштуватиме. 

Слід зауважити, що енергоаудит проводиться фахівцем із застосуванням спеціального обладнання (тепловізор, лазерний дальномір тощо). 

Що стосується багатоквартирних будинків, то його потрібно обстежувати в цілому, оскільки утеплення окремої стіни або квартири не матиме значного ощадливого ефекту.

Проте, і без проведення енергоаудиту можна визначити, які основні проблемні місця у будівлях. Зокрема:

– через не утеплені, або старої конструкції, вікна втрачається до 20% тепла;

– через не утеплені стіни втрачається до 40% тепла;

– не утеплені дах та підлога пропускають 10% тепла;

– втрати тепла через систему вентиляції та двері становлять близько 30 

відсотків.

Тож фахівці діляться, як правильно можна заощадити тепло. До наприкладу:

– утеплення стін утеплювачем товщиною 100 мм зменшить теплові втрати через стіни на 72%;

– встановлення теплових екранів за радіаторами збереже 3-6 % тепла;

– ущільнення та підвищення теплоізоляції вхідних дверей та вікон зекономить до 10% тепла;

– заміна старих вікон на сучасні  заощадить до 20% тепла.

Звісно, проведення цих заходів не із дешевих для пересічних громадян, тому уряд розробив низку програм для підтримки населення, які допоможуть стати більш енергетично незалежними та платити менше за енергоносії. На сьогодні впроваджено механізм стимулювання населення до впровадження енергоефективних заходів, зокрема, відшкодування державою частини кредиту, залученого на придбання котлів з використанням будь-яких видів палива та енергії (за винятком природного газу) та матеріалів для утеплення.

Види матеріалів та обладнання, які можна придбати у рамках зазначеної програми, визначені постановою Кабміну від 17 жовтня 2011 р. № 1056 “Деякі питання використання коштів у сфері енергоефективності та енергозбереження” (зі змінами). Безпосередньо перелік енергоефективного обладнання та матеріалів, на придбання яких буде здійснюватися відшкодування частини суми кредиту, можна отримати у банках. 

Уряд визначив три банки, які беруть участь у зазначеній програмі: ПАТ “Державний ощадний банк України”, ПАТ “Державний експортно-імпортний банк України” та ПАТ АБ “Укргазбанк”.На сьогодні на Закарпатті зазначений механізм найбільш активно реалізується ПАТ “Ощадбанк”, який  вже видав 242 кредити на загальну суму 4,8 млн. грн.  

Також з травня поточного року до програми долучився ПАТ АБ “Укргазбанк” , який видав понад 20 кредитів. А от ПАТ “Державний експортно-імпортний банк України” досі не розпочав роботу по цій програмі.

Варто зазначити, що умови кредитування для населення у цих банках однакові. Кредит видається на три роки під 25% річних з початковим внеском 10% від суми позики і 3% –  комісія  банку.

Для того, щоб отримати компенсацію тіла кредиту необхідно обрати відповідне обладнання чи матеріали, оформити кредит у будь-якому відділенні обраного вами банку та подати банку документи, що підтверджують придбання зазначеного товару. Після цього банк передає дані щодо позичальників в Державне агентство з енергоефективності та енергозбереження України, яке відшкодовує частину тіла кредиту.

При купівлі котла вартістю 20 000 гривень в кредит (ставка 25%)

Початкові витрати споживача:

– оплата 10% вартості котла – 2 000 гривень.

– оплата комісії банку (3%) – 540 гривень.

Разом: 2 540 гривень.

Кредит:

– сума кредиту – 18 000 гривень.

– сума відсотків, яка буде нарахована банком за 3 роки – 6 900 гривень. 

При купівлі обладнання (матеріалів) вартістю 30 000 гривень (ставка 25%)

Початкові витрати споживача:

– оплата 10% вартості обладнання 

(матеріалів) –  3 000

– оплата комісії банку (3%) – 810 

гривень.

Разом: 3 810 гривень.

Кредит:

– сума кредиту – 27 000

– сума відсотків, яка буде нарахована 

банком за 3 роки  – 10 400

До речі, окремі постачальники обладнання, які працюють на території Закарпаття, виявили ініціативу щодо надання знижок на придбання обладнання та матеріалів у розмірі від 10 до 30% (в залежності від найменування позиції) для населення та ОСББ, що придбавають ці товари шляхом отримання кредиту за Програмою. Детальну інформацію щодо торгових мереж, які готові надати додаткові знижки учасникам програми, можна отримати у відділеннях банків. 

Зі свого боку, департамент житлово-комунального господарства, будівництва та інфраструктури Закарпатської ОДА запрошує всі зацікавлені торгові мережі долучитися до такої підтримки населення краю. Про свої наміри необхідно повідомляти банки, що приймають участь у програмі, та департамент. 

За роз'ясненнями щодо процедури державної підтримки заходів з енергозбереження та іншими питаннями, пов'язаними з дією Програми, можна звертатися до відділу енергетики, енергозбереження та виробничо-технічного забезпечення департаменту житлово-комунального господарства, будівництва та інфраструктури облдержадміністрації: м.Ужгород, пл. Народна, 4, каб. 277/275, тел. (0312) 61-46-81. 

Вигода при умові участі у Програмі (При купівлі котла вартістю 20 гривень в кредит (ставка 25%):

повернення державою частини тілакредиту (20%) – 3 600 гривень.

– економія на сплаті процентів у зв'язку зі зменшенням тіла кредиту на суму відшкодування  – до 1 700 гривень.

Разом: до 5 300

Вигода при умові участі у Програмі (При купівлі обладнання (матеріалів) вартістю 30 000 гривень гривень (ставка 25%)

– повернення державою частини тіла кредиту (30%) – 8 100 гривень.

– економія на сплаті процентів у зв'язку зі зменшенням тіла кредиту на суму відшкодування  – до 3 600 гривень.

Разом: до 11 700

Прес-служба Закарпатської ОДА

Про Захід