Скам’янілі велетні Зачарованої Долини «мешкають» у геологічному заказнику на Іршавщині

Опубліковано:

Зачарована Долина… Сама лише назва цього незвичайного місця у північному куточку Вулканічних Карпат розбурхує уяву мандрівника та породжує в душі бажання побувати тут. Проте не лише в інтригую чому найменні полягає особливість цього урочища. Виявляється, вислів “краще один раз побачити, ніж сто разів почути” – саме про цей казковий куточок на Іршавщині. Адже познайомившись з тутешніми краєвидами, ви зрозумієте, що його назва зовсім не перебільшена й цілком відповідає реальності. Не дарма тут ще у 1978 році було створено геологічний заказник площею 150 гектарів.

   Піраміди, замки й верблюди…з каменю!
   
    Потрапивши у Зачаровану Долину вперше, ви будете вражені цим фантастичним витвором природи. Серед стрімких схилів, вкритих буковими лісами, немов грізні велетні то тут, то там височать величезні скелі найвигадливіших форм та розмірів. Одні з них нагадують руїни казкової фортеці, другі – піраміди, ще інші – гігантську долоню з розчепіреними пальцями або ж зуби страшного дракона, і навіть –  застигле обличчя велета! Ці скелі утворилися у результаті процесів водно-повітряної ерозії. Стрімкі, непорушні й неприступні, висотою від кількох десятків до сотні метрів, вони справді скидаються на застиглих від чиїхось чар охоронців Зачарованої Долини, готових ось-ось прокинутись зі свого багатовікового сну. Окремі з них мають назви: Стрімчак, Смерека, Верблюд, Руїни Замку, Тронний Камінь тощо.
    Найбільш відома скельна брила – Смерековий Камінь. Вона і дала іншу, народну назву довколишній місцевості. Під східною стіною цього 60-метрового кам'яного велета протікає однойменний струмок – Смерековий. За ним розкинулась дуже затишна і мальовнича галявина, де часто полюбляють зупинятися відпочивальники.

    Скелелазна Мекка

     Сам Смерековий Камінь, або Смерека, як спрощено називають цю скельну вершину, – улюблене місце тренувань для закарпатських скелелазів й альпіністів. Із західного боку, де висота брили сягає близько 30 метрів (а це ціла 12-поверхівка!), прокладено багато маршрутів для лазіння, які теж мають власні назви: Башта, Зеленка, Ребро, Нічник, Бабський тощо. Східний же бік скелі ще залишається малодослідженим. Тож наразі Смерековий Камінь – це найближчий до Ужгорода “серйозний” природній скеледром із перспективою подальшого розвитку та обладнання нових скелелазних ліній. Хоча найбільше полюбляють тут відпочивати і переймаються облаштуванням скелі саме мукачівські скелелази. І це не дивно, адже від Мукачева до околиць села Ільниця, звідки починається піший маршрут до Смереки, всього година дороги на авто. Ще півтори доведеться витратити на піший підйом лісовими схилами (5 км на північ, 1,2 км на північний захід по азимуту 330° від вершини г. Явір) – і ви на місці! Маршрут до скелі промарковано, що значно спрощує шлях для тих, хто мандрує сюди вперше.

Мінеральні джерела й червонокнижні мешканці

Геологічний заказник Зачарована Долина входить до складу Національного природного парку “Зачарований край”. Численні туристичні групи навіть з-за меж Закарпаття дуже часто навідуються сюди, адже ландшафти тут неповторні, а рослинний покрив відзначається багатством та різноманіттям. У парку виявлено майже 40 раритетних видів рослин, 5 із яких занесені до Червоної книги України. Тут також мешкають рідкісні види тварин, у тому числі й червонокнижні. Безліч потічків, струмочків та навіть мінеральні джерела наповнюють довколишню місцевість життєдайною вологою та мелодійними звуками дзюрчання. І це неспроста: хребет Великий Діл, у центрі якого розташований парк, є природним вододілом, на якому формується гідрологічний басейн ріки Боржави — однієї з основних приток Тиси.

Ідеальний вікенд

    Приїхати на Смерековий камінь на вікенд означає подарувати собі незабутню мандрівку вихідного дня. Тут ви зможете як спокійно-медитативно відпочити, прогулюючись буковим пралісом, милуючись краєвидами із висоти скельних утворів, так і отримаєте нагоду спробувати екстремальні розваги – навчитися основам скелелазіння. Якщо ж у когось виникне бажання залишитися в цих краях довше, то варто знати, що неподалік, в урочищі Кам'янка, функціонують туристично-оздоровчі табори “Закарпаття” та “Зачарована долина”, у яких оздоровлюються діти з усіх регіонів України.
    Зачаровану Долину описати важко. Тут потрібно побувати. Тільки так можна пройнятися її надзвичайно п'янкими чарами та неповторною життєдайною, наче вода з гірського джерела,  атмосферою. “Посмакувавши” її, ви обов'язково захочете повернутися ще! І хтозна, можливо, однієї казкової ночі у світлі місяця вам таки вдасться побачити, як оживають кам'яні велетні – охоронці Зачарованої Долини…

Наталія Тернавська, УНІКУМ

Про Захід