Закарпатські музейники презентували унікальний путівник – “Подорож музеями Закарпаття”

Опубліковано:

16 червня в обласному музеї народної архітектури та побуту відбулась презентація альбомного довідника “Подорож музеями Закарпаття”, який нещодавно побачив світ у мукачівській видавничій студії “Zoriana” за підтримки управління культури Закарпатської ОДА і КП “Агентство регіонального розвитку та транскордонного співробітництва “Закарпаття” Закарпатської обласної ради”.

Представляли видання його ініціатори, автори та видавці. Зокрема, начальник управління культури Закарпатської ОДА Юрій Глеба розповів, що задум видати подібний альбом виник на початку року в очікуванні двох визначних дат: 70-літнього ювілею Закарпатського краєзнавчого музею та 45-ої річниці з дня заснування обласного музею народної архітектури та побуту. “Як на мене, мету досягнуто: альбом видався справді святковим, але водночас – і презентабельним та інформаційно вартісним як для фахівців музейної справи, так і для туристів”.

До альбому ввійшли статті про 38 музейних об'єктів, які географічно охоплюють усі куточки Закарпаття та репрезентують розмаїту типологію музеїв: від державних – до приватних, від історико-краєзнавчих – до гастрономічних. Також видання містить цікаві публікації про історію та перспективи музейництва в області. Один із авторів, заслужений працівник культури України Всиль Габорець, відзначив: із-поміж усіх культурних напрямків, музейництво повинне бути в пріоритеті, позаяк, приїжджаючи кудись, людина в першу чергу знайомиться з історією і традиціями тієї місцевості, а вже потім, через призму побаченого, більш усвідомлено оцінює все довкола. Відтак, саме музейництво презентує самобутність краю та є невід'ємною складовою його туристичної привабливості.

“Щоправда, наші музеї, навіть найбільш визначні, сьогодні потребують підтримки. Приміром, північній вежі Закарпатського краєзнавчого музею загрожує руйнація. Вартість реставраційних робіт досягне 20-ти мільйонів гривень. Стараннями активістів музейної справи, прохання про допомогу нарешті почуто у вищих владних кабінетах і, можливо, наступного року установа нарешті одержить необхідне фінансування. Крім того, обласний художній музей ім.Й.Бокшая гостро потребує розширення виставкової площі, адже цінні експонати нині зберігаються у вкрай невідповідних умовах. Є ще низка проблемних питань. – каже Всиль Габорець. – Та вже з цим презентаційним альбомом ми можемо сміливо звертатись до тих, від кого залежить прийняття важливих рішень. Піклуватись є про і це очевидно. Ми дуже надіємось, що про успішне вирішення музейних проблем зможемо написати в продовженні цього альбому, скажімо, наступного року”.

На появу чергової праці про музеї Закарпаття в серії “Філософія культури” чекає і видавець Оксана Головчук. Каже, ще до виходу альбому їй телефонували музейники, чиї заклади не ввійшли до альбому, й запитували про продовження проекту. Разом із тим, видавчиня запропонувала організаторам слушну ідею: перевидати довідник для комерційних цілей. “Друкувався цей альбом винятково як подарункове видання, проте, якщо випустити його в меншому форматі, під м'якою обкладинкою та доповнити контактами закладів, ми одержали б довідковий продукт, корисний як туристів, так, відповідно, і для музеїв. Принаймні, власники книгарень, котрі бачили цей альбом, зізнались, що радо б поповнили таким виданням свої прилавки”.

Управління культури Закарпатської ОДА

Про Захід