В УжНУ обговорили проблеми судочинства й упровадження європейських стандартів у правосуддя

Опубліковано:

На юридичному факультеті УжНУ 15–16 червня відбулася Міжнародна конференція “Незалежність суддівської влади, імплементація європейських стандартів незалежності суддів України на основі міжнародних і європейських стандартів і досвіду судових систем світу”. Для участі в ній до Ужгорода з'їхалися судді з України, Молдови, Естонії, Литви, Азербайджану.

Організаторами заходу стали Асоціація суддів України, Ужгородський національний університет, співробітники проекту USAID “Справедливе правосуддя”, Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ.

Відкриття конференції модерував декан юридичного факультету УжНУ Ярослав Лазур, який, зокрема, зауважив, що для підрозділу велика честь приймати учасників міжнародної конференції. “Юридична освіта дуже важлива з погляду кадрового забезпечення суддівської системи. Ми будемо намагатися відповідати критеріям, які сьогодні важливі у підготовці суддів”, – наголосив декан.

Міжнародну конференцію ініціювала президент Асоціації суддів України, суддя ВССУ з розгляду цивільних і кримінальних справ, кандидат юридичних наук Олена Євтушенко. Під час відкриття вона привітала учасників, а також подякувала УжНУ й міжнародній організації USAID за проведення конференції.

У своїй доповіді Олена Євтушенко зауважила, що судова система України нині вже вп'яте переживає реформування. Суддя наголосила на проблемах судової системи, а предметом її доповіді під час першого дня конференції стала незалежність суддів України, законодавство реформування судової системи, люстраційні процеси, збереження балансу незалежності суддів під час здійснення судочинства.

Доповідь Олени Євтушенко під час роботи міжнародної конференції другого дня стосувалася оцінки професійної діяльності суддів в Україні – міжнародні та європейські стандарти й виклики для України.

Учасників наукового заходу привітав також Голова апеляційного суду Закарпатської області Віталій Дроботя. Він зауважив, що в Україні вже тривалий час відбувається реформування судової системи, тож висловив сподівання, що робота конференції сприятиме швидшому завершенню реформ в Україні та успішній роботі правосуддя.

Голова окружного адміністративного суду Закарпатської області Олексій Шешеня зазначив, що цей суд наймолодший на теренах держави: розпочав діяльність 2008 року. “Я думаю, що адміністративне судочинство проходить нині процес становлення. Дискутують, чи потрібна ця інституція. Я вважаю, що така структура повинна бути в державі. Думаю, що спілкування у рамках конференції буде плідним, допоможе нам поліпшити роботу”, – зазначив пан Олексій.

Марина Руденко, представник проекту USAID “Справедливе правосуддя”, розповіла, що проект діє в Україні з 2008 року. Його представники співпрацюють із суспільством, громадськими організаціями, депутатами, суддями для того, щоб їхні думки були почуті в процесі законотворення. Тому підтримали й проект, ініційований Асоціацією суддів України. Очікуємо на моніторинг, аналіз судочинства, розробку рекомендацій для всієї системи. Добре, що судді активно доносять альтернативні думки щодо здійснення правосуддя, зазначила Марина Руденко.

У рамках міжнародної конференції представили свої доповіді суддя з Естонії Дональд Киїджарв на тему “Досвід судових систем світу. Імплементація європейських стандартів”; суддя Київського окружного адміністративного суду Валерій Журавель – “Незалежність суддів України. Притягнення суддів до відповідальності за розгляд конкретних справ”; доктор юридичних наук, професор Михайло Савчин – “Параметри справедливості суду: конституційні рамки та європейські стандарти”; суддя Закарпатського апеляційного суду Роман Кондор – “Окремі дискусійні питання нового законодавства України, які стосуються судової влади (у контексті питання про незалежність судової влади)”; суддя ВССВ з розгляду цивільних і кримінальних справ Л. Мазур – “Реалізація міжнародних зобов'язань України із забезпечення рівних прав і можливостей жінок і чоловіків у судовій системі”.

Представники судочинства також мали змогу побачити краєвиди Закарпаття під час екскурсій, які організували для них у рамках міжнародної конференції.

mediacenter.uzhnu.edu.ua

Про Захід