Чи стане історичний будинок на Волошина,1 на два поверхи вищим?

Опубліковано:

Гарна кутова будівля на самому початку вулиці Волошина в історичному центрі Ужгорода стоїть тут ще з ХVІІІ сторіччя. Її добре видно на багатьох старовинних листівках: на кутовому балконі – квіти, під ним – парасольки якогось кафе. Нині цей будинок є одним з найстаріших на всій центральній вулиці Волошина і входить до переліку пам'яток архітектурної спадщини. Втручання в його архітектуру за всі попередні роки були, варто лише загади минулорічний скандал навколо замінених старих вікон на сучасні металопластикові. Однак загалом будівля виглядає майже так само, як і сто років тому. І от містом почали ширитися чутки, що незабаром над двома поверхами будівлі власники добудують ще два: один повноцінний і один мансардний. Розповідають, що львівські молоді архітектори вже розробляють відповідний проект, який незабаром подадуть на узгодження до міського управління архітектури. Аби не ширити чутки далі, йдемо розбиратися.

На другому поверсі будівлі на вулиці Волошина, 1 справді проводяться якісь будівельні роботи. Двері відчинені, світло ввімкнене, однак жодного робітника протягом двох днів “впіймати” тут так і не вдалося. Всередині наче снаряд розірвався: стелі-перекриття немає, над головою лише кілька великих дерев'яних балок і суцільна дірка, через яку видно горище і дах. Дивлячись на старі цегляні стіни, чогось здається, що вони не витримають добудови двох поверхів, але це мають прорахувати фахівці. Поміж куп збитої штукатурки бачимо красиві дерев'яні двері, які колись вели до чиїхось квартир. Видно, усі вони вже викуплені одним власником, бо стелі немає у всіх.  

Вже знадвору бачимо на кутовому балконі банер з рекламою оренди чи продажу 190 кв.метрів площі. В принципі, в історичній частині міста заборонено завішувати старі балкони рекламою, але дзвоню з іншого питання. Чоловік, що підняв слухавку, сказав, що коментарі давати не буде, оскільки не є власником приміщення. Але наскільки він знає, ніяких надбудов на Волошина, 1 робити не будуть, лише реконструюють мансардне приміщення під дахом, зроблять кілька мансардних вікон та завершать красивим відновленням фасаду. Коли планують закінчити роботу, сказати відмовився.

Аби перевірити, чи це правда, звертаємося за коментарем до міського управління архітектури та містобудування. Адже для того, щоб розпочати надбудову, власники приміщення мають спершу пройти всі кола бюрократичного пекла: представити проектну документацію, погодити її на містобудівельній раді, отримати дозвіл на початок будівництва і ще купу всього. Більше того – навіть аби фасад відновити, власник має узгодити з міською владою його майбутній вигляд. 

В.о. начальника управління Михайло Івегеш розповів, що містобудівельна рада питання будівлі по Волошина,1 розглядала ще минулого року. Тоді до проектної документації у фахівців було дуже багато зауважень, які власник будівлі мав врахувати при розробці нового проекту. З тих пір до питання реконструкції цієї будівлі не поверталися. Тож вирішуватимуть, мовляв, його тоді, коли для цього будуть підставі.  

Між тим, захисники історичної спадщини Ужгорода не на жарт стурбовані тим, що про ймовірність перебудови старої будівлі взагалі заговорили. Голова громадської організації “PRO URBE”, архітектор Петро Сарваш каже: чув про те, що будинок хочуть зробити вищим на два поверхи і це йому дуже не подобається, адже будівля входить до переліку пам'яток архітектурної спадщини, а тому її власники мусять поважати її вік і сталий вигляд.    

Тетяна ЛІТЕРАТІ,

“Про Захід”

Про Захід