Мукачівські роми вирішили самі займатися розвитком своєї громади

Опубліковано:

Сьогодні, 26 травня 2015 року, відбулася історична подія в житті ромського національної меншини в Україні. Подія, яка стане початком нового етапу розвитку ромів в Україні. Це сталося в Мукачеві, де проживає найбільша ромська община в країні.

Сьогодні ініціативна група подала в мерію міста документи на реєстрацію першого в Україні Органу самоорганізації ромської громади.

Можливо багатьом ця інформація здасться звичайною, але для ромів – це початок нової ери, нової історії, де є такі поняття, як право голосу, право на освіту, робота, саморозвиток, соціальна мобілізація, громадянська відповідальність і обов'язки перед суспільством, демократія.

Половина ромського табору (а це майже 5000 осіб) хочуть почати захищати себе самостійно. Питання підготовки юридичної частини створення органу самоорганізації –  ніщо в порівнянні з тим сміливим кроком, який зробила частина ромського табору.

Як сказав один з ромських активістів, Андрій Горват: “Ми втомилися бути рабами, набридло, коли нами керують і не дають сказати слово. Ми хочемо самі приймати рішення і брати відповідальність за їх виконання. Хочемо відкрити табір, щоб жителі міста Мукачево побачили, що наші діти такі ж як їхні. Ми хочемо змінюватися і хочемо змінити ставлення людей до нас”.

Розвиток ромського самоврядування кардинально змінить взаємостосунки ромської громади та органів місцевого самоврядування. Зараз вони нескінченно далекі від ідеальних. Тут швидше панує взаємна недовіра і ворожість. Ситуація зміниться, коли делеговані ромської громадою представники ромського самоврядування будуть вести діалог з владою на рівних, партнерських відносинах, пропонуючи реалізовувати спільні проекти, а не займатися випрошуванням чергових пільг чи допомог.

Звичайно ж, розвиток ромського самоврядування в Мукачеві перебуває на самому початку довгого шляху. Проходячи його, доведеться стикатися з нерозумінням і необхідністю ретельно прораховувати кожен крок. Але якщо хочемо допомогти інтеграції ромського населення в суспільство, ми, як громадські активісти, так і органи влади на всіх рівнях, повинні докласти максимум зусиль, щоб органи ромської самоорганізації були створені по всій Україні і роми могли самі займатися вирішенням своїх проблем.

За матеріалами БФ “Розвиток”

Про Захід