Час здійснювати реформи, а не говорити про них, – вважають в Офісі реформ Закарпаття

Опубліковано:

Експертна оцінка пропозицій щодо об'єднання територіальних громад, як їх бачать райони, готова! Про це каже експерт Офісу реформ у Закарпатській області Роман Сарканич: – Ми проаналізували пропозиції з утворення 111-ти об'єднань громад, як їх нам запропонували райони Закарпаття. Нагадаю, у кожному з них працювали робочі групи, які й готували ці пропозиції. Перед цим вони отримали Методичні рекомендації, затверджені кабміном. Самі ж рекомендації містять технічні характеристики, які відповідають умовам створення спроможних громад. 

– Якщо характеризувати загалом, мусимо констатувати: більшість цих пропозицій не відповідає методиці, а значить, нівелює саму сутність і завдання реформування. Усі ці зауваження – по кожній, повторюся, зі 111 пропозицій – ми адресуємо ініціаторам. Окрім того, висловлюємо свої, з урахуванням поданих з районів, рекомендації з можливого об'єднання.

– Маємо і продумані, узгоджені з методикою пропозиції. До прикладу, Рахівська громада, як її бачать рахівчани, куди пропонують, зокрема, віднести Білин, Богдан, Видрички, Ділове, Круглий, Луги, відповідає усім 6, основним критеріям методики. Не надто відійшли від моделі, розробленої ще у 2009-му і перечинці. 

– Зауважу, цю роботу проведено у стислі терміни – 1-2 дні. Тепер слово – за районами. У ці дні телефони офісу розриваються, маємо і достатньо людей, які приїжджають особисто. Серед найбільш типових питань, уявіть, бажання терміново об'єднуватися…

– Реальна робота над впровадженням реформ відкриває “білі плями” у юридичному, так би мовити, полі. Ну, наприклад… Цілком передбачуване прагнення громадських лідерів провести слухання на предмет найбільш гострих питань впирається у таке. Правила проведення таких заходів формується, у відповідності до Закону про місцеве самоврядування, на основі статутів територіальних громад. А статутів, як виявилося, не існує у більшості громад! А в деяких вони складені, м'яко кажучи, не продумано. Приміром, статут Ужгородської територіальної громади передбачає обов'язкову участь в громадському обговоренні не менше, ніж 51% членів громади. Відверто кажучи, важко уявити собі реальною таку кількість задіяних людей. Якщо говорити про дійсне обговорення…

– Підсумовуючи: наступний хід – за органами місцевого самоврядування, депутатами, лідерами громад, які мають дуже оперативно проаналізувати висновки. Чому оперативно? Тому, що час здійснювати реформи, а не говорити про них…

Офіс реформ у Закарпатській області

Про Захід