В Ужгороді розповідали про закарпатських студентів у європейських вишах

Опубліковано:

19 травня в Ужгородському університеті угорський діяч архівної справи, історик, професор Будапештського університету імені Етвеше Лорана Ласло Сьогі презентував працю “Закарпатські студенти в європейських університетах. 1407–1919” та прочитав лекцію про взаємозв'язки європейських університетів і спудеїв студентам-історикам, гуманітарно-природничого факультету з угорською мовою навчання, а також факультету міжнародної політики, менеджменту та бізнесу, який виступив організатором акції.

Презентована книга – це частина двадцятирічного дослідження архівів щодо фіксації навчання студентів у європейських вишах. Таких праць Ласло Сьогі видав двадцять два томи. Книга “Закарпатські студенти в європейських університетах. 1407–1919”, як і попередні, має вигляд бази даних студентів із вказівкою на місце навчання, вік, місце народження, чин, віросповідання, рід занять батьків, факультет, час навчання тощо. У базі – 873 студенти із території сучасного Закарпаття, цифра може зрости завдяки інформації з французьких архівів ХІХ століття. Крім цього, у виданні проаналізовано основні тенденції навчання закарпатських студентів у зарубіжних університетах.

Цікаво, що з часів Середньовіччя студенти із території сучасного Закарпаття здобували освіту у віденських, німецьких, польських, галицьких, буковинських, голландських, швейцарських, англійських, італійських, французьких, російських та балтійських університетах. Закарпатські студенти навчалися навіть в Оксфорді та Кембриджі. Щоправда, доступ до освіти мали багаті верстви суспільства – переважно торговці, духовенство, міщани, рідше – інші.

За словами автора, наступні дослідження не виходитимуть за рамки 1919 року, бо науковець ставив собі за мету дослідити долі людей, які народилися на території Угорського королівства.

Проректор Ігор Король коментує: “Ми багато чого знаємо з нашої історії, знаємо про наших предків, які здобували освіту за межами Закарпаття, – Михайла Лучкая, Венеліна-Гуцу, Михайла Балудянського, інших. Навчалися вони в різних європейських вишах, користуючись тим, що Закарпаття перебувало в складі різних державних утворень. І не тільки навчалися, а й були носіями культурних цінностей, розповідали про свій край далеко за його межами, викладали в університетах… Тому інформація, зібрана і досліджена Ласло Сьогі, має велику цінність”. Проректор висловив сподівання, що українські студенти і далі будуть навчатися у європейських закладах освіти, а європейці – в українських, і таким чином сім'я європейських народів взаємозбагачуватиметься.

Презентація відбулася з участю доктора історичних наук, професора Ірини Матяш; завідувача кафедри історії та суспільних дисциплін Закарпатського угорського інституту імені Ференца Ракоці, доктора Юрія Чотарі; директора Державного архіву Закарпатської області Михайла Місюка; його заступника – Михайла Марканича; головного зберігача фондів Державного архіву Закарпатської області Олени Куташі; а також консула Генерального консульства Угорщини в Ужгороді Ласло Віда.

mediacenter.uzhnu.edu.ua

Про Захід