За тиждень-два каштани в Ужгороді “облисіють”?

Опубліковано:

Про проблему захворюваності білого каштану мінуючою міллю на Ужгородській набережній особливо часто голосили ЗМІ та небайдужі минулого року. Посеред літа листя дерев пожовкли – почорніли і вже наприкінці серпня були “голими”, як взимку. Натомість дерева вкрилися цвітом теплої осені – в жовтні.

Цього року ситуація повторюється. І це вже не прогнозований або малоймовірний факт. Зараз, у розпал літа, 24 липня, листя білого каштану помітно жовтіють, деякі ж взагалі коречневіють. Ботанік Олег Колесниккаже, що через тиждень-два каштани будуть “лисими”. Причина такої аномалії – зараженість дерев так званою каштановою мінуючою міллю (Cameraria ohridella). За рік боротися із хворобою зелених візитівок Ужгорода ніхто і не брався.

 

На початку минулої осені про бажання рятувати білі каштани заговорили представники місцевої організації “Екотон”. Мали реальні плани на це. Такі як: спалювання опалого листя для знищення лялечок шкідника, розкладання на заражені дерева комах трихограм, які з'їдають паразитів з яєць – зсередини та укладання іньєкцій інсектицидів в утворах кори дерев. Екотонівці і приступили до їх реалізації – за словами члена ЕКОТОНу, біолога Мирослава Марковича уже була домовленість з фірмами- постачальниками вакцин, і ті погодилися за зниженими сумами і в строки – цього літа – забезпечити дерева необхідними ліками. Однак, реалізація процедури оздоровлення дерев стала неможливою через брак коштів. Мирослав Маркович каже, що зважаючи на останні події в країні, спонсорів для цієї справи було знайти особливо важко. Сьогодні ж, в середині літа, оздоровчі дії на каштанах робити вже пізно.

А небайдужі бояться, щоб наступного року лікувати ще було що. “Кожне дерево має свій вік – там 100, 200 років. Каштан свій 1 рік проживає за 2, бо цвіте не лише весною, як це має бути у природі, але й восени – 1 рік за 2”, – пояснює Мирослав Маркович. Крім того, такі аномальніі процеси виснажують рослину – воно вже у молодому віці стає слабким і не має потрібних запасів на зиму. От у чому основний секрет частого падіння дерев в обласному центрі. Олег Колесник переконує, що дерева на Ужгородській набережній, в такому стані, що їх життя відлічується вже годинами. Але, якщо взятися до лікувальної роботи над ними вже наступного року, то можна врятувати, якщо не всі, то хоча б частину з них.

Зелене Закарпаття


Про Захід