Чим смачним зігріваються закарпатці?

Опубліковано:

Зараз погода тішить нас аномально теплим груднем, однак, за прогнозами синоптиків, вже до Нового року температура опуститься нижче нульової позначки. Саме тоді гостро постане питання, що смачного з’їсти або випити, аби зігрітися?

Влітку ми звикли долати спеку прохолоджуючими напоями та освіжаючою окрошкою. Взимку  навпаки – градус треба підіймати. Як робити це правильно, без алкоголю, звичного чаю і курячої поливки – читайте у сьогоднішньому матеріалі.

Аби життя було з перчинкою додайте в нього спецій

У цьому переконують чи не всі наші читачі. Серед того, що не тільки зігріває, але й відграє антибактеріальний ефект: імбир, гвоздика, кориця, мед, кардамон, перець чілі, шкірка апельсину, малиновий сік.

Імбир пасує як до чаю та кави, так і до традиційної «сухої» випічки та страв з червоного м’яса. Гвоздика та кориця ідеально пасуватиме до безалкогольного глінтвейну та випічки, запечені яблука з корицею сподобаються як діткам, так і дорослим. Перець чилі і карі додають смаку супам і основним стравам, але тут дуже важливо знати міру, інакше можна навіть «перегріти» страву. Шкірки апельсину можна перетворити на цукати чи додати до узвару, а малиновий сироп просто відмінний для десертів.

Хочете тепла? Треба більше жирної їжі!

А якщо додати до неї й соковиту аджику – вийде надзвичайно смачно. Наприклад, можна приготувати сало з аджикою.

«Беремо сало з прошарком м’яса ( краще всього підчеревина). Треба зробити надрізи всередину ножом, посолити, натерти гарно аджикою  (якщо не дуже гостренька, то добавити  4 зубка часник, вичавлені через часникочавилку, додавши чорний перець), ще додати мілко подрібнені 3 лаврові листочки. Скласти в каструлю з товстим дном (або мультиварку), на дно налити 50 грам водички, закрити герметично кришкою і на зовсім маленькому вогні 45 – 60хв., залежно від шматка сала, залишити томитися ( по українськи – пріти). У процесі треба один раз перевернути його на інший бік. Сало пустить свій сік, в тому соці воно і буде томитися. Остудити і смакувати» – поділилася рецептом ужгородка Людмила Мандзич.    

Приправи роблять дива!

У цьому переконана ужгородка Аля Махлін.

«Щоб “пережити” холод, я готую взимку суп з червоної сочевиці і додаю у нього куркуму, мелений імбир, трохи кориці та подарунок з Ізраїля  – хавадж.  Це для мене найкраща зігріваюча страва. А ще печена картопля, така ціла, у шкірці). Виймаєш її з духовки і одразу рукам тепло, а з маслом і сіллю ще й у шлунку;). А поки жуєш, то поринаєш у дитячі спогади, як бабуся пекла так картопельку, і на душі таааак тепло!» – розповіла Аля. 

Пекучий чай зі Сходу та масала

А чому б не спробувати щось незвичне? Чай «Пекучий Схід» Іветта Зан уперше спробувала минулої зими в Бішкеку, не втрималася і запитала рецепт.

« Для цього у довільних порціях перемішуємо чорний чай, обліпиху розтерту, малину і, звичайно, перчики чілі (їх треба зовсім трохи і просто запарити). Цей напій не стільки пекучий, як приємно зігріваючий, з ароматом перцю. А з їжі обираю всі супи, у яких присутня пекучість, я просто в захваті від таких,» – розповіла Іветта.

Cup of Masala Tea

Ще один дуже смачний напій, який стає усе популярніший серед ужгородців – індійська масала.

« Потрібно закип’ятити воду на чай. У кружці, чи в ковші. У киплячу воду додати заварку чорного чаю, має бути міцний чай. Далі туди докидати спецій: кардамон, бадьян, кориця, чорний або запашний перець, гвоздика. Можна взяти навіть суміш спецій до глінтвейну. Цукор додаємо за смаком. Вливаємо молоко і  доводимо до кипіння. Знімаємо з вогню і натираємо імбир. Смакота!» – поділилася рецептом Таміла Головацька.

Ситна солянка завжди зігріє

У родині ужгородки Ірини Дердяй  класична солянка – одна з улюблених зимових страв.

«Багато м’яса різних видів, ковбаски, солоні огірки, маслини та обов‘язково лимон – от і весь секрет смачної солянки). Для початку пасеруєте цибулю, моркву, туди ж огірки подрібнюєте на терці, маслини ріжете на кружечки. Додаємо усе, плюс порізана ковбаска, буженина, що є ще з готових м’ясних продуктів, і томатну пасту. До тих пір окремо вариться м’ясо (я варю курку, телятину). Як воно готове – кидаємо картоплю і пасеровані складові, варимо, поки ріжемо зварене м‘ясо на кубики і теж в суп.  Солимо, перчимо, хто любить додає ще вегету. Готово, при подачі у тарілку скибочку лимону. Вуаля)» – поділилася Ірина.

А що готуєте ви аби зігрітися?

Підготувала Вікторія Жуйко, спеціально для «Про Заходу»

Фото з вільних джерел

Про Захід