Луцькі депутати офіційно визнали, що так звані “ДНР” та “ЛНР” – терористичні організації, а Російська Федерація – країна-агресор. Відповідну заяву вони ухвалили 4 лютого під час позачергової сесії міської ради.
Луцький міський голова Микола Романюк ініціював звернення до Верховної Ради України, Організації Об'єднаних Націй, Європейського Парламенту, Парламентської Асамблеї Ради Європи, Парламентської Асамблеї НАТО, Парламентської Асамблеї ОБСЄ, Парламентської Асамблеї ГУАМ, національних парламентів держав світу, повідомляє “VIP”.
Градоначальник зауважив, що кожен міг би зробити аналогічне за суттю звернення, і навіть без рішення сесії, постійно з перших днів українці висловлюють думку, що східний “сусід” – агресор стосовно українського народу і держави Україна. “З часом з'явилися так звані ДНР, ЛНР, які є терористичними організаціями, що здійснюють злочини, вбивають людей, знищують інфраструктуру нашої держави, які є руйнівниками незалежності нашої держави”, – підкреслив мер і додав, що, окрім висловлення ставлення до агресора та посібника терористів, потрібно підкріпити слова діями: зробити максимум, аби допомогти сім'ям, які втратили синів, батьків, чоловіків. “Сьогодні ми повинні зробити максимум, щоб вирішити всі проблеми, які виникають у тих сімей, діти й батьки яких зараз захищають наш суверенітет і незалежність на Сході”, – наголосив Микола Романюк.
Депутати міської ради наголошували, що звернення варто прийняти, не опускаючись до популізму.
Утім деякі обранці громади не могли визначитися у своєму ставленні до документу. Так, Андрій Осіпов був задоволений самим фактом звернення. Проте він мав претензії до тексту й автора документу, що й поспішив висловити. Мовляв, текст звернення – “водичка”.
Колеги-депутати закликали обранців громади не скочуватися до спекулювання на почутті патріотизму. “Я думав, що ми прийдемо і одностайно проголосуємо як єдиний орган. І тут починається…” – зауважив Анатолій Бірюков і додав, що це звернення міг внести кожен депутат, але суть його – в однозначній єдиній позиції луцької громади.
“Укотре здивований заявою одного з наших депутатів, що текст рішення, який ми зараз підтримаємо, називають “водичкою”. Якщо те, що зараз гинуть люди на Сході, це для вас “водичка”, то просто не голосуйте і цим виявіть свою позицію”, – підкреслив депутат Микола Яручик.
Утім постала ще одна проблема: Юрій Вега хотів засудити також волинських мажоритарників, які не голосували за аналогічне рішення у Верховній Раді. Його підтримав і колега Павло Данильчук.
Однак йому заперечив депутат Євген Ткачук: мовляв, ці нардепи не були на сесійному засіданні парламенту. Натомість вони неодноразово допомагали армії, виділили приблизно 46 мільйонів гривень на потреби війська та регулярно приїздили на блокпости на Сході. Утім Павло Данильчук ініціював поіменне голосування за абзац, у якому б засуджували дії волинських мажоритарників. Все ж цю пропозицію депутати не підтримали. Лунали заперечення щодо не голосування не тільки нардепів з Волині, а й інших народних обранців.
Тоді депутат Андрій Козюра висунув пропозицію засудити не тільки волинських, але й усіх нардепів, які не підтримали визнання Росії державою-агресором. Таку поправку обранці громади підтримали.
Зрештою після тривалих дискусій звернення таки прийняли одноголосно усі 47 присутніх депутатів.
“Сьогодні саме завдяки російській підтримці терористичні організації “ДНР” та “ЛНР” порушують територіальну цілісність України, озброюють своїх бойовиків сучасною військовою технікою, ведуть запеклі бої з українськими військовими та добровольцями, руйнують населені пункти, калічать та вбивають мирне населення Донецької та Луганської областей”, – йдеться у зверненні й наголошується на необхідності піддати терористів та їх посібників Гаазькому трибуналу.
“Ми переконані, що всі свідомі громадяни України солідарні у своєму прагненні захистити територіальну цілісність України та зупинити державу-агресора, яка, порушуючи норми та принципи міжнародного права, чинить на території України злочини проти людяності”, – звертаються луцькі депутати
“Закликаємо жителів міста, всі підприємства, установи та організації, зареєстровані в Луцьку, усіма засобами підтримувати дії української влади, українського народу, волонтерських та громадських організацій, направлені на зупинення агресії проти України та встановлення миру”, – йдеться у зверненні.
“Висловлюємо солідарність із Парламентською Асамблеєю Ради Європи, яка застосувала дипломатичні санкції до Російської Федерації. Маємо тверду надію, що світове співтовариство згуртовано підтримає нашу державу в прагненні захистити свою територіальну цілісність та відновити мир”, – наголошують обранці громади.
Окрім того, за пропозицією Павла Данильчука, депутати закликали не сприяти господарській діяльності на території України російських суб'єктів підприємницької діяльності.
Текст звернення опублікують у газеті “Луцький замок” та на сайті міської ради