Обухівський ТЦК допомагає ґвалтівникам із Закарпаття утекти від правосуддя

Опубліковано:

Двоє обвинувачених у справі про зґвалтування неповнолітньої дівчини на Закарпатті досягли повноліття і перед завершенням судового розгляду вирішили мобілізуватися. Про це повідомила юридична компанія «Міллер», адвокати якої представляють інтереси потерпілої.

За даними адвокатів, двоє обвинувачених, яким виповнилося 18 років, не мають військової освіти, не проходили строкову службу й не є офіцерами запасу, тому їх не можуть мобілізувати без добровільної згоди.

А втім, на засіданні 22 жовтня їхній захист подав клопотання про відкладення судового розгляду через те, що напередодні обвинувачених мобілізували. У «Міллері» стверджують, що надані копії повісток про виклик до ТЦК не були ніким завірені.

При цьому видав їх Обухівський РТЦК у Київській області, хоча обвинувачені постійно проживають у Закарпатській області, зазначають адвокати.

«Такий крок викликає чимало запитань: навіщо їм їхати до іншого регіону? І чому обвинувачені вирішили мобілізуватися саме перед дебатами, тобто завершальною фазою процесу, після якої суд має оголосити свій вирок? Чи не є це спробою уникнути суду?», – пише «Міллер».

Окрім того, адвокати заявили про аналогічну ситуацію з Обухівським РТЦК у «Кагарлицькій справі» – обвинувачені у зґвалтуванні поліціянти вирішили мобілізуватися саме перед оголошенням вироку.

Що передувало?

У 2023 році Воловецький районний суд Закарпатської області встановив, що троє підлітків вчинили групове сексуальне насильство щодо неповнолітньої дівчини. Процес вони знімали на телефон, а відео поширили серед учнів школи.

Сам злочин стався ще в серпні 2021 року. Постраждала пояснила, що була з хлопцями в дружніх стосунках, а до підвалу, куди її покликали, прийшла добровільно. Про подію нікому не розповідала, відчуваючи страх і сором.

Суд визнав хлопців — двох 15-річних братів-близнюків та їхнього 14-річного друга – винними за ч. 3. ст. 153 Кримінального кодексу України та призначив покарання у вигляді 5 років ув’язнення. Однак через пом’якшувальні обставини суд звільнив підлітків від відбування покарання з випробуванням зі встановленням іспитового строку на два роки.

Також суд зобов’язав хлопців виплатити по 60 тисяч гривень і покрити процесуальні витрати – понад 25 тисяч для кожного.

Після такого вироку справа набула розголосу, і омбудсмен Дмитро Лубінець заявив, що взяв її під особистий контроль. Він вбачає у вироку порушення права дитини на захист і справедливе судочинство.

Вища рада правосуддя заявила, що перевірить скарги на суддю Оксану Софілканич, яка розглядала справу й призначила умовний термін трьом підліткам. Також будуть перевірені повідомлення судді про «втручання в її діяльність».

Місцевий журналіст Віталій Глагола повідомив, що адвокат Масі Найєм готовий зібрати групу адвокатів для захисту дівчини та підготовки апеляції, а телеведуча Маша Єфросініна знайшла для дівчини «одного з найкращих психологів України».

Закарпатська прокуратура подала апеляційну скаргу з вимогою скасувати вирок та ухвалити новий. Так, апеляційний суд повернув справу на новий розгляд.

Про Захід