На Закарпатті успішно розвивають транскордонне співробітництво

Опубліковано:

Цьому сприяють географічні, етнічні, природні та історичні чинники.

На цьому наголосив сьогодні, 26 січня, виконуючий повноваження голови Закарпатської облради Андрій Шекета під час роботи міжнародної правової школи «Прикордонне співробітництво в умовах війни: досвід України», де виступив у якості доповідача та експерта. Посадовець презентував роботу обласної ради у транскордонній сфері та розвиток транскордонного співробітництва в області. «Особливості Закарпаття – географічні, етнічні, природні та історичні, сприяють на високому рівні розбудовувати й поглиблювати транскордонну міжрегіональнуй міжнародну співпрацю. Зокрема, географічний чинник – наявність 4 кордонів із ЄС, дає можливість брати участь у трьох транскордонних програмах Європейського Союзу – «Україна-Словаччина-Угорщина-Румунія», «Україна-Румунія», Interreg Next Польща-Україна», а також Дунайській транснаціональній програмі. Присутність на Закарпатті різних етнічних спільнот сприяє ефективному пошуку партнерів та активній комунікації з іноземними організаціями. Окрім зазначених чинників, є кейси, які Закарпатська обласна рада створює власними зусиллями. У нас потужно функціонує єдине в Україні ЄОТС ТИСА, яке було створене спільно органами місцевого самоврядування Закарпаття та Угорщини. Діяльність такого достатньо дієвого інструменту транскордонного співробітництва регламентується чинним українським законодавством. Інша можливість для партнерства у нашому краї – є співпраця із чеськими самоврядними краями, яка триває понад десять років та дає свої плідні результати. Наголошу, що це постійна робота керівників на регіональному рівні, які сформулювали філософію цієї співпраці та постійно удосконалюють її. Вважаю, що діяльність профільної комісії обласної ради з питань транскордонного співробітництва, розвитку туризму та рекреації у кожному скликанні, свідчить про те, що цей напрямок для нас є одним із пріоритетних. Робота здійснюється системно, незалежно від політичних змін у сесійній залі.
Відтак є успіхи, які очевидні і їх можна презентувати у вигляді закупленого обладнання для медустанов чи відремонтованих соціальних приміщень. Та, вважаю, що транскордонна діяльність – це глобальніше поняття.
Окремі області України, які активно беруть участь у міжнародних програмах, матимуть значну перевагу в найближчій перспективі. Говорячи про Україну як кандидата у ЄС, важливо розуміти, що правила ЄС поступово впроваджуються в Україні, тому навички роботи з такими програмами і написання проектів дають певну перевагу. Програми слід розглядати як додаткові джерела отримання коштів для фінансування громад і територій зі структурних фондів ЄС, а для цього необхідно бути професійними менеджерами проектів. Структурні фонди ЄС на 2021-2027 роки складають близько 635 млрд. Євро».
Посадовець навів приклад успішноі реалізації великих інфраструктурних проектів, реалізованих у Закарпатті, та окремо розповів про результати спільної роботи з Чеськими краями. А. Шекета наголосив, що Закарпатська обласна рада підтримує різноманітні ініціативи комунальних підприємств та територіальних громад щодо їх участі у залученні іноземних інвестицій.
Наприкінці Андрій Андрійович подякував присутнім на зустрічі науковцям за їхню роботу, оскільки втілення її у вигляді необхідних документів – значно полегшує роботу, зокрема і органів місцевого самоврядування.
У міжнародній зустрічі працювали експерти, науковці, представники влади різних рівнів із України, Польщі, Румунії.

Про Захід