Вчора, 14 жовтня, в Ужгороді пройшла перша публічна зустріч кандидатів у депутати на позачергових виборах до Верховної Ради на ОВК №68.
Захід відбувся з ініціативи коаліції громадських організацій Закарпаття “За реформи та євроінтеграцію України” та Клуб експертів УжНУ у рамках проекту публічних зустрічей з кандидатами-мажоритарниками в кожному з виборчих округів під девізом “Мандат громад Закарпаття – на виконання завдань Революції Гідності.”
На першу ужгородську зустріч з'явилося 3-є кандидатів із 14 запрошених − Роберт Горват, Олександр Довгош та Олександр Пересоляк. Запрошували кандидатів за алфавітним порядком включаючи букву. 15 жовтня, має відбутися ще одна зустріч з наступною групою кандидатів в депутати.
На початку заходу кожен з кандидатів коротко розповів про свою біографію, поточну діяльність та висвітлив основні пункти програми. Так, Роберт Горват зауважив, що сподівається на одновладдя в новому Парламенті, яке дозволить проводити всі необхідні для країни реформи і зміни, а також повідомив, що виплатить 5000 гривень за кожен факт підкупу, який буде зафіксовано громадськістю.
Олександр Довгош акцентував свою увагу на програмі будівництва доріг та проблемах водопостачання округу, а Олександр Пересоляк відзначив, що у Верховні Раді хоче працювати в комітеті з верховенства права і розібратися з негідниками в пагонах.
Наступним став блок із 10 запитань до кандидатів. Співголова Оргкомітету зустрічей та коаліції ГО Закарпаття “За реформи та євроінтеграцію України”, модератор зустрічі, Олег Лукша попросив кандидатів навести три-п'ять аргументів, які свідчитимуть про їх спроможністю працювати в парламенті. Роберт Горват відзначив, що має вищу економічну освіту, багато років займається підприємницькою діяльністю, тому добре знає проблеми цієї галузі. Адже пройшов через все сам від початку до кінці, тож має відповідний життєвий і професійний досвід.
Олександр Довгош до свого активу відніс вищу юридичну освіту, досвід роботи у органах системи Мін'юсту та ЦВК, навички роботи у сфері залучення інвестицій. Олександр Пересоляк: “Я вже підготував два законопроекти, бо на власному досвіді зустрівся з прогалинами в законодавстві.
Наступним стало питання про те, чи достатньо кандидатам освітнього рівня, досвіду тощо для законотворчої роботи в Парламенті. Роберт Горват пояснив, що в роботі планує і регулярно консультуватися з профільними фахівцями та експертами. Олександри Довгош повідомив, що додатково набуватиме знання та самовдосконалюватися, а Олександр Пересоляк покладається на хорошу команду та власну профільну освіту.
Далі кандидатів попросили перерахувати 5-х основних змін, які, на їх думку, відбулися у результаті Революції Гідності.
Роберт Горват: “Українці зрозуміли, що мають власну гідність. Ми не стали придатком Росії, усвідомили, що ми є нація. Крім того, відбулася попередня люстрація влади, закладений вектор на євроінтеграцію. Також суспільство зрозуміло, що влада має бути на службі у людей.” Олександр Довгош: “Народ частково повірив у себе, і зрозумів, що може дати владі по зубам, також з'явився шанс очисти владу та пізнаваність держави на міжнародному рівні.” Олександр Пересоляк відзначив сплеск патріотизму, зміну моралі та свідомості: “Люди зрозуміли, що вони і є влада. Нові люди пройдуть до парламенту, їх спочатку буде мало, але це будуть патріоти”.
Наступне питання до кандидатів: “В якому комітеті ви хотіли б працювати у майбутньому парламенті?” Роберт Горват обрав комітети податкової і митної політики, Олександр Довгош − інвестицій та машинобудування, а Олександр Пересоляк − місцевого самоврядування, верховенства права та банківський комітети.
Також у кандидатів попросили назвати перші законопроекти, які вони розроблять самі, або у співавторстві і винесуть на розгляд ВР.
Роберт Горват планує розробляти законопроекти про спеціальні економічні зони на Закарпатті, про зміни до закону про місцеве самоврядування, про внесення змін до ЗУ “Про статус ветеранів війні та про місцевий референдум. А також повідомив, що хоче ініціювати зміни до податкового кодексу, які дозволять позбутися зарплат “в конвертах”.
Олександр Довгош також планує займатися змінами до податкового кодексу, зокрема в частині щодо податкових канікул. Крім того, до сфери його інтересів у законотворчості входить інвестиційна діяльність, закон “Про вибори народних депутатів”, а саме частина, де йдеться про процедуру відкликання депутатів. Своєю чергою Олександр Пересоляк повідомив, що візьметься за зміни до закону “Про місцеве самоврядування, законопроект про загальнообов'язкове медичне страхування, та прослідкує за прозорістю і відкриттю державної реєстрації нерухомості тощо.
Кожен із кандидатів вичерпно відповів на усі десять питань, які підготували для них експерти та громадські активісти, а наприкінці зустрічі претенденти на депутатський мандат підписали “Меморандум про чесні вибори і готовність до виконання завдань Революції Гідності.”
Лариса Романюк