Закарпаттю – СЕЗ, волонтерам – державну підтримку, громадам – місцеві референдуми

Опубліковано:





Ноу-хау. Чи не вперше в історії парламентських перегонів на Закарпатті кандидат у народні депутати вже представив законопроекти, які він внесе на розгляд Верховної Ради України. Це тим більше показово, що в основному наші кандидати взагалі не згадують, що балотуються в законотворчий орган, аби писати, лобіювати й підтримувати закони України, спрямовані на розвиток держави. В основному всі обіцяють блага для конкретного округу (втім, і цього, як правило, не роблять, згадуючи про виборців лише перед наступними виборами).

Тож кандидат в народні депутати від Блоку Петра Порошенка Роберт Горват здивував багатьох, бо, ще не увійшовши до парламенту, разом із соратниками, розробив ряд законопроектів, які збирається винести на розгляд майбутньої Верховної Ради.

Презентував свої законотворчі ініціативи Роберт Горват на прес-конференції в Ужгороді.

Крім пана Роберта у презентації взяли участь народний депутат України й соратник Горвата Валерій Пацкан та заступник керівника стратегічного департаменту партії “УДАР” Андрій Дуда, які допомагали в написанні законопроектів. Втім, як наголосив Валерій Пацкан, їхня допомога булу суто технічна й консультаційна. Всі ідеї належать Роберту Горвату, а Пацкан та Дуда допомагали правильно сформулювати документи, оскільки вони мають значно більший досвід в законотворчій роботі.

“Я дуже задоволений тим, що кандидат вже працює активно над створенням законопроектів. У нас є багато депутатів, які за все скликання написали 2-3 законопроекти. А тут ще не обраний депутат вже працює. Це дуже радує і хотілося б, щоб інші кандидати орієнтувалися на цей вчинок, – зазначив, зокрема, Андрій Дуда. –

Один з проектів, який ми розробляли, про внесення змін до митного кодексу. Коли всі впадають у якісь крайні форми популізму, я дуже позитивно сприймаю політиків, що займають державницьку позицію.

Я доволі скептично ставлюся до нового парламенту. До нього балотується дуже багато випадкових некомпетентних персон. З іншого боку, бачу й позитивні тенденції. Йде багато нових відповідальних людей. Це породження революції гідності, яке дає новий стандарт політики. Якщо таких людей буде хоча б 100, ми матимемо зовсім інший парламент”.

“Роберт Горват розробив законопроекти, які фактично вже готові до першого читання. Наразі їх 4, але готуємо ще мінімум 6. Зокрема, про виноробство, ввезення автотранспорту з іноземними номерами. Як відомо, придбання машин з іноземною реєстрацію – це поширена практика в прикордонних регіонах. Наразі ми дискутуємо щодо цього законопроекту, аби вийти на кращий результат.

Працюємо також над законопроектом щодо вирішення проблем Донбасу. Це системний документ, який включає і питання відбудови інфраструктури регіону, і створення тимчасових адміністрацій. Він великий і потребує чимало ще роботи.

У Роберта Горвата є пріоритет – почуття малої батьківщини. Тому значна частина законопроектів стосується саме Закарпаття. Зокрема, законопроект про фактичне поновлення спеціальних економічних зон, які були скасовані у 2005 році. Також є дуже цікавий законопроект щодо внесення змін до закону про місцеве самоврядування в частині делегування фінансів.

Один з найбільших законопроектів – про місцеві референдуми. Від від Партії регіонів нам дістався “подарунок”. В 2012 році було скасовано право на місцеві референдуми. Ініціатива Горвата – надати право місцевим громадам вирішувати свої локальні питання на самостійно”.

“Перший закон, який я буду представляти у Верховній Раді – про місцеві бюджети, – розповів Роберт Горват. – Є діти війни, ветерани війни, учасники бойових дій, інваліди, які отримують пільги. Держава ці пільги їм гарантує, а потім місцева громада їх виплачує, а держава витрати не компенсує. На моє переконання, держава повинна повертати місцевим бюджетам ці кошти. Вона взяла на себе зобов'язання дбати про цих людей і повинна в цьому питанні йти до кінця.

Другий проект закону – про місцеві референдуми. В антизаконний спосіб в 2012 році Партія регіонів позбавила права громад на місцеві референдуми. Що ми маємо в підсумку? Наприклад, є село, де голова не виконує обов'язки. Село не може його скинути й мусить чекати наступних виборів.

Це неправильно. Якщо голова не виконує обіцянок, потрібно створювати ініціативну групу, яка б зібрала підписи про те, що не довіряє сільському голові. Якщо більшість проголосувала за його зняття, проводяться нові вибори. Це ж стосується і дільничних інспекторів, і прокурорів. Таким чином місцеві громади будуть мати права, які дозволять обирати або міняти тих, хто не працює на благо громади. Більше того, якщо сільський голова знатиме, що його можуть зняти, він буде відповідальніше ставитися до своїх обов'язків”.

Валерій Пацкан додав, що цей законопроект – це початок імперативного мандату в Україні. “Ми, партія “УДАР”, давно виступаємо за імперативний мандат та зняття недоторканості. Цим законопроектом дамо початок процесам”, – пояснив він.

Наступний законопроект, який пропонує Роберт Горват – відновлення спеціальних економічних зон.

“Як закарпатець, патріот краю, виступаю за повернення СЕЗ. Коли вони працювали, у нас з'явилися потужні підприємства, які дали роботу тисячам людей, – “Єврокар”, “Ядзакі”, “Джейбіл”, “Гроклін-Карпати” та інші. Проблема робочих місць для нас не нова. Тому я пропоную знову ввести СЕЗ на території Закарпаття. Питання для області актуальне і будемо його лобіювати”.

“Мета цього законопроекту – збільшити податкові надходження в місцеві бюджети та нові робочі місця, – додав Валерій Пацкан. – Якщо ми продемонструємо інвесторам нормальний інвестиційний клімат, то так і буде. Колись на “Єврокарі” було 1500 працівників, зараз – 300, на “Джейбілі” – 3,5 тисяч було, лишилося 1,7.

“СЕЗ Закарпаття був одним з найуспішніших проектів в Україні. Ліквідація зони Закарпаттю добра не принесла. Навпаки. На мою думку, всі регіони з дотаційними бюджетами мають розглядати можливість створення СЕЗ, – доповнив Андрій Дуда. –

Режим Януковича не просто забув про інвестиційний клімат, він ще й тиснув на міжнародні підприємства. В результаті зменшувалася кількість робочих місць та надходжень до місцевих бюджетів”.

Наступний законопроект – про статус учасників бойових дій на Сході країни. В ньому Роберт Горват пропонує узаконити статус не лише військових, але також волонтерів, цивільних, що постраждали через свою проукраїнську діяльність, тощо.

“Ми в стані гібридної війни з Росією. Як бути зі статусом учасників АТО? В моєму законопроекті про це йдеться. Нині з цим статусом розібратися важко. В законопроекті ж прописані механізми та процедури. Він готовий на 80%. Пільги мають бути обов'язково. Думаю, з цим згодне і суспільство. Нам треба віддячити всім, хто допомагав захищати державну цілісність та суверенітет”, – вважає Роберт Горват.

“Волонтери роблять в 10 разів більше, ніж держава. Не можна залишити без підтримки людей, які формують, створюють армії, – додав Валерій Пацкан. – Волонтери втримали державний суверенітет і повинні отримати визнання від неї. Поранені військві теж опнилися поза увагою держави. Вони не отримують допомоги, бо не мають статусу. Треба це змінити і прописати пільги автоматично, не чекаючи, поки їм нададуть статус учасника бойових дій. Пропонуємо також надати особливий статус волонтерам, цивільним, які потерпіли за проукраїнську діяльність. Крім того в прикінцевих положеннях прописані покарання для службовців, які заважають отримати статус”.

Політики дають 100%-ву гарантію, що всі ці законопроекти будуть внесені в раду. “Ми – команда і ведемо спільну діяльність, несемо відповідальність один за одного. Основна робота народного депутата – законотворча діяльність. Мене радує, що Роберт Іванович це чудово розуміє. Всі ці законопроекти, які ми вам представили – ідеї Роберта Горвата. Ми лише допомогли їх оформити”, – підсумував Пацкан.

“Нам потрібен сильний парламент, який працюватиме в унісон з президентом та прем'єр-міністром-господарником. Лише в такому випадку зможемо діяти ефективно, щоб розвивати Україну, – ствердив Роберт Горват.

Юрій Лівак, Про Захід


Про Захід