Як гормони впливають на наш характер і настрій?

Опубліковано:

Гормони – це біологічно активні речовини, які виробляються самим організмом і регулюють безліч життєво важливих процесів. Деякі гормони здатні діяти не тільки в кровоносній системі – вони проникають через гематоенцефалічний бар’єр у центральну нервову систему. Там ці речовини працюють як нейромедіатори: передають імпульси по нервовим клітинам, впливаючи, таким чином, на поведінку людини. При чому діяти гормони можуть як постійно, так і тимчасово.

Перепади настрою, депресія або часте безсоння – привід перевірити гормони. Адже саме за рахунок їхнього впливу людина переживає позитивні та негативні емоції. Якщо в організмі порушений гормональний фон, то це може відобразитися негативно не тільки на фізичному стані, а й на емоціях.

Серед гормонів, виступаючих в ролі нейромедіаторів:
Дофамін відповідає за відчуття задоволення. Він активно виділяється, коли людина займається чимось приємним. Відчуття фіксуються в мозку, і пізніше наша пам’ять змушує нас повернутися приємної справи. Завдяки дофаміну ми вибираємо хобі, надаємо перевагу конкретній їжі, відпочинку і так далі. З його допомогою можна виробити корисні звички, однак і залежність також зв’язана з ним.
Окситоцин – гормон гіпоталамо-гіпофізарної системи, який відповідає за ніжність та прив’язаність. Найбільша кількість його виділяється під час пологів, під його дією формується зв’язок матері та дитини. Синтезується він і тоді, коли люди приємно спілкуються, обіймаються, тримаються за руки. В інстинктах турботи про потомство і готовності пожертвувань собою окситоцин відіграє одну з ключових ролей. Важливий він і в соціальній психології – при достатньому його рівні людина легше іде на контакт, здатна побудувати дружні та довготривалі відносини.
Серотонін – гормон щастя, що відповідає за відчуття радості, хороший настрій, прибавку сили. Треба відмітити, що краще він виробляється під дією сонця, тому люди, які часто бувають на свіжому повітрі, менш схильні до апатії і пригніченого настрою. В хмарну погоду вироблення серотоніну падає, що часто призводить до сезонних депресій. Із серотоніна вночі синтезується мелатонін, який відповідає за періодичність сну і передчасне старіння. Тож, якщо «гормона щастя» виробляється недостатньо, то і мелатонін буде синтезуватися з порушеннями. Тому хороший настрій безперечно повязвний із здоровям та довголіттям.
Тироксин – один з головних гормонів щитоподібної залози. Його високий рівень провокує роздратованість, а низький – апатію і пригніченість. При чому такі емоції проявляються навіть у грудних дітей з вродженими порушеннями щитоподібної залози.
Адреналін – гормон швидкої дії. Він викидається в кров у життєво небезпечних ситуаціях, при сильних травмах, стресах, сильних позитивних і негативних емоціях. Адреналін пригнічує відчуття страху, підвищує настрій, швидкість реакцій і психічну активність. Крім того, він допомагає нам сприймати світ яскравіше. Якщо в житті недостатньо позитивних емоцій, людина може провокувати викид адреналіну екстремальними захопленнями, частими сварками, і навіть залежністю.
Андрогени (особливо тестостерон) відповідають за чоловічі якості – під їх дією розвивається фізична сила, впевненість в своїх діях, лідерство. При підвищеному тестостероні людина може проявляти агресивність, бути конфліктною, легко піддаватися на провокації.
Естрогени (самий активний – естрадіол), навпаки впливають на розвиток таких рис, як м’якість, поступливість. Це також пов’язано і з тим, що жіночі статеві гормони здатні понижувати рівень тироксину.
Тому, якщо ви відмічаєте у себе нижче перераховані симптоми — це достатній привід для того, аби звернутися за консультацією до ендокринолога:
• роздратованість, легка збудливість
• загальна емоційна нестабільність, різкі перепади настрою
• порушення сну, в тому числі нервове безсоння
• порушена концентрація уваги
• недовіра до оточуючих, надмірна підозрілість
• погана соціальна адаптація
• плаксивість
• апатія, замкнутість
• надмірна агресивність у дівчат і поступливість у хлопців
• депресії, в тому числі сезонні.

Про Захід