Поради від професіоналів: Як правильно зібратися в похід туристу-«чайнику»

Опубліковано:

Досвідчені туристи з легкістю ходять в гори, без перебільшення, цілий рік. Однак більшість тих, хто просто час від часу любить вибратися в похід з друзями, все ж таки чекають на теплу пору року. Влітку мандрівки в горах більш комфортні та й не такі важкі, як взимку.

Оскільки з кожним роком гірський туризм набуває все більшої популярності, а тепла погода вже манить у верхотури, "Про Захід" вирішив зібрати поради досвідчених мандрівників, які розповіли, як правильно збиратися в гори та на що потрібно звернути увагу туристам-"чайникам", що вперше йдуть в похід.

Досвідчені туристи – Олексій Дума, Костянтин Балабанов та Федір Смірнов поділилися з новачками досвідом, який допоможе не тільки правильно зібратися в дорогу, але й отримати від мандрівки задоволення.

Олексій Дума насамперед радить визначитися з тим, скільки часу людина планує провести в поході. "Бувають походи одноденні, дводенні і багатоденні. І, звичайно, що спочатку краще піти в одноденний похід, а вже як сподобається, йти на два дні чи більше.

Під час того, як ви обираєте маршрут чи місце, до якого хотіли б потрапити, варто порадитися з друзями, людьми, які вже туди їздили і можуть щось корисне підказати. Також обов'язково треба дізнатися, яка буде погода. Бо ж у Карпатах вона завжди мінлива, і це потрібно враховувати. Тим паче, що в горах температура буде нижчою ніж на рівнині. Також загалом потрібно раціонально розрахувати свої сили: чи взагалі ви зможете пройти таку відстань. Далі необхідно взяти з собою карту, а на телефон встановити GPS-програму, яка дозволить орієнтуватися на місцевості. Необхідно спланувати, як ви збираєтеся діставатися до точки, звідки почнете похід, і як будете потім вибиратися. Зокрема, дізнатися розклад маршруток, електричок тощо.

Якщо у вас, з якоїсь причини немає карти, то потрібно знайти відповідні ресурси в Інтернеті, завантажити і роздрукувати карту. Також в описах можна буде дізнатися, на скільки годин розрахований маршрут", – пояснює Олексій.

Костянтин Балабанов: "Маршрутів в Карпатах – сила-силенна. Є, звичайно ж, відомі, популярні, добре описані і марковані маршрути. Сайти, форуми і карти з їх описом доступні всім. У Бескидах (лісистих Карпатах) неподалік Ужгорода, є безліч прекрасних стежок, на яких можна перевірити свою підготовку, спорядження, отримати досвід, який стане неоціненним в подальшому. Також можна буде дізнатися, на які деталі спорядження, підготовки варто звернути увагу. Вам доведеться навчитися відмовлятися від звичних речей, обходитися набагато меншою їх кількістю, хоча б через те, що всього, на перший погляд необхідного, ви не зможете на собі понести.

Що вам потрібно? В першу чергу, зручне, міцне взуття, яке буде добре тримати ногу на крутих гірських стежках, не сильно ковзати по бруду і не промокатиме під дощем і в росі. Відразу обмовлюся, цілком непромокаючого нічого немає, крім гуми, пластика і сталі.

Краще вибрати черевики вище щиколотки, які мають так звану "мембрану" і досить щільну рифлену підошву – трекінгові черевики. Хороше взуття – це задоволення недешеве, але від них залежить ваше здоров'я, а іноді і життя".

Олексій Дума: "Можна піти і в кросівках на один день, але все таки краще подбати про взуття, яка добре фіксує стопу. До того ж, навіть за сухої погоди в лісі можуть бути калюжі, тому вже краще знайти старі осінні черевики.І пам'ятаємо, що не варто йти в похід в новенькому взутті. До того ж, навіть в одноденний похід потрібно взяти запасні шкарпетки".

Федір Смірнов зауважує, що перед походом взуття можна обробити спеціальною водовідштовхуючою сумішшю. Варто мати й запасне взуття (сандалі), які можна вдягнути ввечері, щоб ноги відпочили та подихали. Також його можна використовувати під час легких переходів в жарку погоду. "Пам'ятайте, що сушити взуття та інші речі на відкритому вогні категорично не рекомендується: сучасні клеї не стійкі до високої температури", – пояснює хлопець.

Ще одним необхідним елементом туристичного спорядження є наплічник. "Зручний, міцний, не надто важкий рюкзак, обов'язково з поясним кріпленням і рамою, по можливості легкою алюмінієвою. Адже все це буде розвантажувати плечі: переносити вагу на стегна і ноги. Не рідкісною є помилка, коли людина вибирає більш об'ємний, з великим літражем (щоб більше влізло) наплічник, яким, в результаті, не користується повною мірою. В середньому чоловікові для трьох-семиденного походу з середини весни до середини осені більш ніж шістдесяти літровий рюкзак не потрібен. Дівчині цілком вистачає наплічника від тридцяти п'яти до сорока п'яти літрів", – пояснює Костянтин Балабанов.

Фото Костянтина Балабанова

Федір Смірнов розповів про базові правила пакування наплічника:"Спальник та одяг повинні бути надійно захищеними від води (у пакетах). У нижню частину рюкзака пакуються непотрібні під час руху речі (спальник, одяг для сну). Необхідно забезпечити швидкий доступ до дощовика, пляшки з водою, перекусу, ножа, туалетного паперу (водоізольованого). Намагайтесь не зімнути і не намочити загальні продукти, які вам доручили нести. Також варто знати, які саме продукти ви транспортуєте".

Олексій Дума пояснює, що вже дводенний похід передбачає бівак, або привал. Відповідно, потрібен і намет, і спальник, і більша кількість продуктів, і змінний одяг. "Щодо намету, то на початках можна "падати комусь на хвіст", або взяти його на прокат. Також обов'язково потрібен килимок для спання. Багато людей за старою звичкою бере в гори надувний матрац, але цього не можна робити категорично. Вночі повітря охолоджується, тож на такому килимку людина легко може застудитися. Краще брати спеціальний туристичний килимок – пінку, або найдешевший каремат. На ній твердіше спати, але цієї пінки цілком достатньо, аби спати і не мерзнути – вона довго тримає тепло. Спальник теж можна брати на прокат, але це такий предмет гігієни, що вартує мати свій", – каже досвідчений мандрівник.

"Спальник, або спальний мішок має бути не важкий і відносно теплий. Якщо ви збираєтеся подорожувати з дівчиною удвох, візьміть спальники однакових моделей з замком з правого і лівого боку. Це дозволить з'єднати їх разом, і вам буде набагато зручніше і тепліше", – каже Костянтин Балабанов.

Загалом щодо того, чи можна на перших порах придбати для походу вже вживані речі, то це дуже залежить від предмету, – наголошує Олексій Дума. Приміром, більшість хороших наплічників робляться добротно, з можливістю експлуатації протягом багатьох років. Також в секонді є багато туристичних курток із спеціальною мембраною, але потрібно зважати, що їх часто викидають саме через те, що мембрана перестає працювати. Адже вона з часом псується і, можливо, захистить від вітру, але не захистить від дощу. Часом на секонді й справді можна знайти нормальні речі, але не часто.

"Штормова мембранна куртка не продувається вітром, не промокає під дощем і, водночас, "дихає", відводить вологу, яку виділяє тіло. Наступним шаром одягу є легка, тепла кофта з флісу, або полартеку. Це синтетичні тканини з хорошою терморегуляцією. Вони дуже швидко сохнуть і добре гріють, навіть коли мокрі. Не зайвою стане літня термобілизна, футболка з синтетичної тканини,що не дасть перегрітися тілу завдяки тому, що добре відводить піт і швидко сохне, на відміну від виробів з бавовняних і інших натуральних волокон. З технічних швидковисихаючих тканин так само варто підібрати шкарпетки і нижню білизну", – радить Костянтин Балабанов.

"Варто взяти з собою рукавиці і шапку. На відкритих полонинах, хребтах і вершинах зазвичай дме потужний вітер, якщо до цього додасться дощ, або туман – і рукавиці, і шапка (а ще краще шапка під капюшоном) стануть у пригоді. Також варто взяти, панаму, кепку і обов'язково баф", – пояснює Федір Смірнов.

Олексій Дума радить прихопити з собою, предмет, який туристи називають "рашенгоратекс". Тобто звичайний поліетилен: "Шматок плівки може виручити зовсім в несподіваний момент. Крім того, покладіть свої документи у поліетиленовий пакет із застібкою, бо я не раз бачив як паспорти сушили на сонці".

Звісно, в кількаденному поході знадобиться посуд – ложка, вилка, кружка, ніж. "Раніше туристи готували на багатті, але ж може бути дощ, вітер, а в деяких країнах взагалі заборонено розкладати вогонь, тому зараз туристи користуються різноманітними пальниками. Цей предмет для початку теж можна взяти на прокат, або у друзів, тому що купівля пальника доволі витратна", – пояснює Олексій Дума.

Федір Смірнов підтверджує: справді доречно взяти із собою невеликий газовий пальник для приготування їжі, бо не у всіх місцях в Карпатах будуть дрова для вогнища. Наприклад, на озерах високогірних хребтів, окрім альпійської сосни, що не горить, нічого не росте. Плюс можна купити упаковку сухого спирту. Він допоможе швидко розпалити вогнище навіть з не дуже сухими дровами.

Фото Костянтина Балабанова

"Щодо харчування в поході, то головними критеріями для вибору вашого похідного меню повинні стати повноцінність і калорійність, різноманітність, швидкість та простота приготування, а також легкість транспортування і довгий термін придатності. Вранці та увечері дуже корисно готувати гарячі страви, а повноцінний обід тоді вже можна замінити бутербродами та солодощами. Зручно також насипати собі у кишеню горіхів, щоб мати змогу швиденько підкріпитись в дорозі. До того ж, в походах в Карпатах влітку дари природи суттєво доповнять ваше меню: суниці, малина, ожина, чорниці, горіхи, ну і гриби до каші чи супу. Тільки не забувайте про головне правило – не вживати незнайомих ягід та грибів", – пояснює турист.

"В поході витрачаєш багато енергії потрібні калорійні продукти, які дадуть багато енергії. От який в Україні калорійний продукт? Сало! Але, якщо з'їсти в поході сало, то воно почне віддавати енергію лиш через годину щонайменше. Крім того, буде затрачатися енергія на перетравлення самого сала. Тобто потрібно щось із швидких калорій. Шоколад, або інші солодощі, але краще не батончики, а саме шоколад, який не має домішків, барвників тощо. Також це сухофрукти. Вони ще й легкі за вагою. А в одноденний похід варто брати термос із чаєм. Хоч він і важкий, але на один день якраз варто прихопити", – радить Олексій Дума.

Костянтин Балабанов нагадує про аптечку і сподівається, що вона таки не знадобиться. "Тільки врахуйте, ви йдете в гори, а не працювати в фронтовому госпіталі. Досить якось сорбенту, пластира, еластичного і стандартного бинта, ватних тампонів, чогось для знезараження, знеболюючого, простих протизастудних і антивірусних препаратів. Якщо в учасників групи є якісь "особливі вимоги", медикаменти вони повинні брати для себе самі", – пояснює мандрівник.

Ще з того, що придасться в поході – гермомішки для водоізоляції теплих речей та спальника. "Замінником можуть бути поліетиленові пакети чи й звичайні – для сміття. Також обов'язково візьміть ліхтарик. Найкраще мати налобний діодний ліхтар. Дуже потужний брати непотрібно, аби не притягувати зайву увагу. Також не забувайте про сонцезахисні окуляри.

Мати індивідуальний ремонтний набір необов'язково, проте, все ж, бажано. У випадку маленького надзвичайного стану, наприклад, поломки-втрати пряжки наплічника можна буде власноруч впоратись з проблемою. Якщо ви будете мати при собі пару додаткових пряжок, голку та нитку – будь які НС зможете подолати самотужки в короткі терміни", – наголошує Федір Смірнов.

"Усе придбане вами спорядження, перевіряйте перед походом. Не полінуйтеся одягнутися так, як ви плануєте це зробити в поході, навантажте рюкзак і прогуляйтеся у найближчому парку, сходіть у ліс або на дачу. Відчуйте в реальних умовах, як сидить "споряга", де тисне, тре, бовтається і т.д. Це вбереже вас від можливих мозолів і травм в поході. Навіть дрібний мозоль в горах – це купа неприємностей", – пояснює Костянтин Балабанов.

Федір Смірнов нагадує, що для перебування у деяких районах Карпат потрібен дозвіл від прикордонної служби. Тож, якщо ви плануєте похід в Карпатах десь в районі Марамороського хребта, наприклад, заздалегідь подбайте про оформлення необхідного дозволу. Також врахуйте, що за перебування та ночівлю на території Карпатського заповідника потрібно оплатити фіксований збір у спеціальних пунктах, але в жодному разі не фізичним особам без підтверджуючих документів.

Костя Балабанов підсумовує, що для того, аби як слід розкуштувати на смак всю красу, або можливу гіркоту перших походів, і в результаті як слід підсісти на цю "аферу" – перший маршрут варто підібрати мальовничий і, за можливості, не складний. Бажано пройти його з людиною досвідченою, яка добре знає місцевість та зможе грамотно провести групу: вибрати краще місце для привалу, табору, знайти чисте джерело з водою, допоможе учасникам групи в складній ситуації. Якщо ж ви вирішили робити все своїми силами, не покладаючись на сторонню допомогу, детально вивчіть всі доступні матеріали, зробіть на карті позначки передбачуваних ночівель і джерел, розгляньте і відзначте можливі шляхи відходу з наміченого маршруту. Мандрівник наголошує: завжди будьте готові до рішення припинити похід і повернутися в рідне місто. Немає в цьому нічого ганебного – це тверезе, зважене рішення, яке дозволить вам повернутися по своїх же слідах і отримати можливість пройти маршрут наступного разу.

Лариса Романюк, "Про Захід"

 

 

 

Про Захід