Досягнення закарпатських археологів. Невицький, Копаня і Гайманова могила (Відео)

Опубліковано:

Сьогодні, 15 серпня, в Україні відзначають День археолога.

У цій царині закарпатцям завжди було ким пишатися. Зокрема, Василем Івановичем Бідзілею, справою життя якого стали розкопки скіфського кургану “Гайманова могила” у 1969 році.

На початку року він очолив новостворену Запорізьку наукову археологічну експедицію Інституту археології АН УРСР, з якою і поїхав на Запоріжжя в «Долину царських скіфських курганів» на берегах Дніпра у Василівському районі. 

На розкопках цього величезного кургану (висота 9 м, діаметр — 70 м, глибина захоронень — більше 10 м) вперше в практиці розкопок було використано бульдозери, грейдери і шахтні кріплення тунелів.

Знайдені в могилі золоті та срібні побутові предмети (більше 20 найменувань, крім дрібних прикрас і всяких «фібул») скіфських царів на той період за науковою цінністю були найвидатнішими в археології Європи з 1912 року.

Золота чаша «Братина», ритони та срібні ковші відразу були відправлені до Ермітажу в Ленінград для консервації. Про ці розкопки В. І. Бідзілі писала європейська і світова преса, у тому числі «Кур’єр ЮНЕСКО», радянські газети і журнали, наукові журнали (1969-1970 рр). Зараз ці матеріали зберігаються у Музеї історичних коштовностей України. Про них написано і в “Большой советской энциклопедии”.

Детальніше у відео

Про Захід