Погода Ужгород, Закарпаття 9 °C
Середа, 24 квітня 2019 року
  Останні новини:
   

Півмільярда на закарпатські дороги: Уряд виділив рекордну суму для відновлення місцевих автошляхів

листопада 16
14:27 2018

Цей рік в історію Закарпаття увійде також і як рік, коли нарешті в області почали наводити лад із дорогами. В 2018-му уряд виділив на наш край більше півмільярда грн. За ці кошти вдалося оновити дороги важливого національного значення, які вже не ремонтувалися дуже довго.

Біля кордонів та між містами

В цьому році на дороги Закарпаття вже витратили 420 млн. грн. – це рекордна сума для нашого краю. За ці кошти вдалося відремонтувати чимало шляхів. Зокрема, вдалося оновити 5 км дороги від КПП "Вилок" до КПП "Дяково" та 5 км дороги з Іршави до Виноградова. Це коштувало приблизно 86,15 млн. грн. В цьому році також завершили ремонт 14,3 км дороги державного значення "Київ-Чоп", 6 км траси за маршрутом "Велика Добронь-Мукачево-Берегово - КПП "Лужанка" та 10 км дороги від КПП "Соломоново" - Яноші – з під'їздом до КПП "Косино". У найближчих планах - ремонт найкоротшої траси від Мукачева до Чопа.

Не пусті обіцянки

Ще на початку весни на засіданні уряду Прем'єр-міністр України Володимир Гройсман сказав: "Цього року роботи будуть найбільш масштабними за всю історію незалежності. У тому числі значні гроші передбачені на ремонт регіональних доріг".

І цим заявам нема підстав не вірити. Їх доводять цифри. Влада в регіонах отримала в цьому році 11,5 млрд грн., наступного отримає ще більше – 17 млрд. До того ж, уряд планує на 1 млрд грн. збільшити фінансування програм забезпечення безпеки дорожнього руху (за рахунок Державного дорожнього фонду). У наступному році цифра коштів, виділених на дороги, ще більш вражає – це 55 млрд. грн.

Звідки такі гроші?

В уряді проаналізували стан справ та виокремили головні проблеми дорожнього господарства. Спеціалісти підрахували, що станом на 2016 рік  із 170 тисяч км доріг - понад 90% були визнані такими, що не відповідають всім необхідним нормам. Чому так сталося? Причини на поверхні – це хронічне недофінансування ремонтно-будівельних робіт, низька якість ремонту та суцільна корупція. А ще протягом 10 років капітальний ремонт та реконструкцію доріг в країні майже не проводили. Тому не дивно, чому дороги в такому стані.

Процес відродження доріг розпочався з квітня 2016-го року. Саме тоді розблокували рахунки "Укравтодору" і тоді вдалося провести необхідні тендери. Завдяки цьому, вдалося відновити в тому ж році 900 км доріг, в 2017-му – вже понад 2100 км. Остання цифра дивує – адже це рекорд кількості відремонтованих доріг за останні 12 років!  

Децентралізація та суровий контроль

Ці зміни не були б можливими без двох факторів: реформи фінансової децентралізації і створення Дорожнього фонду.

"Ми заклали фінансові основи подальшого розвитку. Це, насамперед, можливості децентралізації, яка дозволяє наповнювати місцеві бюджети, а отже, фінансувати дорожні проекти на місцях. А також Дорожній фонд, який забезпечує гарантоване, прогнозоване фінансування", – повідомив керівник уряду В. Гройсман.

Раніше кошти на ремонти виділялися в "ручному режимі" і тому багато автошляхів в тому ж Закарпатті не ремонтувалися роками, навіть десятиліттями. Відтепер немає потреби випрошувати кошти у держави: кожен регіон отримує ресурси і сам визначає, які місцеві дороги потребують ремонту. Гроші для ремонтів доріг на місцевого значення передаються на місця через Дорожній фонд. Всі тендери будуть перевіряти за системою ProZorro, яка дозволить проводити їх відкрито і на рівних умовах для всіх учасників, що забезпечить економію бюджетних коштів і якісне виконання робіт.

"Укравтодор", який відповідав за дороги раніше, відтепер слідкує лише за автошляхами державного значення. 

Проте виділити кошти на ремонт – це одне, а зробити його якісно – зовсім інше. В минулих роках цим часто грішили, але тепер, враховуючи сумний досвід, якість робіт суворо контролюють.

Зокрема, якщо експертиза встановить, що ремонт виконано неякісно – платити за це будуть не закарпатці з власної кишені, а підрядник, який виконував роботи.

До речі, "Укравтодор" відтепер слідкуватиме і за дотриманням гарантійних зобов'язань підрядників. Тепер на середній ремонт доріг гарантія має бути не менше 5 років, на капітальний – не менше 10.

Загалом, в планах уряду – за 5 років з'єднати якісними дорогами усі обласні центри. На цей проект заплановано виділили 322 млрд. грн. І це мають бути не просто хороші дороги, а автошляхи, збудовані за новими стандартами та за європейським принципом (приклад – GO Highway).

"Масштабне будівництво доріг дасть нам можливість покращити стан доріг, зробити його якісним. Нам потрібно буде побудувати транспортні коридори, як наш потенціал транзитний. І навколо нього буде створено багато різних інфраструктур і робочих місць", - заявив В. Гройсман. Як бачимо, уряд вже успішно реалізовує свої амбітні задуми.

Дмитро ГОНЧАР

Подібні новиниПопулярні новини

На трасі «Житомир — Чернівці» близько третьої години ночі знайшли 3-річного хлопчика

    На

  Малюк бродив узбіччям сам, без супроводу дорослих. Де його батьки пояснити не зміг, інформує поліція Хмельницької області. Працівники Ярмолинецького ...