Погода Ужгород, Закарпаття 3 °C
прозахід
новини західної україни
Понеділок, 18 лютого 2019 року
  Останні новини:
   

Гривня зміцнилася: чи надовго?

травня 16
14:33 2018

Головний економіст Dragon Capital Олена Білан розповіла, які фактори вплинули на ситуацію і як довго національній валюті вдасться уникати відчутних коливань.

У перші місяці 2018 року гривня продемонструвала несподівану стабільність, тримаючись на позначці 26 грн/дол. Станом на 15 травня курс гривні в українських банках склав 25,97 грн/дол (купівля) та 26,22 грн/дол (продаж). 

Гривня зазвичай зміцнюється в першій половині року завдяки сезонним факторам, таким як збільшення пропозиції валюти від сільськогосподарських підприємств та збільшення грошових переказів від трудових мігрантів. В цьому році додаткову підтримку гривні надав приплив іноземного капіталу на ринок державних облігацій. На початку квітня нерезиденти володіли облігаціями на суму 550 млн доларів, з яких дві третини були придбані в цьому році. Економіка України слабко інтегрована у глобальні фінансові ринки, тому відтік капіталу з країн, що розвиваються, який викликав ослаблення валют інших країн (наприклад, Туреччини чи Аргентини), не вплинув на гривню.

Зміцнення гривні на початку цього року було тимчасовим, і ми очікуємо, що ситуація розвернеться в другому півріччі, знову ж-таки, під дією сезонних факторів, до яких додадуться зростання бюджетних витрат і передвиборна невизначеність. Наш прогноз курсу грн/дол на кінець року: 29,5 в 2018 році і 30,0 в 2019 році.

Відповідно до нашого прогнозу, середньорічний курс буде кращим, ніж закладався в бюджет - 27,2 грн/дол проти 29,3. Це може призвести до невеликого недоотримання податків, пов'язаних з імпортом, але при цьому дозволить заощадити на витратах по обслуговуванню (виплаті відсотків) валютного боргу. Загальний ефект на бюджет від більш сильного валютного курсу буде некритичний і може бути компенсований іншими факторами. В цілому, питання не в тому, чи буде гривня трохи сильнішою чи слабшою від прогнозу або торішнього показника - для економіки є плюси і мінуси і в тому, і в іншому випадку. Головне, чи уникнемо ми чергової валютного кризи.

Економіка України та її валюта залишаються залежними від світових цін на сировинні товари, такі як сталь, залізна руда, зерна, нафта і газ. До недавнього часу світові ціни на сировинні товари були сприятливими, але недавній сплеск цін на нафту може погіршити зовнішню позицію України.

Інший серйозний ризик пов'язаний з потенційною нездатністю влади забезпечити наступний транш МВФ розмірі $1,9 млрд. Без фінансування МВФ уряд не зможе отримувати кредити в бюджет від інших офіційних кредиторів та залучати кошти на світових кредитних ранках, щоб розрахуватися зі зростаючими виплатами зовнішнього боргу. До кінця 2019 року Кабміну необхідно виплатити за зовнішнім боргом $6,7 млрд, в той час як валютні кошти на рахунках уряду на кінець березня становили близько $1,4 млрд, чого буде достатньо лише до кінця серпня-початку вересня поточного року.

Олена Белан,

головний економіст Dragon Capital,

член Редакційної колегії VoxUkraine

 VoxUkraine

 

Подібні новиниПопулярні новини

23-річна хмельничанка зарізала турецького далекобійника

    23-річна

  Потерпілий помер від значної крововтрати. Йому нанесли близько 20 ударів ножем у голову, шию та тулуб, зачепивши артерію. Він ще зміг вийти з машини в ...