Погода Ужгород, Закарпаття 22 °C
прозахід
новини західної україни
П'ятниця, 20 липня 2018 року
  Останні новини:
   

Гривня зміцнилася: чи надовго?

травня 16
14:33 2018

Головний економіст Dragon Capital Олена Білан розповіла, які фактори вплинули на ситуацію і як довго національній валюті вдасться уникати відчутних коливань.

У перші місяці 2018 року гривня продемонструвала несподівану стабільність, тримаючись на позначці 26 грн/дол. Станом на 15 травня курс гривні в українських банках склав 25,97 грн/дол (купівля) та 26,22 грн/дол (продаж). 

Гривня зазвичай зміцнюється в першій половині року завдяки сезонним факторам, таким як збільшення пропозиції валюти від сільськогосподарських підприємств та збільшення грошових переказів від трудових мігрантів. В цьому році додаткову підтримку гривні надав приплив іноземного капіталу на ринок державних облігацій. На початку квітня нерезиденти володіли облігаціями на суму 550 млн доларів, з яких дві третини були придбані в цьому році. Економіка України слабко інтегрована у глобальні фінансові ринки, тому відтік капіталу з країн, що розвиваються, який викликав ослаблення валют інших країн (наприклад, Туреччини чи Аргентини), не вплинув на гривню.

Зміцнення гривні на початку цього року було тимчасовим, і ми очікуємо, що ситуація розвернеться в другому півріччі, знову ж-таки, під дією сезонних факторів, до яких додадуться зростання бюджетних витрат і передвиборна невизначеність. Наш прогноз курсу грн/дол на кінець року: 29,5 в 2018 році і 30,0 в 2019 році.

Відповідно до нашого прогнозу, середньорічний курс буде кращим, ніж закладався в бюджет - 27,2 грн/дол проти 29,3. Це може призвести до невеликого недоотримання податків, пов'язаних з імпортом, але при цьому дозволить заощадити на витратах по обслуговуванню (виплаті відсотків) валютного боргу. Загальний ефект на бюджет від більш сильного валютного курсу буде некритичний і може бути компенсований іншими факторами. В цілому, питання не в тому, чи буде гривня трохи сильнішою чи слабшою від прогнозу або торішнього показника - для економіки є плюси і мінуси і в тому, і в іншому випадку. Головне, чи уникнемо ми чергової валютного кризи.

Економіка України та її валюта залишаються залежними від світових цін на сировинні товари, такі як сталь, залізна руда, зерна, нафта і газ. До недавнього часу світові ціни на сировинні товари були сприятливими, але недавній сплеск цін на нафту може погіршити зовнішню позицію України.

Інший серйозний ризик пов'язаний з потенційною нездатністю влади забезпечити наступний транш МВФ розмірі $1,9 млрд. Без фінансування МВФ уряд не зможе отримувати кредити в бюджет від інших офіційних кредиторів та залучати кошти на світових кредитних ранках, щоб розрахуватися зі зростаючими виплатами зовнішнього боргу. До кінця 2019 року Кабміну необхідно виплатити за зовнішнім боргом $6,7 млрд, в той час як валютні кошти на рахунках уряду на кінець березня становили близько $1,4 млрд, чого буде достатньо лише до кінця серпня-початку вересня поточного року.

Олена Белан,

головний економіст Dragon Capital,

член Редакційної колегії VoxUkraine

 VoxUkraine

 

Подібні новиниПопулярні новини

На Волині на смерть розбився мешканець Рівненщини (Фото)

    На

На Ковельщині Волинської області у ДТП загинув мешканець Рівненщини. Трагедія сталася сьогодні, 19 липня, неподалік с. Голоби. Там легковий "Volkswagen" ...