Як уникнути обмороження?

Опубліковано:

Рекомендується дотримуватись основних правил поведінки в умовах низьких температур, а саме:

1. Скоротити перебування на морозі і без необхідності не виходити на вулицю;

2. Не одягати тісний одяг та взуття, бо це сприяє зменшенню об'єму кровообігу та швидкому замерзанню;

3. Не носити важких предметів (сумок, кошиків тощо), які здавлюють судини, зокрема рук, що сприяє замерзанню;

4. Не вживати алкоголь, який сприяє розширенню судин, що призводить до втрати тепла та швидкого замерзання;

5. Не користуватися зволожувальним кремом для обличчя та рук.

Особливо треба берегтись від обмороження кінцівок хворим на судинні захворювання та цукровий діабет.

При виявленні ознак обмороження необхідно вжити такі заходи:

1. При обмороженні першого ступеня, для якого характерне почервоніння кінцівок, необхідно помістити людину в тепле приміщення. Можна проводити масаж кінцівок.

Увага! Не слід зігрівати кінцівки з допомогою високої температури (на радіаторі опалення, гарячою чи теплою водою тощо) — перепади температури погіршують стан та наслідки при обмороженні.

2. При обмороженні другого-четвертого ступеня (блідість, втрата чутливості кінцівок) слід відігрівати постраждалого з допомогою теплого повітря (застосовувати фен та інші нагрівальні прилади) чи води, починаючи з температури 20 градусів і поступово підвищуючи до 33-34 градусів. Якщо відігрівання неможливе або помітні ушкодження шкіри, а також при транспортуванні до медичних закладів, на обморожені місця необхідно накласти термоізолюючу (ватно-марлеву, вовняну) пов'язку.

Увага! Не слід відігрівати постраждалого з обмороженнями гарячою та теплою водою, бо швидке нагрівання може призвести до виникнення тромбозу судин та ускладнити перебіг захворювання.

Для того, щоб захистити дитину від холоду:

• не виводьте на вулицю дітей до 3 років, якщо температура повітря понад 10 ºС морозу та при морозі на тлі швидкості вітру понад 5 м/с;

• варто запобігти виходу на вулицю дітей дошкільного та шкільного віку, якщо температура повітря нижча – 20º С морозу (для школярів 10-11 класів – нижча -25ºС);

• перед виходом на морозне повітря не давайте дитині гарячих страв та напоїв (зокрема, чаю);

• у зимовий період подбайте про калорійне харчування дітей зі збільшенням споживання вітамінів А та Д;

• підготуйте адекватний одяг за віком (багатошаровий, з натуральних тканин) з обов'язковим використанням зимової білизни, шарфа, шапки та теплих рукавичок;

• підберіть відповідне за віком та розміром взуття (ні у якому разі не тісне) з обов'язковим використанням теплих шкарпеток та устілок;

особливу увагу приділіть захисту носа, вух та щік дитини.

У випадку ознак обмороження відразу відведіть дитину в тепле приміщення і розмасажуйте обморожені частини тіла теплою рукою (але не снігом і не рукавичкою — сніг може пошкодити шкіру, а рукавичка – занести інфекцію).

Обморожені пальці рук і ніг розтирають у напрямку до тулуба, потім занурюють їх у ледь теплу воду. Поступово доливайте теплішу воду і доведіть її температуру до 37 – 38ºС. Після цієї ванночки зробіть знову масаж обморожених місць м'яким рушником чи рукою, але тепер змастіть їх якимось жиром чи кремом від опіків, а зверху накладіть пов'язку.

Дитину слід укутати теплою ковдрою, напоїти гарячим чаєм. Однак, якщо час після обмороження прогаяно, робити масаж і теплу ванночку не можна – треба обов'язково звернутися до лікаря за кваліфікованою медичною допомогою.

При обмороженні ІІІ ступеня дитина повинна бути госпіталізована до хірургічного відділення або відділення реанімації та інтенсивної терапії дитячого стаціонару.

Увага!

– Симптоми обмороження: оніміння обмороженої частини тіла, біль, пекучість, жорстка блідо-жовта або блідо-синя шкіра, пухирі.

– Найчастіше дитина відморожує відкриті частини тіла: пальці, вуха, ніс та щоки.

– Разом з обмороженням у дитини може бути загальне переохолодження.

– Якщо дитина піддалась тривалому впливові холоду, зверніться до лікаря або викличте невідкладну допомогу.

– Не можна відігрівати пошкодженні частини тіла на вулиці.

– Якщо чутливість і колір шкіри відновились, то в подальшому лікуванні немає потреби, в іншому випадку – негайно зверніться до лікаря.

Якщо у дитини сильне тремтіння, слабість, сонливість, нечітка свідомість, порушення дихання, дуже низька температура тіла – нижче 35°С — негайно викликайте невідкладну медичну допомогу.

Шановні батьки! Будьте уважні до стану здоров'я своїх дітей та оберігайте їх від переохолоджень!

Причинами обмороження можуть бути легкий або вологий одяг, тісне або мокре взуття. Ознаки обмороження наступні: потерпілий не відчуває обмороженої частини тіла, немовби її не існує. Шкіра блідне, втрачає чутливість, температура її знижується. При загальному замерзанні з'являється озноб, збудження, згодом настає в'ялість, апатія, сонливість, закляклість, шкіра стає блідою, губи і ніс синіють, послаблюється діяльність серця. Для профілактики обморожень носа і щік, перед виходом на вулицю на ці ділянки шкіри доцільно нанести захисний крем. Щодо першої медичної допомоги, то переохолоджену ділянку слід одразу ж обережно розтерти теплими руками до відновлення нормальної чутливості і звичайного кольору. Не можна розтирати снігом чи рукавицями, оскільки обморожена шкіра стає надто чутливою до пошкоджень. Потерпілого необхідно доставити у тепле місце. Шановні мешканці краю! Дбайте про своє здоров'я.

Про Захід